A lecsó nem nehéz műfaj, de tilos összecsapni, ugyanis ha a zöldségek nem főnek elég ideig, a lecsó íztelen lesz, és nem üvölt belőle a nyár. Mi a hagyományos ízre szavazunk, de hogy kinek mi az, nagyon különbözik.
Lecsókérdések
Tesztek bele fahéjat? Sokan esküsznek rá, hogy a paradicsomos ételekbe kötelező egy csipet fahéj, ami kihozza az ízeket.
Csak paprikával? Ismerünk olyan nagyapát, aki csak paprikát tette bele és paradicsomot nem.
Fokhagymát teszel bele? Van, aki hallani sem akar róla.
A paradicsom héja marad? Vagy meghámozzátok?
A paprika magja hova kerül? A kukába vagy a lecsóba megy? A régi öregek szerint a mag kell ahhoz, hogy igazán finom legyen…
Teszel bele cukrot? Sok helyen a paradicsom jóval több a lecsóban, mint a paprika, ezért savanykásabb lesz, ezért tesznek bele egy kicsi kanál cukrot.
Pirospaprika megy bele? Talán ez az egyik legmegosztóbb kérdés, sokan azonnal felhorkannak, hogy ez nem pörkölt…
Mi hosszas próbálgatás után végre megtaláltuk a számunkra tökéletes lecsót.
Lecsó
Hozzávalók:
- ízesítéshez cukor
- 5 pár (bőrös) virsli
- 1,5 kg tv paprika
- 15-20 dkg (füstölt) kolbász
- ízlés szerint fűszerpaprika
- 1 kg paradicsom
- ízesítéshez bors
- 3 ujjnyi szalonna
- 3 gerezd fokhagyma
- 4 fej vöröshagyma
- ízesítéshez só
- 1-2 db (erős) bogyiszlói paprika
Elkészítés
A szalonnát és a kolbászt zsírjára pirítjuk és félretesszük. A zsíron megpároljuk a hagymát, nem szabad túl nagy lángon, mert akkor hirtelen odapirul és nem lesz jó sűrű a szaft. Legalább 30 percig pároljuk, majd jöhet rá a felkarikázott paprika és a fokhagyma. Mi ekkor húzzuk félre és adjuk hozzá a 2 teáskanálnyi pirospaprikát is. Átforgatjuk és fedő alatt 10 percig pároljuk. Majd jöhet bele a paradicsom, és újabb nagyjából 10 perc a fedő alatt. Az utolsó 10 percre azonban levesszük a fedőt, hogy a szaft egy része elforrjon. Ekkor ízesítjük, sóval, borssal és ha kell, egy kevés cukorral, majd jöhet bele a virsli. A végén igény szerint személyenként 2 tojás ráütünk és friss kenyérrel befaljuk.
Imre papa lecsója
Mindenki azt mondja, hogy az ő családjában készül a legfinomabb lecsó. De olyat még nem hallottunk, hogy valaki annyira jól csinálná a lecsót, hogy a családja egész nyáron át képes megenni. Minden hétvégén. Nálunk így volt. Papa minden hétvégén lecsót főzött, amit fémtányérokból ettünk, már évek óta nem ettük így, de az íze még mindig a szánkban van. Így készült!
Imre papa lecsója
Hozzávalók:
- ízesítéshez só
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 ujjnyi szalonna
- ízesítéshez bors
- ízlés szerint fűszerpaprika
- 5-6 db (kockára vágva) tv paprika
- ízlés szerint tarhonya
Elkészítés
A szalonna zsírját kisütjük és rádobjuk a hagymát, 10 percig pároljuk, majd hozzáadjuk paprikát és a fokhagymát. 5-6 percig pároljuk. Sózzuk, borsozzuk, majd beleszórunk egy marék tarhonyát, ha kell, egy kevés vizet öntünk hozzá és készre főzzük. Akkor jó, ha jó sűrű a szaftja és a tarhonya is megpuhult.
A franciák lecsója: a ratatoullie
Az ő lecsójuk 3 dologban különbözik a miénktől. 1.: Kerül az ételbe cukkini, és esetleg padlizsán is. 2: Olívaolajjal, esetleg kacsazsírral főzik. 3: Zsálya és kakukkfű is kerül a raguba. Sokan tesznek még bele bazsalikomot és babért is, de azok nélkül is tökéletes.
Aki nem szeret “csak” zöldséget enni, az sült kacsacomb vagy grillezett csirke mellé is kipróbálhatja.
Mit szeret a lecsó?
A lecsó igazából egy zöldséges ragu, ezért nyugodtan fel lehet turbózni. Próbáld ki gombával, zöldbabbal, vagy akár zöldborsóval is! De bébikukoricával is finom. Köretnek pedig mehet mellé rizs, vagy akár kuszkusz is, sőt gersli vagy köles. Bazsalikommal is egészen isteni.