Persze most mondhatná mindenki jogosan, hogy de még van barack meg szőlő, akkor miért nem azokkal főzünk. De valamelyik este úgy esett, hogy megkívántunk valami desszertet és gyümölcs gyanánt csak 3 narancs volt a hűtőben, az egy héttel korábban vett barack már erjedésnek indult, a sárgadinnye pedig magában is finom, nem akartuk hőkezelni. Így került crepés suzette az asztalra. Aztán tovább gondolkodtunk és a rájöttünk, hogy a citrusok nemcsak azért jók, mert mindig elérhetőek, hanem azért is, mert egy egyszerű sült húst is pikánsá tesznek. Használjuk hát bátran, és csak egy dologra kell figyelni: mindig mossuk meg őket alaposan, aztán pedig bátran dobjuk fel velük a legszimplább fogásokat is.
Citromleves
Hozzávalók:
- 2 evőkanál liszt
- 5 evőkanál cukor
- 2 dl tejföl
- 1,5-2 l víz
- 1 rúd fahéj
- 1-2 db (mérettől függ) citrom
Elkészítés
A citromot megmossuk és felkarikázzuk, figyeljünk, hogy a magokat szedegessük ki. A fahéjjal és a cukorral együtt tegyük a tűzhelyre másfél-két liter hideg vízben főni. Körülbelül harminc percen át közepes lángon főzzük. A tejszínt elkeverjük a liszttel és egy kevés citromos lével, a lényeg, hogy meleg legyen. A levest a tűzről félrehúzzuk, majd behabarjuk. Lehetőleg csomómentesre. Hidegen vagy langyosan is tálalhatjuk.
Sertéskaraj citromos morzsában, fehérboros-paradicsomos tésztával
Hozzávalók 4 személyre:
- ízesítéshez só
- 1 fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- sütéshez vaj
- 1 dl olívaolaj
- 1 db citrom
- panírozáshoz zsemlemorzsa
- 8 szelet sertéskaraj
- 25 dkg szélesmetélt
Elkészítés
• 60 dkg hámozott, darabolt paradicsom (konzerv) • só, szárított oregánó • 1 kávéskanál cukor • 2 dl száraz fehérbor A tésztaszószhoz a hagymát, a fokhagymát apróra vágjuk, az olívaolajon megfuttatjuk. Ráöntjük a paradicsomot, ízesítjük sóval, a cukorral és oregánóval. Fedő alatt, lassú tűzön 30 percig főzzük. Hozzáöntjük a bort, és még 20 percig főzzük. A tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, és öblítés nélkül a paradicsomszószba keverjük.
A karajt besózzuk, és megforgatjuk reszelt citromhéjjal elkevert zsemlemorzsában. Kevés vajon mindkét felén megsütjük, majd a paradicsomos szélesmetélttel tálaljuk.
Mandulás-almás-narancsos torta
Tészta:
- 15 dkg liszt
- 1 db tojás
- 3 dkg (darált) mandula
- 5 dkg porcukor
- 10 dkg (sütő) margarin
Töltelék:
- 1 kg alma
- 1 db narancs reszelt héja
- 1 evőkanál (sütő) margarin
- 2 evőkanál sárgabaracklekvár
Díszítés:
- 10 dkg kandírozott narancshéj
- ízlés szerint sárgabaracklekvár
Elkészítés
A tésztához a lisztet, a porcukrot és a darált mandulát elkeverjük, belemorzsoljuk a puha margarint, és a tojást hozzáadva tésztává gyúrjuk. Lisztezett deszkán korongot nyújtunk belőle, és egy körülbelül 20 cm átmérőjű tortakarikába belenyomkodjuk úgy, hogy a falán is legyen 3 cm magasan. Fagyasztóba tesszük dermedni, majd 180 °C fokos sütőben 15 perc alatt halvány-barnára elősütjük.
A töltelékhez az almát meghámozzuk, magházát eltávolítjuk, felszeleteljük. A margarint a baracklekvárral felforraljuk, és megpároljuk rajta a szeletelt almát a reszelt narancshéjjal. Az alma savanyúságától függően megcukrozzuk. A keményítőt fél dl hideg vízzel elkeverjük, majd besűrítjük vele a tölteléket. A sütőből kivett tésztára borítjuk, majd együtt még 10 percig sütjük. Kihűlés után a tetejét megkenhetjük baracklekvárral, hogy még szaftosabb legyen. Kandírozott narancshéjjal díszítjük.