Nézd meg, milyen recept alapján süti a Sachert Kajári és Pácsonyi! |
A klasszikus: Sacher torta
Hozzávalók 18 cm átmérőjű tortaformához:
- 5,5 dkg liszt
- 5 dkg cukor
- 7 dkg étcsokoládé
- 3 db (kettéválasztva) tojás
- 7 dkg vaj
- 1,5 dkg kakaópor
- 10 dkg sárgabaracklekvár
Csokimáz:
- 15 g cukor
- 100 g étcsokoládé
- 125 ml habtejszín
- 15 g méz
Elkészítés
Előmelegítjük a sütőt 160 fokra, kivajazunk, és kakaóporral hintünk körbe egy 18 cm átmérőjű tortaformát. Az étcsokit megolvasztjuk, és félretesszük hűlni. A vajat megolvasztjuk, és habosra keverjük a cukorral és a tojások sárgájával, majd fokozatosan hozzákeverjük az olvasztott csokit is. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, és óvatosan, vigyázva, hogy a hab ne nagyon törjön, összekeverjük a csokis tál tartalmával. Végül hozzáadjuk a lisztet és a kakaóport, majd elkeverjük. A masszát a tortaformába öntjük, és 30 percig sütjük. Ha kész, félretesszük hűlni. A kihűlt tortát félbevágjuk, és az alsó lapot a felmelegített baracklekvár felével megkenjük, majd visszaillesztjük a felső tortalapot, és a maradék lekvárral megkenjük a tetejét és az oldalait is. Néhány órán át állni hagyjuk, majd elkészítjük a csokibevonatot: a tejszínt egy kis lábasba öntjük, hozzáadjuk a cukrot és a mézet, és forrásig melegítjük. Ekkor hozzáadjuk a darabokra tört csokoládét, és folyamatosan kevergetjük, míg a csoki meg nem olvad. Félretesszük 15-20 percre, hogy hűljön és kicsit sűrűsödjön, majd süteményrácsra helyezzük a tortát, és bevonjuk a csokoládémázzal.
Retró: Túrórudi-tortácskák
Hozzávalók 6 darabhoz:
- 7,5 dkg cukor
- 75 dkg túró
- 5 dkg vaj
- 10 dkg + 15 dkg bevonathoz étcsokoládé
- 3 dl habtejszín
- 2 db citrom reszelt héja
- 25 dkg zabkeksz
- 1 teáskanál zselatin
Elkészítés
A kekszet erős műanyag zacskóba tesszük, a zacskó száját összefogjuk, a kekszet sodrófával morzsásra törjük. A kis darabokra tört 10 dkg csokoládét a vajjal megolvasztjuk, majd összeforgatjuk a kekszmorzsával. Azonnal sütőpapírral kibélelt kis piteformákba nyomkodjuk, kb. 6 adagra lesz elég. A tejszínt felmelegítjük a zselatinnal, kevergetve, amíg a zselatin feloldódik. Hozzáadjuk a cukrot, a reszelt citromhéjat és a túrót, alaposan összedolgozzuk. Hat részre osztjuk, majd a morzsára kanalazzuk. Néhány órára hűtőbe tesszük, amíg a zselatin megköt. Tálalás előtt a bevonathoz a 15 dkg csokoládét felolvasztjuk, és vékony rétegben a túró tetejére simítjuk. Még jobb, ha csak csurgatjuk, hogy ne képezzen egybefüggő réteget, így könnyebben fogyasztható. Amikor a csokoládé megszilárdult, tálalhatjuk.
Városi legenda: Házi E-80
Hozzávalók:
- 4 evőkanál liszt
- 4 evőkanál cukor
- 4 db tojás
- 5 dkg vaj
Csokikrém:
- 40 dkg étcsokoládé
- 5 dl tejszín
Kávékrém:
- 2 evőkanál cukor
- 4 db tojás
- 3 dl tejszín
- 2 teáskanálA folytatásért kattints! zselatin
- 5 dl kávé
Elkészítés
A tészta
Nem sima piskótát, hanem úgynevezett dobos alapot sütöttem hozzá, ami annyiban különbözik a sima tésztától, hogy adunk hozzá olvasztott vajat is. A Daubnerben csokis piskóta megy hozzá, de én igazi brutál csokikrémet főztem, ezért indokolatlannak éreztem a duplázást.
A tojásokat kettéválasztjuk és a fehérjéből egy csipet sóval kemény habot verünk. A sárgáját közben a cukorral habosra keverjük, a vajat óvatosan hozzáadjuk, majd fellazítjuk 2 evőkanálnyi keményre vert habbal. A hab többi részét óvatosan keverjük hozzá. A lisztet rászitáljuk és beleforgatjuk, vigyázzunk, hogy ne keverjük túl a tésztát. Kivajazott, sütőpapírral kibélelt 25 centis tortaformába öntjük a tészta felét, majd a 8-10 perc alatt 180 fokos sütőben megsütjük. Így járunk el a torta másik felével is.
Krémek:
A csokikrém egy teljesen alap krém, amin nem is érdemes variálni, maximum annyit, hogy aki szereti, az tehet bele egy kevés rumot vagy rumaromát is, nem ront a helyzeten. A kávékrém viszont macerás jószág, ha elrontjuk az arányokat, akkor folyós lesz, és töltelékként használhatatlan.
A tejszínt lábosba öntjük, majd belekockázzuk a csokit és megvárjuk, ameddig a csoki elolvad, állandóan kevergetve forrásig hevítjük, de nem forraljuk. Majd hideg helyre tesszük, és gyakran átkeverve kihűtjük. Az sem árt, ha egy éjszakán át állni hagyjuk.
A tojássárgáját gőz felett a cukorral együtt besűrítjük, állandóan kevergetve, hogy nehogy a tojás megsüljön. Hozzákeverjük a kávét. Egy kis edényben felforraljuk 3 evőkanál vízzel a zselatint, majd ha langyosra hűlt, a tojásos keverékhez öntjük. A tojásfehérjét kemény habbá verjük és hozzáadjuk a kávés krémhez, majd ugyanezt tesszük a tejszínhabbal is. 2-3 órára hűtőbe tesszük.
Összeállítás:
Először jöhet egy réteg tészta, majd a csokikrém fele, rá a marcipán, majd újabb réteg csoki, ismét egy lap piskóta és a végén a kávéhab. Aztán az egészet megszórhatjuk keserű kakaóporral.
Tipp: A kávékrémnél nem muszáj nyers tojást használni, ki is hagyhatjuk, akkor csak tejszínnel keverjük el a felfőzött tojásos krémet.
Exkluzív: Mini sajttorták sós karamellel
Hozzávalók kb. 12 darabhoz :
- 3 evőkanál porcukor
- 2 és 1/4-ed csésze teljes kiőrlésű keksz
- 7 evőkanál sózott vaj
Krém:
- 3 evőkanál liszt
- 1 és 1/2 csésze cukor
- fél csésze tejföl
- 4 db tojás
- fél csésze tejszín
- 1 tasak vaníliás cukor
- 23 dkg krémsajt
Sós karamell:
- 15 dkg cukor
- 5 dkg vaj
- 10 dkg mascarpone
- 1 teáskanál sóvirág
Elkészítés
A kekszet a sózott vajjal és a cukorral elkeverjük, nem kell félni a vajtól, nem lesz tőle sós a desszert, csak pikáns. Majd a papírral kibélelt muffinformák aljába nyomkodjuk őket, 180 fokos sütőben 5 perc alatt elősütjük.
A tojásokat a cukorral és a vaníliás cukorral fehéredésig verjük, majd hozzáadjuk a liszttel elkevert krémsajthoz. Óvatosan mehet bele a tejföl és a tejszín is, majd kanállal merjük a kekszes alap tetejére. Ne töltsük teljesen tele, mert a tojás miatt kicsit emelkedni fog a tészta. 180 fokos sütőben nagyjából 30-35 perc alatt készre sütjük.
Közben a karamellkrémhez a cukorból készítsünk sötét karamellt, amikor kész, keverjük hozzá a vajat, melegítsük, míg felolvad a krém, majd keverjük hozzá a mascarponét és a sót is. (Utána már nem kell melegíteni!)
Ha a tortácskák megsültek, mehetnek egy órára hűtőbe, majd a tetejére 1-2 teáskanál karamellt teszünk, és újabb 2-3 órára visszatesszük a hűtőbe.
Gluténmentes: Mandulás csokitorta liszt nélkül
Krém:
- 30 dkg étcsokoládé
- 4 dl tejszín
- 15 dkg mandula
Tészta:
- 225 g cukor
- 1 csipet só
- 6 db tojásfehérje
- 320 g őrölt mandula
Elkészítés
Először érdemes megcsinálni a krémet, mert annak ki kell hűlnie. A tejszínt kicsit megmelegítjük, majd belerakjuk a csokoládét, és nem túl nagy lángon felolvasztjuk. Ha már egynemű a krémünk, mehet bele a mandula is. Ezek után más dolgunk nincs, mint hideg helyen kihűteni.
A tojásfehérjéket a sóval együtt habosra keverjük. A cukrot a mandulával összekeverjük, óvatosan a habhoz adjuk, közben pedig a sütőt 160 fokra előmelegítjük. Sütőpapírra 20 centi átmérőjű kört rajzolunk, majd ráhalmozzuk a tésztát, nagyjából 7-10 milliméter vastagon. Majd 20-23 percre mehet be a sütőbe. Ha így járunk el, akkor összesen 3 lapra lesz elég a tészta, és marad még egy kevés, amiből apró halmokat rajzolunk a sütőpapírra, abból lesz később a díszítés.
Ha megvagyunk a tortalapokkal, akkor egyszerűen összeállítjuk a tortát, egy réteg tortalap, rá a krém, egészen az utolsó szintig, ahova a mandulás csókokat pakoljuk. Ha van kedvünk, akkor még tehetünk rá extra mandulát.
Tipp: Mogyoróból és dióból is finom lehet. Sőt a csokikrémbe a mandula helyet rakhatunk meggyet is.
A legegyszerűbb: Gesztenyés torta liszt nélkül
Tészta:
- 3 db tojás
- 3 evőkanál porcukor
- 25 dkg gesztenyemassza
Krém:
- tetejére (reszelve) étcsokoládé
- 3 db tejszín
- 25 dkg gesztenyemassza
Elkészítés
A tojásokat szétválasztjuk. A sárgáját összedolgozzuk a cukorral és a gesztenyemasszával, a fehérjét csipet sóval kemény habbá verjük. A fehérjehab 1/3-ával a gesztenyemasszát fellazítjuk, majd a maradék részt óvatosan összekeverjük a gesztenyés résszel. Kapcsos, 20 cm átmérőjű tortaformába sütőpapírt szabunk, majd ebbe simítjuk a masszát. 180 fokon 40 percig sütjük, tűpróbával ellenőrizzük, hogy nem ragad-e belül.
A tejszínt kemény habbá verjük, majd apránként a gesztenyemasszához dolgozzuk. A pihe-puha gesztenyés süti tetejére kenjük. Reszelt csokival vagy ropogós kakaóbabtörettel szórjuk meg, így kínáljuk.
Citromtorta tojáshabbal
Krém:
- 4 db tojás
- 250 g vaj
- 240 g porcukor
- 5 db citrom leve
- 5 db citrom reszelt héja
Tészta:
- 30 dkg liszt
- 1 db tojássárgája
- 10 dkg porcukor
- 1 db sütőpor
- 1 db vaníliás cukor
- 20 dkg margarin
Hab:
- 2 db tojásfehérje
- 2 evőkanál porcukor
Elkészítés
A tésztához használhatnánk vajat is, de az nagyon megdrágítaná a receptünket, ezért mi most beértük margarinnal, amivel egyébként sokkal könnyebben lehet omlós tésztát csinálni. A tésztához a lisztet elkeverjük a cukorral és a sütőporral, majd gyors mozdulatokkal beledolgozzuk a tojást és a margarint. Nem szabad hagyni, hogy a margarin megolvadjon. Legalább fél órán át a hűtőben pihentetjük. Közben elkészítjük a krémet. A porcukrot a citrom héjával összekeverjük, hozzáadjuk a citrom levét és olvadásig keverjük a masszát. Majd jöhetnek hozzá a tojások. Gőz felett közepesen sűrű krémet főzünk belőle, és amíg meleg, belekeverjük a felkockázott vajat. Habverővel simára és habosra keverjük, majd hűtőbe tesszük, nem árt nagyjából 3-4 percen át a robotgép erős fokozatán habosra verni. A tésztát kinyújtjuk és a tortaformába tesszük. Megszurkáljuk, 180 fokos sütőben 15-20 perc alatt készre sütjük. A kihűlt tésztába belesimítjuk a krémet, majd a tojásfehérjéből és a cukorból készült habot habzsákból rányomjuk. Visszatoljuk a sütőbe és 5-8 perc alatt magas hőfokon kicsit rápirítjuk a habot.
NLC túrós eperhabos tortája
Hozzávalók egy 28 centis tortaformához :
- 16 dkg liszt
- 16 dkg cukor
- 25 dkg túró
- 6 db (kettéválasztva) tojás
Tészta 2:
- 30 dkg liszt
- 1 db tojás
- 1 db citrom reszelt héja
- 10 dkg porcukor
- 20 dkg margarin
Krém:
- 10-15 dkg cukor
- 50 dkg túró
- 2 csomag vaníliás cukor
- 2 dl habtejszín
- 1 db citrom reszelt héja
- 50 dkg eper
- 1 kiscsomag zselatin
Krém a beborításhoz:
- 2 csomag vaníliás cukor
- 1,5 dl habtejszín
- 50 dkg mascarpone
Elkészítés
A túrót botmixerrel összeturmixoljuk, a tojások sárgáját a 10 dkg cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a túróhoz. A tojásfehérjét a maradék cukorral habosra verjük, majd óvatosan hozzáadjuk a túrós sárgáját. Ezek után jöhet hozzá apránként a sütőporral elkevert liszt, lehetőleg szitáljuk át. A masszát háromfelé osztjuk, majd egyesével kisütjük őket sütőpapírral kibélelt kapcsos tortaformában. 180 fokra előmelegített sütőben nagyjából 10-12 perc alatt megsül. A sülési idő felénél lehet csak kinyitni a sütőt! 10 perc után tűpróbával ellenőrizzük a piskótát, ha kész, egy rácson hűtsük ki.
A tészta hozzávalóit gyúrjuk össze (először a lisztet a cukorral, a citrom héjával, majd a vajjal vagy margarinnal, a végén pedig jöhet a tojás) lehetőleg minden legyen hideg. Ha túl száraz lenne a tészta, akkor egy kevés tejföllel lazíthatjuk. Gyors, határozott mozdulatokkal dolgozzunk, hogy ne melegedjen fel a keverék. Az összeállt tésztát 1 órára tegyük hűtőbe! Majd fél centi vastagságúra nyújtsuk ki, pontosan akkorára, amekkora a tortaforma, szurkáljuk meg a tésztát, majd süssük világosbarnára 180 fokos sütőben.
Az epret felfőzzük a cukorral, ha ugyanis nyersen megy a krémbe, akkor a túróval és a citrommal elkezd erjedni, amitől furcsa mellékíze lesz a tortának. Mi a próbatortánál ezt elrontottuk. Közben a túrót összeturmixoljuk, és beletesszük a citrom lereszelt héját és a vaníliás cukrot. Ha az eper már kihűlt, a masszához adjuk és jól elkeverjük. A tejszínből kemény habot verünk, aki nem növényi tejszín választ, az használjon hozzá habfixálót is, nehogy a krém megfolyjon. A zselatint 3-4 evőkanál cukorral felmelegítjük és megvárjuk, amíg felolvad, majd hozzáöntjük a krémhez. Jól elkeverjük és felhasználásig a hűtőben tároljuk.
A mascarponét a cukorral habosra keverjük, majd fellazítjuk a habbá vert tejszínnel. Tejszín nélkül is csinálhatjuk, de lazább krémmel könnyebb lesz dolgozni.
Ha mindennel megvagyunk, elkezdhetjük rétegezni a tortát. Alulra jöhet egy piskóta, rá a krém, majd az omlós tészta (eperfüggők lekvárt is kenhetnek rá), aztán jöhet még több krém, aztán piskóta, és így tovább, ameddig el nem fogynak a kellékek. Fogyasztásig takarjuk le fóliával, hogy ne száradjon ki. Egy éjszakát érdemes állni hagyni.
Másnap keverjük ki a beborításához szükséges krémet és késsel vagy spatulával borítsuk be a tortát. Kedvünkre való gyümölcsökkel díszítsük.
Lágy csokoládétorta kandírozott gyömbérrel
Hozzávalók 6 személyre:
- 70 g liszt
- 2 csipet só
- 3 db tojás
- 120 g + diónyi (a forma kikenéséhez) vaj
- 200 g étcsokoládé
- 170 g porcukor
- 60 g kandírozott gyömbér
Elkészítés
A sütőt 180 °C-ra (gázsütőben 6-os fokozat) előmelegítjük. A kis darabokra vágott vajat és csokoládét a cukorral és a sóval 1-2 perc alatt megolvasztjuk a mikrohullámú sütőben. Beleszitáljuk a lisztet, simára keverjük, és egyenként jól eldolgozva, hozzáadjuk a tojásokat.
Beleforgatjuk a vékony csíkokra vágott gyömbért, amiből előzőleg félreteszünk egy keveset a díszítéshez. Kivajazunk egy tűzálló formát, beleöntjük a masszát, és 20 percig sütjük a sütőben. Akkor jó, ha a közepébe szúrt késre rátapad a krémes csokoládé.
Hűlni hagyjuk, és tálra borítjuk. Kandírozott gyömbércsíkokkal díszítjük.
Gesztenyés-trüffelkrémes torta
Tészta:
- 6 dkg liszt
- 6 dkg cukor
- 3 db tojás
- 2 dl olaj
- kikenéshez vaj
- fél csomag sütőpor
- 2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
Trüffelkrém:
- 15 dkg cukor
- 20 dkg vaj
- 1 dl tejszín
- 7 dkg kakaópor
Gesztenyekrém:
- 5 dkg vaj
- 10 dkg porcukor
- 2 evőkanál rum
- 25 dkg gesztenyemassza
Elkészítés
A tésztához a tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjét a cukor felével habbá verjük, a sárgáját az olajjal és a cukor másik felével kihabosítjuk, majd a fehérjehabba keverjük. A lisztet a kakaóporral és a sütőporral szárazon elkeverjük, majd a tojáshabos masszába forgatjuk. Egy 15-20 cm átmérőjű tortaformát kivajazunk, kilisztezünk, majd beleöntjük a masszát. A tésztát a tortakarika széleihez igazgatjuk, hogy a közepénél egy mélyedés keletkezzen, így a tészta közepe a sütés alatt nem púposodik fel. 20-25 percig sütjük, tűpróbával ellenőrizzük. Hagyjuk hűlni, amíg elkészítjük a krémeket.
A trüffelkrémhez a tejszínt a cukorral addig főzzük, amíg a cukor elolvad, és a szirup egy kicsit besűrűsödik. Habverővel csomómentesen belekeverjük a kakaóport, majd a tűzről levéve beledolgozzuk a kis kockákra vágott vajat is. Teljes olvadásig kevergetjük. Az így elkészült krémet hagyjuk kihűlni, majd egy mélyebb tálba tesszük, és géppel néhány percig habosítjuk.
A gesztenyekrémhez a gesztenyemasszát lereszeljük, és jól kikeverjük a porcukorral, a puha vajjal és a rummal. 8 kis golyót formálunk a masszából, és félretesszük a díszítéshez.
A kihűlt piskótakarikát 3 lapra vágjuk. Az alsó lapot vékonyan megkenjük trüffelkrémmel, majd eloszlatjuk rajta a gesztenyekrémet. Ismét egy vékony réteg trüffelkrém következik, majd ráhelyezzük a középső piskótalapot, amit ismét trüffelkrémmel kenünk meg. Hagyjunk krémet a torta körbekenéséhez is! A rétegezést a harmadik piskótával fejezzük be, majd körbekenjük a maradék trüffelkrémmel, és rusztikusan megcsapkodjuk az oldalát. A félretett gesztenyegolyókkal díszítjük a tetejét.
A golyókat megszórhatjuk kakaóporral, vagy csurgathatunk rájuk olvasztott csokoládét is.