A szokásos “brit tudósok” helyett most a világ egyik legnagyobb presztízsű egyetemének, a Massachusetts Institute of Technologynak a kutatói döntöttek úgy, hogy tanulmányozni kezdik az asztallapra boruló folyadékok fizikáját.
A Physical Review Letters című szakfolyóiratban megjelent tanulmány egy régi rejtélyre kereste a választ, vagyis:
miért csak egy bizonyos határig folynak szét az asztallapra borított italok?
Aki a felületi feszültséget említené, annak eláruljuk: a kutatók számításai szerint a folyadéknak vízszintes felületen teljesen szét kellene terülnie, ameddig csak tud. Ehhez képest nem ez történik.
A kutatóknak olyan tényezőket is számításba kellett venniük, mint az adott folyadékok viszkozitása, a gravitáció és a hajszálcsövek (kapillárisok) sajátosságai. A számok azonban még mindig nem adták meg a választ a kérdésre.
Jöhet a megoldás?
Amir Pahlavan, a tanulmányt készítő kutatók egyike sajtóközleményben elárulta, a jelenség kulcsa ott keresendő, hogy bár makroszkopikusan, vagyis még szabad szemmel is jól láthatóan nincs rá magyarázat, hogy miért áll meg egy folyadékfolt terjedése, a molekuláris szintet vizsgálva megkapjuk a választ a kérdésre.
Már biztosan nagyon izgatott mindenki, a rejtély kulcsa tehát…
…az úgynevezett molekulaközi erőhatások működése, vagyis az a pont, amikor a folyadék levegőnek feszülő molekulái (amelyeknek köszönhetően látjuk a vízcseppek formáját) és a folyadék szilárd felülettel érintkező molekulái “érezni kezdik” egymást. Ezek az erők egymással kölcsönhatásba lépnek, és megakadályozzák a molekulák további mozgását.
Hát, ilyesmikkel töltik az idejüket az MIT kutatói. Elképesztő a tudomány csodálatos világa, nem igaz?
További cikkek a tudomány világából az NLCafén:
- A brit tudósok tényleg megfejtették!
- Best of tudósok, 2013: 6 kutatás, ami nélkül hülyén haltunk volna meg
- Orrod elárulja, ha nem mondasz igazat?