A tojáscsomagoló-üzem ellenőrzése során több szabálytalanságot is találtak. Az üzemeltető többek között nem tudta bemutatni sem a tojásfertőtlenítés hatékonyságát igazoló eljárást, sem egyéb laboratóriumi eredményeket.
A szennyezett, repedt tojásokat sem sorolták a szabályoknak megfelelően az úgynevezett “B” osztályba, hanem részben tisztára csiszolták, illetve összegyűjtve megmosták, majd száraztészta készítőknek, cukrászatoknak értékesítették.
Az üzemben tárolt tojástételek közül végül ötöt, összesen több mint 125 ezer tojást vontak ki a forgalomból és helyeztek hatósági zár alá. A több mint 85 ezer jelöletlen lengyel tojáson túl további 10 ezer szintén jelöletlen, kartonozott, kiszállításra váró terméket zároltak. Továbbá mintegy 30 ezer, saját állományból származó, L és XL méretű tojás forgalmi korlátozását azért kellett elrendelni, mert a tojásrakást követő 10 napon belül nem végezték el az osztályozást, jelölést és csomagolást.
Az étkezési tojásokat és csomagolásukat – uniós és hazai jogszabályok előírásai alapján – a termelés helyén vagy a csomagoló központban kötelező jelölni. A tojásokat “A “és “B” minőségi osztályokba sorolják, a kereskedelemben azonban csak “A” minőségű termékekkel találkozhatnak a vásárlók. Az élelmiszerek nyomon követésének biztosítása érdekében az “A” minőségű tojások héján fel kell tüntetni a termelői kódot, valamint a nyilvántartási számot, ami hét részből áll. Segítségével többek között azt is megtudhatjuk, hogy mely telep mely istállójából származik a tojás, s ott milyen tartási módot alkalmaznak.
Az eljárás folyamatban van, az ügyben több százezer forint bírság várható.
Olvass tovább tojás témában az NLCafén!
- Így pucolj tojást tökéletesen!
- Boldog tyúkok, egészséges tojás
- A tojás, a mumus