Az egész úgy kezdődött, hogy Erdélyben kirándult pár békéscsabai barát, akik egy jó hangulatú kolbászos-pálinkás este során találták ki, hogy – mivel Békéscsabán úgyis mindenkinek megvan a saját legjobbnak vélt kolbászreceptje – szervezhetnének egy kolbászfesztivált a városban, valahogy úgy, mint ahogy Münchenben megrendezik az Oktoberfestet minden évben. Az ötletet tettek követték, és a következő évben meg is rendezték az első fesztivált pár száz résztvevő jelenlétében.
A fesztiválból hagyomány lett, így jövő hétvégén 20. alkalommal rendezik meg a Csabai Kolbászfesztivált Békéscsabán, ahova mostanra már 100–110 ezer embert várnak. A világ legnagyobb kolbászgyúró fesztiváljának szervezői meséltek az alapító kolbászklubról, a kolbász hírnevének népszerűsítésével foglalkozó kolbászkövetről is, és természetesen a kolbászhimnusszal induló versenyről is. A szervezők előzetesen (állítólag “álruhában”) bejárják az összes csabai hentest, és végigkóstolják az összes kolbászt, és a legjobbakat hívják meg a rendezvényre, ahol aztán kb. 1000-féle kolbászt kóstol végig a zsűri.
Négy szempont szerint értékelik a kolbászokat:
- külső megjelenés
- elvágás után milyen a felülete
- a kolbász állománya (hogy néz ki, és hogy bomlik a szájban)
- íz
Az igazi csabai kolbász mindig picit pikáns, picit köményes, és soha nem borsos. Négy fűszer kerül bele: só, csemege és csípős fűszerpaprika, köménymag (egészben vagy darálva) és fokhagyma.
Természetesen nemcsak a profik készíthetnek kolbászt a Csabai Kolbászfesztiválon: az ifjúsági gyúróversenyen 200 gyerekcsapat indul, és a fesztivál utolsó napján megrendezik az unokák és nagypapák versenyét is.
Még több cikk kolbász témában az NLCafén:
- 6 fotó a 2015-ös békéscsabai kolbászfesztiválról, amit látnod kell
- Már rendelettel is védik a csabai kolbászt
- Lila kolbászt készített egy hentes Prince emlékére