A rugelach eredetileg egy lengyel hanukai zsidó sütemény, amelynek zsíros tésztája régen aludttejjel vagy tejföllel készült. A 20. században a rugelach rendkívül népszerű lett az Egyesült Államokban, ahol viszont már krémsajttal készítették, így ma már inkább ez a verzió ismert.
A rugelach épp attól olyan finom omlós, hogy sok benne a zsiradék. Ezért elkészítése során arra kell figyelni, hogy a vaj puha legyen, de ne legyen teljesen olvadt, mert különben túlságosan ragadni fog a tészta. Egyébként is ragad, de a hűtési idő alatt megdermed annyira, hogy aztán bőven lisztezett felületen ki tudjuk nyújtani. (Elég egy óra pihentetés a hűtőben, de ha egy éjszakán át hűtjük, akkor még könnyebb lesz vele dolgozni.)
Ha kivettük a tésztát a hűtőből, akkor gyorsan kell dolgozni, mert minél többet fogdossuk, annál ragadósabb lesz a kezünk melegétől kiolvadó vajtól. A kör alakúra nyújtott tésztát megkenjük a töltelékkel, cikkekre vágjuk, és feltekerjük kifli alakban. Ennél gyorsabb megoldás, ha a tésztát téglalap alakúra nyújtjuk, feltekerjük, majd egyszerűen feldaraboljuk. Így nem lesznek ugyan szép kis kiflik, de az ízélmény ugyanaz lesz.
Lehet a töltelék lekváros, mákos, diós, mandulás vagy pisztáciás is akár, de nagyon jól illik hozzá a csoki- vagy mogyorókrém és az apróra vágott aszalt gyümölcs is.
Elkészítési idő: 40 perc + 1 óra a hűtőben
Hozzávalók kb. 32 db-hoz:
A tésztához:
- 24 dkg natúr krémsajt
- 24 dkg puha, de nem teljesen olvadt vaj
- 8 dkg porcukor
- 30 dkg liszt
A csokis töltelékhez:
- fél evőkanál Dr. Oetker Holland Kakaó sütéshez
- 6 dkg kristálycukor
- 6 dkg étcsokoládé
- 5 dkg vaj
- 1 teáskanál mézeskalács-fűszerkeverék
- 2 evőkanál kandírozott narancshéj
A tetejére:
- 1 tojás
- 2 evőkanál tej