A mamitól tanult klasszikus receptekből is össze lehet állítani egy klassz hétvégi menüt, de egy idő után már az is unalmassá válik, ezért érdemes úgy megtervezni a hétvégi menüt (és az egész heti tervet), hogy új receptek is legyenek benne. Mindegy, hogy diétás hétvégi menüben, vagy szénhidrátbajnok hétvégi menüben gondolkodsz, csak legyen valami, amitől egy kicsit érdekesebb, izgalmasabb lesz az ételsor. Első lépésben apró kis trükkökkel dobtuk fel a régi kedvenceket: dió és kakukkfű került a rántott hús bundájába, kecskesajt a burgonyakrémlevesbe és citrom a tésztára.
Csokis kalács
Hozzávalók 2 db kalácshoz:
Tészta:
- 55 dkg liszt
- 10 dkg cukor
- 1 tasak szárított élesztő (7 grammos)
- 2 csipet só
- 1 citrom reszelt héja
- 3 tojás
- 1,2 dl hideg víz
- 15 dkg puha vaj
Töltelék:
- 15 dkg étcsoki
- 12 dkg vaj
- 5 dkg porcukor
- 3 dkg cukrozatlan kakaópor
- 1 csipet só
- 1 narancs reszelt héja
- 10 dkg dió, durvára vágva
- 10 dkg kandírozott narancshéj apróra vágva
1. A tésztához egy nagy tálba mérjük a lisztet, az élesztőt, a cukrot, a sót, a citrom reszelt héját, a tojásokat és a vizet és robotgéppel/kézzel összekeverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a puha vajat, és addig dagasztjuk, míg szépen összeáll (nekem még felvett kb. 3-4 dkg lisztet, az a lényeg, hogy ne legyen ragacsos a tészta). Ha kész, letakarjuk, és meleg helyen duplájára kelesztjük. (Azt is lehet, hogy este begyúrjuk, hűtőbe tesszük, és csak másnap reggel sütjük ki.)
2. A töltelékhez a vajat megolvasztjuk, beletördeljük a csokit, és kevergetjük, míg az is teljesen meg nem olvad. Hozzáadjuk a porcukrot, a reszelt narancshéjat, a kakaóport, a csipetnyi sót, és simára keverjük. Ha kész, hűtőbe tesszük.
3. Ha megkelt a tészta, két részre osztjuk és külön-külön dolgozunk a két tésztadarabbal (így lesz két kalácsunk:)). Az egyik darabot lisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk úgy, hogy kb. 30×40 cm-es darabot kapjunk. Rákenjük a töltelék felét (ha túl sokat volt a hűtőben és nagyon megdermedt, akkor tűzhelyen kicsit olvasszuk meg, hogy kenhető legyen!), megszórjuk az apróra vágott dióval és kandírozott narancshéjjal, és a hosszabbik oldalánál fogva feltekerjük. A hosszú tekercset éles késsel középen félbevágjuk, a végét összefogjuk és áthajtjuk egymáson a szárakat. Simán áthatjuk egyiket a másikon, nem nehéz egyáltalán. Ha ez megvan, akkor kivajazott gyümölcskenyér- vagy szögletes sütőformába rakjuk.
4. Ugyanezt végigcsináljuk a másik tésztadarabbal – feltéve persze, hogy van két darab gyümölcskenyérsütő-formánk. Ha nincs, akkor azt lehet, hogy egy magasabb falú pecsenyesütőt vajazunk ki, és a két széléhez igazítjuk a két kalácsot.
5. Kelni hagyjuk 1 órán át – már a formában –, majd előmelegítjük a sütőt 190 fokra, és kb. 30 percig sütjük.
Kecskesajtos burgonyakrémleves
Hozzávalók kb 6-7 adaghoz:
- 1 kis fej zellergumó
- 1 kg krumpli
- 2 ek olaj
- só, bors
- 10 dkg kecskesajt
- 1 dl tejszín
- 1 dl tejföl
- 15-20 dkg kecskesajt a tálaláshoz
1. A zellert és a krumplit megpucoljuk és kockákra vágjuk. Egy lábasban olajat hevítünk, beletesszük a zellerkockákat, 2 csipet sóval megszórjuk és közepes lángon sűrűn keverve megpirítjuk.
2. Ekkor hozzáadjuk a krumplikockákat, így is pirítjuk 5-10 percig, majd felöntjük kb 1,5 liter vízzel, hozzáadunk 1-1,5 evőkanál sót, kevéske borsot, és fedő alatt puhára főzzük (én itt már közepesnél nagyobb lángra kapcsoltam).
3. Ha már jó puhára főtt a krumpli is, hozzáadjuk a 10 dkg kecskesajtot.
4. Kimerünk kb. 2 dl-t a levesből egy mélyebb tálba, hozzáadjuk az 1 dl tejszínt és tejfölt, jól kikeverjük, majd visszaöntjük a lábasba, és addig főzzük így együtt, míg a kecskesajt felolvad (én azt hittem, sokkal gyorsabban olvad, de nem, kell egy kis idő neki).
5. Ha felolvadt, kóstoljuk, szükség szerint sózzuk-borsozzuk, és az egészet leturmixoljuk.
Rántott hús diós-kakukkfüves bundában
Hozzávalók 4 személyre:
- 4 fél szelet csirkemellfilé
- 10 dkg zsemlemorzsa
- 5 dkg dió
- 5 szál kakukkfű
- 2 tojás
- liszt
- tengeri só
A zsemlemorzsát összekeverjük a kakukkfű lecsipkedett leveleivel és a durvára tört dióval. A hússzeleteket besózzuk, majd a lisztbe, a felvert tojásba és legvégül a zsemlemorzsás keverékbe forgatjuk. Forró, sütőpapírral bélelt, 200 fokos sütőben (zsiradék hozzáadása nélkül) 15–20 perc alatt megsütjük. Vajas-petrezselymes újkrumplit vagy burgonyapürét kínálunk hozzá.
Almás-körtés crumble
Hozzávalók:
- 2 db körte
- 1 db alma
- 2 ek citromlé
- 1,5 ek porcukor
- 2 löttyintésnyi narancslikőr (elhagyható)
- 50 g liszt
- 40 g hideg vaj
- 40 g zabpehely
- 30 g mandulaforgács
- 40 g cukor
1. A körtéket és az almát meghámozzuk és felkockázzuk és egy kb. 18-20 cm átmérőjű sütőformába tesszük. Meglocsoljuk citromlével és meghintjük a porcukorral (plusz a likőrrel, ha van).
2. A hideg vajat felkockázzuk, a liszttel és cukorral elmorzsoljuk, hozzáadjuk a zabpelyhet és mandulaforgácsot, és kicsit még összegyúrjuk. A gyümölcsök tetejére szórjuk, hogy mindet beterítse.
3. 190 fokra előmelegítjük a sütőt, és kb. 30 percig sütjük (míg a teteje pirulni kezd).
Farfalle citromos-petrezselymes vöröslencse-szósszal
Hozzávalók:
- 1 csokor petrezselyem
- ízlés szerint őrölt bors
- 3 dl tejszín
- 2 evőkanál olívaolaj
- 15 dkg vörös lencse
- 1 db citrom leve
- 1 csokor újhagyma
- 40 dkg farfalle
- pár csipet só
A vörös lencsét annyi vízben, hogy elfedje, megfőzzük. A hagymát megmossuk, apróra vágjuk, majd az olajon megfonnyasztjuk, hozzáfacsarjuk a citrom levét, felöntjük a tejszínnel, hozzáadjuk a vörös lencsét, sózzuk, borsozzuk, és apróra vágott petrezselymet adunk hozzá.