Ne dobd ki a sonkát, hasznosítsd újra!

nlc | 2017. Április 18.
Ha maradt pár szelet kalács vagy sonka, és tojásból is túlbiztosítottátok magatokat, ki ne dobjátok a maradékot! Hoztunk néhány szuper receptet, amivel újjászületnek a húsvéti finomságok. Még akár két-három napra való menü is összeállítható a maradékokból!

Még a legprecízebb tervezés mellett is megesik, hogy marad egy kis húsvéti sonka, kalács vagy tojás az ünnepek végére. A kalács már kicsit száraz, a sonkából pedig annyit ettünk a napokban, hogy jó lenne egy kis változatosság az utolsó néhány szelethez – ismerős helyzet, tavaly is így volt, idén is így van, és valószínűleg jövőre is így lesz. Ez persze nem jelenti azt, hogy ki kell dobni a maradékokat: csak körül kell nézni a hűtőben és a kamrában, és egész könnyen újrahasznosíthatjuk őket. 

Vitaminos tojássaláta 

Hozzávalók:

A zöldségeket tisztítás után a következőképpen vágd fel: a retket vékony karikára reszeld le, az újhagymát vágd fel kisebb karikákra, a paradicsomot és a főtt tojást cikkekre, a sonkát csíkokra és egy öblös tálban keverd össze a salátamixszel. Az öntethez aprítsd fel az uborkát és a kapribogyót, keverd össze egy kiskanál mustárral, csepegtesd rá a citrom levét, és locsold rá az olívaolajat. Ízesítheted egy kiskanál porcukorral, majd öntsd a salátára. Keverd össze, és néhány órára tedd a hűtőszekrénybe, hogy az ízek összeérjenek.

Rilette sonkából 

Hozzávalók:

Tegyük fel a tűzre egy lábosban a sonka hájas részét kockákra vágva egy jó adag libazsírral együtt. Amikor kiolvadt, tegyük hozzá a szálaira bontott sonkát, és alacsony lángon, gyakran megkeverve pároljuk. Ha már látjuk, hogy a sonka a korábbiaknál is jobban szétesett, öntsük fel annyi húslevessel és fehérborral, hogy ellepje a sonkát. Sózzuk, borsozzuk, és fedő alatt pároljuk tovább.

Mivel a sonkát már főtt állapotában kezdjük el még tovább főzni, az egész folyamat nem tart túl sokáig. Leszűrjük, kihűtjük, a leszűrt pecsenyelével ugyanígy teszünk. Amikor valamennyi összetevő kihűlt, a zsír elvált a pecsenyelétől, a sonkát szálaira szedve újra lábosba tesszük, majd folyamatosan kevergetve annyi pecsenyelevet és zsírt adunk hozzá, amennyit “felvesz”. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Vegyük le a tűzről, hűtsük le, befőttesüvegben vagy cserépedényben hosszan eláll.

Currys tojáskrém

Hozzávalók:

  • 6 kemény tojás
  • 10 dkg szoba-hőmérsékletű vaj
  • 1 ek mustár
  • só, bors
  • 1 ek tejföl
  • 1 mk curry
  • egy fej vöröshagyma reszelve

Botturmixszal szoktam összedolgozni a hozzávalókat, sűrű kóstolgatás közben. Aki nem szereti a nagyon krémes állagot, annak javaslom, hogy csak apróra darabolja a tojást és a hagymát, így rághatóbb kencét érhet el. 

Sonkás-sajtos kiflik

Töltelék:

Tészta:

Tálba szitáljuk a lisztet, elkeverjük a sóval. A közepébe mélyedést készítünk, ide öntjük a vizet, a tejfölt, a tojást és az olajat. Rámorzsoljuk az élesztőt, és dagasztani kezdjük a tésztát. Ha gombóccá összeállt, kitesszük a deszkára, és addig folytatjuk a dagasztást, míg szép fényes, sima, hólyagos felületű lesz a tészta. Letakarjuk, 45 percig kelni hagyjuk. Míg kel, elkészítjük a tölteléket. A sonkát ledaráljuk, és elkeverjük a reszelt sajttal, a sóval, a borssal, a Cayenne-borssal, a tejföllel és a mustárral. 

A megkelt tésztát lisztezett felületre borítjuk, kettéosztjuk, mindkettőt cipó formára igazítjuk. Egyesével kb. 2 mm vastag, nagy körlapot nyújtunk belőlük, egy pizzavágóval 16-16 cikkre vágjuk. Mindre teszünk egy-egy kanál tölteléket, majd feltekerjük. Sütőpapíros tepsire fektetjük, lekenjük a felvert tojással, megszórjuk szezámmaggal. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra, a kifliket 18-20 perc alatt szép pirosra sütjük.

Buggyantott tojás mustáros pirítóssal

Hozzávalók:

Forraljunk fel egy liter vizet két evőkanál ecettel, óvatosan engedjük bele egy merőkanállal a tojások belsejét és főzzük három percig, majd csepegtessük le. Keverjük össze a mustárt a parmezánnal, kenjük a kenyérre, majd helyezzük rá a buggyantott tojást. Parmezános mustár helyett pesztóval is kipróbálhatjuk, ha van otthon, vagy tehetjük a tojást mustáros-sonkás kenyérre.

Almaleves bundás kaláccsal

Hozzávalók 2 személyre: 

A bort és az almalevet lábosba öntjük, majd a mézzel, a szegfűszeggel és a fahéjjal felforraljuk. (Ha száraz bort használunk, valószínűleg több mézre lesz szükségünk.) 4-5 percig forraljuk, majd leszűrjük. Az almát meghámozzuk, kiszedjük a magházát, felkockázzuk, majd belekeverjük a leszűrt levesbe (azzal már nem forraljuk). Hozzáadunk 2 dl tejszínt, összemelegítjük, majd az egészet lehűtjük. (Tovább ízesíthetjük őrölt fahéjjal, 1 zacskó vaníliás cukorral, reszelt gyömbérrel vagy kevés őrölt szegfűszeggel.) A maradék 1 dl tejszínbe beáztatjuk a kalácsokat, ezután kivesszük, és megforgatjuk a felvert tojásban. A felforrósított zsiradékon mindkét oldalukat aranybarnára sütjük. Papírtörlőn lecsepegtetjük, megszórjuk a porcukorral, és a leves mellé tálaljuk.

Rumos-gyümölcsös kalácspuding

Hozzávalók:

A kalácsot felszeleteljük. A szilvákat kimagozzuk, nagyobb darabokra vágjuk, meglocsoljuk a citromlével, majd összekeverjük a szilvalekvárral.

A tojások sárgáját a vaníliás cukorral, a tejjel, a rummal, a fahéjjal és az olvasztott vajjal kézi mixer segítségével simára keverjük.

Egy tűzálló tálat kivajazunk, és megszórjuk a kristálycukorral. A kalácsszeleteket a szilvalakvárral elkevert gyümölcsdarabokkal a tálba rétegezzük, ráöntjük a tejes-tojásos keveréket, és 180 °C-ra előmelegített sütőben 15 percig sütjük.

Ezalatt a szobahőmérsékletű tojásfehérjéket kézi mixerrel buborékosra keverjük. Evőkanalanként hozzáadjuk az átszitált porcukrot, közben a habot folyamatosan tovább verve mindaddig, amíg az egész sűrű, kemény masszává alakul.

A tojáshabot az elősütött szilvás kalácsra kanalazzuk, és még 15 percre visszatesszük a sütőbe. (Akkor a legfinomabb, amikor a teteje egy kis színt kap.)

A kalácspudingot langyosan vagy hidegen tálaljuk.

Narancsos-csokis kalácspuding

Hozzávalók:

Előmelegítjük a sütőt 180 fokra, és előkészítünk egy kisebb sütőtálat.

A kalácsot felkockázzuk, az étcsokit durvára vágjuk.

A tejet, a habtejszínt, a narancs reszelt héját, a tojást, a cukrot és a vaníliát egy tálba mérjük, és jól összekeverjük.

A kalácsot beleszórjuk a tejes keverékbe, megforgatjuk, hogy mindenhol érje, majd az egészet átöntjük a sütőtálba. Beleszórjuk a durvára vágott étcsokit és sütőbe toljuk kb. 25 percre.

Bundás kalács málnás túrókrémmel 

Hozzávalók:

1. A túrót kikeverjük a mascarponéval, a cukorral és a citromlével, majd beleszórjuk a málna felét és óvatosan összeforgatjuk.

3. Serpenyőben felhevítjük a vajat, közben előkészítjük a kalácsokat: a tojásokat felverjük és megforgatjuk benne a kalácsszeleteket, lecsepegtetjük a felesleget, és a serpenyőben felhevített vajon pár perc alatt mindkét oldalukat aranybarnára sütjük.

4. Tányérra szedjük a kalácsszeleteket, rákanalazzuk a málnás túrókrémet és a maradék málnával megszórjuk.

Exit mobile version