Csokis babka
A jeruzsálemi kalács vagy más néven babka nemcsak ízre, de kinézetre is különleges, ez az a kalács, amiről mindig azt hiszik a gyanútlan kóstolók, hogy egy menő pékségből hoztuk – amikor aztán kiderül, hogy mi magunk készítettük, mindenki a receptért könyörög. Nem véletlen. Gyönyörű, és nagyon-nagyon finom.
Eredetileg orosz–lengyel gyökerekkel bír, és zsidó származású nagymamáknak köszönhető, a neve is a babuska (nagymama) szóból eredeztethető. A zsidó nagymamák voltak ugyanis azok, akik a hagyományos barhesz helyett valami különlegesebbet szerettek volna, ezért az egyszerű kalácstésztából nagyon mutatós és ellenállhatatlanul finom, gazdag, ünnepi süteményt varázsoltak. Hagyományosan csokis töltelékkel készül, de kísérletezhetünk más ízekkel is. Fűszerekkel, mogyoróval, mandulával, dióval is feldobhatjuk. A tetejére szórhatunk morzsát, van aki fahéjjal hinti, de olyan is akad, aki tojással keni, mint a hagyományos barheszt.
Hozzávalók 2 kalácshoz:
Tészta:
- 55 dkg liszt
- 10 dkg cukor
- 1 tasak szárított élesztő (7 grammos)
- 2 csipet só
- 1 citrom reszelt héja
- 3 tojás
- 1,2 dl hideg víz
- 15 dkg puha vaj
Töltelék:
- 15 dkg étcsoki
- 12 dkg vaj
- 5 dkg porcukor
- 3 dkg cukrozatlan kakaópor
- 1 csipet só
- 1 narancs reszelt héja
- 10 dkg dió, durvára vágva
- 10 dkg kandírozott narancshéj apróra vágva
A tésztához egy nagy tálba mérjük a lisztet, az élesztőt, a cukrot, a sót, a citrom reszelt héját, a tojásokat és a vizet és robotgéppel/kézzel összekeverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a puha vajat, és addig dagasztjuk, míg szépen összeáll (nekem még felvett kb. 3-4 dkg lisztet, az a lényeg, hogy ne legyen ragacsos a tészta). Ha kész, letakarjuk és meleg helyen duplájára kelesztjük. (Azt is lehet, hogy este begyúrjuk és hűtőbe tesszük, és csak másnap reggel sütjük ki.) A töltelékhez a vajat megolvasztjuk, beletördeljük a csokit és kevergetjük, míg az is teljesen meg nem olvad. Hozzáadjuk a porcukrot, a reszelt narancshéjat, a kakaóport, a csipetnyi sót és simára keverjük. Ha kész, hűtőbe tesszük.
Ha megkelt a tészta, két részre osztjuk és külön-külön dolgozunk a két tésztadarabbal (így lesz két kalácsunk:). Az egyik darabot lisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk úgy, hogy kb. 30×40 cm-es darabot kapjunk. Rákenjük a töltelék felét (ha túl sokat volt a hűtőben és nagyon megdermedt, akkor tűzhelyen kicsit olvasszuk meg, hogy kenhető legyen!), megszórjuk az apróra vágott dióval és kandírozott narancshéjjal, és a hosszabbik oldalánál fogva feltekerjük. A hosszú tekercset éles késsel középen félbevágjuk, a végét összefogjuk és áthatjuk egymáson a szárakat. Simán áthatjuk egyiket a másikon, nem nehéz egyáltalán. Ha ez megvan, akkor kivajazott gyümölcskenyér/szögletes sütőformába rakjuk. Ugyanezt végigcsináljuk a másik tésztadarabbal – feltéve persze, hogy van két darab gyümölcskenyér-sütőformánk. Ha nincs, akkor azt lehet, hogy egy magasabb falú pecsenyesütőt vajazunk ki, és a két széléhez igazítjuk a két kalácsot. Kelni hagyjuk 1 órán át – már a formában –, majd előmelegítjük a sütőt 190 fokra, és kb. 30 percig sütjük.
A formázáshoz segítséget nyújthat ez a video:
Fahéjas-diós csiga
Amerikában az egyik legnépszerűbb édesség a natúr krémsajtos szósszal tálalt fahéjas csiga (cinnamon roll), mely eredetileg Észak-Európából származik. Svédországban Kanellbullar néven ismert, és legalább olyan fontos része a svéd kulináris hagyományoknak, mint a svéd húsgombócok. Már a 19. században is ismert volt, de akkoriban még csak a gazdagok kiváltsága volt ilyen finom – és drága – süteményt enni. A 20. században lett egyre népszerűbb, míg végül az 1950-es évektől már az ország kedvence lett. Ma már nincs olyan családi-baráti összejövetel, ahol ne kínálnának meg egy kis fahéjas csigával, és még a legkisebb benzinkútnál is lehet belőle venni. Mi a hétvégére egy olyan verziót választottunk, amiben még dió is van.
Hozzávalók (26 cm-es kerek hőálló formához):
A tésztához:
- 500 g finomliszt
- 2,5 dl langyos tej
- 25 g friss élesztő
- 1 ek. cukor
- 1 nagy csipet só
- 1 citrom reszelt héja
- 3 tojássárgája
- 50 g olvasztott vaj
A töltelékhez:
- 180 g puha vaj
- 160 g porcukor
- 2 tk. vaníliakivonat
- 200 g darált dió
- 1 púpos tk. fahéj
- + 1 tojás a kenéshez
A langyos tejben elkavarjuk a cukrot, majd belemorzsoljuk az élesztőt. Körülbelül 10 perc alatt felfuttatjuk.
Egy tálba mérjük a lisztet, és a sóval összekeverjük. Hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, a tojássárgákat, a citrom reszelt héját, valamint az olvasztott vajat.
Rugalmas tésztát dagasztunk belőle.
Letakarjuk, és huzatmentes, meleg helyen körülbelül 45 perc alatt duplájára kelesztjük.
Közben a töltelékhez habosra keverjük a vajat a porcukorral. Hozzáadjuk a vaníliakivonatot és az őrölt fahéjat.
A megkelt tésztát 30×40 cm-es téglalappá nyújtjuk.
Egyenletesen megkenjük a vajas keverékkel, majd megszórjuk darált dióval.
Hosszabbik oldalánál fogva feltekerjük, majd körülbelül 6 cm-es szeletekre vágjuk.
Az így elkészült csigákat hőálló tálba rakjuk úgy, hogy ne érjenek össze, mert még kelni fognak. (Lehetőség szerint ne kivehető aljú tortaformát használjuk, mert abból a vaj kifolyhat.)
Letakarjuk, és újra duplájára kelesztjük.
A sütőt 190 fokra előmelegítjük.
A megkelt csigákat lekenjük tojással.
Az előmelegített sütőben 30-40 perc alatt aranyszínűre sütjük.
A receptet Szűcs Réka, az Ízből tíz bloggere alkotta.
Fahéjas fátyolkalács
A fátyolkalács, vagy más néven tépkedős kalács is különlegesen finom, és bár nincs több évszázados története, 2015-ben igazi Internet-szenzáció volt, körbejárta az egész országot, és szinte mindenki ilyen kalácsot sütött. A tölteléket ízlés szerint variálhatjuk, készülhet csokis, nutellás, marcipános és rengeteg más ízesítéssel is, és nagyon finomak a sós, sajtos-baconös tépkedős kalácsok is.
Hozzávalók:
A tésztához:
- 450-465 g búzaliszt
- 2,5 dl langyos tej
- 7 g szárított élesztő (1 tasak)
- 1 ek. cukor
- 5 dkg vaj
- 1 tojás
- 2 csipet só
A töltelékhez:
- 10 dkg vaj
- 8 dkg cukor
- 1 ek. őrölt fahéj
A vajat megolvasztjuk, a tejet langyosra melegítjük és egy nagyobb tálba öntjük őket. Hozzáadjuk a cukrot, elkeverjük, majd hozzáadjuk az élesztőt, a tojást, a sót és a lisztet. A lisztet úgy 400 grammig bátran, aztán fokozatosan. Attól függően, hogy hogy áll a dagasztás.
Merthogy második lépésben elkezdjük dagasztani a tésztát. Gyúrjuk, gyúrjuk, és ha ragad, jöhet hozzá még liszt. Nekem most 465 grammot vett fel összesen, de volt már kevesebb is. Az a lényeg, hogy szép, sima legyen a tészta, és hogy váljon el az edény falától. Ha megvan, pici lisztet szórunk rá, és letakarva kb. 45 percig kelesztjük. Közben a töltelékhez a vajat megolvasztjuk, elkeverjük benne a cukrot és a fahéjat. Kivajazunk egy nagy püspökkenyérformát – vagy két kisebbet. Ha letelt az idő, lisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk a tésztát. Kb. 30×50 cm-es téglalap legyen belőle. Ezt megkenjük a töltelékkel, úgy, hogy a töltelékből maradjon 1-2 evőkanálnyi.
A megkent tésztalapot 6 csíkra vágjuk, majd az így kapott csíkokat egymásra rakjuk. Ezt az emeletes tésztát 6 darabja vágjuk, majd az így kapott kb. négyzetes lapokat „élükkel” az előkészített püspökkenyérformá(k)ba állítjuk. Meglocsoljuk a maradék töltelékkel a tetejét és pihentetjük 30 percig. 175 fokos sütőben kb. 25-30 percig sütjük, majd egészben kivesszük a formából, és aztán tépkedjük egyik szeletet a másik után.
Modern Ferdinánd tekercs
A Ferdinánd egy békebeli puha, szaftos kelt tészta, amit az édesszájúaknak kötelező kipróbálni. Tölteléke egy nagyon édes vaníliás-vajas krém, ami sülés közben finoman karamellizálódik is. Vannak, akik igazi lakodalmi édességként emlegetik, mások farsang idején, megint mások húsvétkor szokták rendszeresen készíteni a klasszikus Ferdinándot. Mi most a klasszikus Ferdinánd-ízvilágot kicsit modernizálva készítettük el. Hogy csigáink tökéletesek legyenek, a Ferdinándnál ismert technikát érdemes itt is alkalmazni: sütés közben locsoljuk meg a csigákat felforralt vaníliás tejjel vagy tejszínnel – az utóbbival még finomabb lesz.
Hozzávalók:
- 3 dl tej
- 1 csomag instant élesztő
- 50 dkg liszt (+1-2 evőkanál)
- 3 tojássárgája
- 5 dkg cukor
- 2,5 dkg vaj
- csipetnyi só
A töltelékhez:
- 15 dkg vaj
- 15 dkg porcukor
- 1 csomag vanilincukor
Az öntethez:
- 1,5 dl tej vagy tejszín
- 1 csomag vanilincukor
A langyos tejbe beleszórjuk az élesztőt, egy pici cukrot és egy kevés lisztet és felfuttatjuk. Kimérjük a lisztet, a cukrot, a puha vajat, a sót, a tojássárgákat egy tálba, hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, és hólyagosra dagasztjuk. (Szükség szerint 1-3 evőkanál lisztet még hozzáadunk, ha kell.) Letakarva meleg helyen 1 óra alatt duplájára kelesztjük. A töltelékhez a puha vajat kikeverjük a porcukorral és vanillincukorral. A megkelt tésztát lisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk, és egyenletesen megkenjük a töltelékkel. Hosszabbik oldalánál fogva feltekerjük, majd a tekercsből 2 cm-es szeleteket vágunk. Kivajazott sütőtálba/tepsibe helyezzük a csigákat, és pihentetjük 30 percig. 180 fokos sütőben kb. 25 percig sütjük, úgy, hogy 15 perc elteltével meglocsoljuk a vanilincukorral felforralt tejjel.
Barackos-diós körkalács
Hozzávalók:
A tésztához:
- 50 dkg liszt
- 1 tasak szárított élesztő
- 3 dl tej
- 2 ek. olaj
- 5 dkg cukor
- csipet só
A töltelékhez:
- 15 dkg darált dió
- 10 dkg porcukor
- néhány ek. sárgabaracklekvár
- + 1 tojás a lekenéshez
Előkészítünk egy tepsit, sütőpapírral béleljük ki. A tejet kicsit megmelegítjük, beleszórjuk az élesztőt, hozzáadunk 1 kk. cukrot és 2 ek. lisztet, és hagyjuk felfutni. A tészta többi hozzávalóját kimérjük, majd a felfutott élesztőt is hozzáadjuk és gyúrjuk, gyúrjuk, míg össze nem áll a tészta. Ha van dagasztókaros gépünk, akkor azzal dagasztjuk. Ha kell, adunk még hozzá pár evőkanál lisztet, hogy ne legyen ragacsos. A töltelékhez a darált diót elkeverjük a porcukorral. Lisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk a tésztát kb. 30×40 cm-esre. Megkenjük a lekvárral, majd rászórjuk a cukros diót. A hosszabbik oldalánál fogva feltekerjük a tésztát, majd az így kapott rúdból kört formázunk, úgy, hogy a végén összeérjen, ott kicsit össze is nyomkodjuk, és ügyesen áthelyezzük a tepsire. Fogunk egy éles kést és 1-2 cm-enként bevagdossuk, de vigyázva, hogy csak kb. félig vágjuk be, ne vágjuk el teljesen. Meleg helyen hagyjuk kelni minimum 30 percig. Ha szépen megkelt, lekenjük tojással és 180 fokos sütőben kb. 25-30 percig sütjük.
Meggyes-kókuszos kalács
Hozzávalók a kalács tésztájához:
- 500 g liszt
- 100 g cukor
- 2 tojás
- só
- 220 ml langyos tej
- 100 g folyós, kicsit lehűtött vaj
- 20 g élesztő
- 1 lime
Hozzávalók a kalács töltelékéhez:
- 50 g cukor
- 1 tojás
- 1 ek. tej
- 50 g folyós, kicsit lehűtött vaj
- 250 ml kókusztej
- 200 g kókuszreszelék
- 1 lime
- 200 g aszalt meggy
- 5 szál citromfű
A tészta elkészítése:
Az élesztőt törd bele a tejbe, adj hozzá egy teáskanál cukrot, és keverd össze, ameddig el nem olvadt teljesen az élesztő. A lisztet, a többi cukrot, a lime héját és egy csipet sót keverj össze egy nagyobb tálban. A felfuttatott élesztőt, a tojásokat és a vajat add a keverékhez, majd a mixer dagasztófejével legalább 3 percen keresztül dolgozd össze a húsvéti kalács tésztájának hozzávalóit. Ha összeállt, takard le a tésztát, és meleg helyen keleszd kb. 35 percig.
A töltelék elkészítése:
A kalács töltelékéhez először is alaposan klopfold szét a citromfüvet egy serpenyővel. A lime-ot pucold meg egy késsel és csíkozd fel a héját. A kókusztejet a citromfűvel és a lime héjával főzd fel majd, hagyd állni legalább 30 percig. Az aszalt meggyet aprítsd fel, a lime levét facsard ki. Szűrd le a kókusztejet, majd add hozzá a vajat, a lime levét, a kókuszreszeléket és a felaprított aszalt meggyet.
Válaszd szét a tojás sárgáját a fehérjétől. A tojás sárgáját keverd el egy evőkanál tejjel. A tésztát még egyszer alaposan gyúrd át kézzel. Ha túl lágynak ítéled, nyugodtan adj hozzá még 3-5 evőkanál lisztet. Nyújtsd ki a húsvéti kalács tésztáját egy kb. 60×40 cm-es lapra, és vágd fel 3 csíkra. A tölteléket oszd el a három tésztacsík közepére úgy, hogy a szélein kb. 2 cm maradjon szabadon. A széleket kend be tojásfehérjével és szorosan tekerd fel a csíkokat hosszában. Fektesd őket egymás mellé egy sütőpapírral kibélelt tepsiben és fonj belőlük copfot. A sütőt melegítsd elő 170 fokra (légkeverés 150 fok), a húsvéti süteményt pihentesd még 30 percig.
Kend be a kalácsod tetejét a tejes tojássárgájával, és süsd a sütő alsó rácsán kb. 60 percig. 40 perc elteltével letakarhatod alufóliával, hogy ne legyen túl barna a teteje.