Szabadságra küldjük a krumplipürét: köretvariációk új kedvenceinkkel

nlc | 2018. Január 30.
Krumplipüré, főtt rizs, főtt krumpli, párolt zöldség és sült krumpli – klasszikusok, néha kíméljetek! Ma már rég nemcsak rólatok szól minden, jobbnál jobb alapanyagokból készülhet köret a kedvenc húsos vagy éppen húsmentes főétel mellé.

Kezdetben volt a krumpli. Váltogattuk a különféle alaprecepteket, míg aztán egyszer csak kinyílt a világ, és egyre több újdonsággal bővült a krumplirepertoárunk. Hasselback burgonya, hercegnő burgonya, röszti, rozmaringos tepsis krumpli, burgonyagratin, svéd burgonya is egyre többször készült, és máris változatosabb volt a köretválaszték. Pedig a rizsről még nem is beszéltünk. A főtt rizs nem a legkreatívabb műfaj, ezért először azzal próbáltuk feldobni, hogy különféle poharakkal szép alakban tálaltuk, majd jöttek a különféle rizibizik, és szép lassan megismerkedtünk a rizottóval is. Aztán jöhetett a barna rizs, a vadrizs, és ezek különféle variációi, de igazán néhány rég elfeledett alapanyag (újra)felfedezése révén vált izgalmasabbá a köret témakör

Vegyük csak a krumplit. A krumplit, amit nyugodtan helyettesíthetünk például csicsókával. Laktatóbb a burgonyánál, mert magasabb a rosttartalma, de mivel alacsonyabb a keményítőtartalma, kevésbé hizlal. A régen a szegények krumplijának is nevezett zöldség könnyen használható, és nagyon finom. Süthetjük, főzhetjük vagy akár pürésíthetjük is, és bár nagyon hasonló, mégis más ízélményt ad, mint a krumpli. 

A tökéletes sült krumpli érdemeit nem kisebbítenénk, nagyon is jól tud esni egy adag frissen sült, enyhén sós krumpli, de érdemes kipróbálni egyszer, hogy milyen, ha zellerből vagy sütőtökből készül. Meg fogtok lepődni, mennyire jó! A zellerhasábhoz nagyon jól illik az oregánó-kakukkfű-bors-fűszerpaprika kvartettből készített fűszerkeverék, és bár egészségesebb, ha sütőben sütitek, azért az igazság az, hogy úgy a legjobb, ha bő olajban sül. 

És ha már burgonya, akkor meg kell említenünk az utóbbi pár év feltörekvő csillagát, az édesburgonyát is! Lassan felszívódó szénhidrát, nem emeli magasba a vércukorszintet, sokkal kevésbé hizlal, mint a sima krumpli, és isteni finom íze van! Amerikában sokszor a krumplipüré helyett vagy mellett édesburgonyából készült pürét kínálnak a sültek mellé, de rengeteg más elkészítési módja is van. Készülhet sütve, grillezve, főzve, pépesítve, köretként, levesként, de lehet belőle főzelék, lepény vagy zöldségfasírt is. Nagyon jó, krémes állagot ad a pürés ételeknek, csakúgy, mint színtestvére, a sütőtök, amiből szintén nagyon jó köreteket készíthetünk. 

A tepsis krumpli rajongóinak érdemes kipróbálniuk a tepsis vegyes sült zöldségekből készült köretet is. Legtöbbször édesburgonya, zeller, cékla, sütőtök, sárgarépa, paszternák kerül a tepsibe, de volt már arra is példa, hogy karfiol vagy brokkoli is volt a kamrában, és azt is megsütöttük. Érdemes a felkockázott zöldségek közé szórni jó néhány gerezd fokhagymát is – egészben, mert nagyon finom lesz, ha megsül, és a zöldségeknek is jó ízt ad. Mehet még közé pár szelet lila hagyma és citrom is. Sózzuk, borsozzuk és olívaolajjal locsoljuk meg a felkockázott, tepsire halmozott zöldségeket, összeforgatjuk, és 180 fokon sütjük kb. 40 percig (közben egyszer-kétszer átforgatjuk), és kész is az isteni finom köretünk.

Vegyes sült zöldség

Míg pár éve csak értetlen forgattuk a szemeinket, ha valaki bulgurt vagy quinoát emlegetett, ma már egyre többen és egyre gyakrabban használjuk őket, ahogy az amaránt, a köles és a kuszkusz sem hangzik már büntetésnek, mióta rájöttünk, milyen finom ételeket lehet belőlük készíteni. 

A bulgur (más néven búzatöret) egy több lépcsős köretfejlesztő tréning első lépése is lehetne akár, ezt a lépést ugyanis nagyon könnyű meglépni: egy az egyben használható a rizs helyettesítőjeként. Íze semleges, épp csak annyira diós, amennyi még pont jól is esik, és elkészíteni is hasonlóképpen kell, mint a rizst. Hogy mégis miért jobb? Mert rostokban, ásványi anyagokban sokkal gazdagabb, mint a rizs. Egy fontos szabályt véss az eszedbe: ha nagyobb szemű, akkor 1:2 arányban (1 rész bulgur, 2 rész víz) kell megfőzni. Ha viszont apró szemű bulgurt sikerül vásárolnod, elegendő a bulgur mennyiségével azonos mennyiségű forró vízzel leönteni, egyszer megkeverni, majd hagyni, hogy magába szívja a nedvességet, és megpuhuljon. Kevés olívaolajjal lehet lazítani. 

Hasonlóan egyszerű, sőt még egyszerűbb is elkészíteni a kuszkuszt, ami búzadara, víz, olaj és fűszerek hozzáadásával, gyúrt, sodort, gőzölt, morzsolt, majd szárított tésztaféle, és egyúttal a leggyorsabban elkészíthető köret a világon. A kuszkuszt másfélszeres mennyiségű forró vízzel kell felönteni és lefedve hagyni 10 percig és kész is. Ennél egyszerűbb már aligha lehetne. Egy kis citromhéj és zöldfűszer a kuszkuszhoz keverve, és pár perc alatt izgalmas köretet tálalhatunk az asztalra. Csakúgy, mint a bulgur, a kuszkusz is jól bírja a fűszereket, zöldségeket, így igen változatos köreteket készíthetünk belőlük. 

A kuszkusz az egyik legegyszerűbb köret

A gersli (árpagyöngy) elkészítése már kicsivel több időt vesz igénybe: áztatást és a rizsnél hosszabb főzési időt követel (kétszeres vízben 20 percig főzzük és utána még 20 percig hagyjuk lefedve). Egyszerűen megfőzve vagy akár rizottóként elkészítve is tökéletesen működik húsok, zöldségek mellett. Kedvencünk a diós gersli (a készre főzött gerslit száraz serpenyőben megpirított dióbéllel és egy kanál vajjal keverjük össze), ami nagyon jól illik vörös húsokhoz.  

De érdemes megemlíteni a quinoát is, az utóbbi évek nagy kedvencét, amiben rengeteg vitamin, nyomelem és főleg ásványi anyag van, és amit egyébként a NASA a legjobb tápanyagtartalmú növénynek választott. Az elkészítése is egyszerű, arra kell csak figyelni, hogy alaposan át kell mosni vagy beáztatni (5-10 percre) és leöblíteni, lecsepegtetni, mert különben keserű lesz.  Ugyanúgy főzhető vagy párolható, mint a rizs. Dupla mennyiségű sós vízben 10 perc alatt megfő, de a teljes puhuláshoz, és hogy a folyadékot felszívja, letakarva pihentetni ajánlott. Főzés előtt, hevített zsiradékon átforgatva még egy enyhe diós aromát is adhatunk neki.  Érdemes kipróbálni ezt a trükköt is:  a főzővíz vagy alaplé helyett használjunk ananászlevet! Nagyon jól fog passzolni a sült csirke mellé.

Spenótos bulgur

Spenótos bulgur

Hozzávalók:

A párolt spenótot keverjük össze a főtt bulgurral. Adjuk hozzá a paradicsomkonzervet, és főzzük össze. Ízesítsük sóval, borssal. A hagymát szeleteljük fel, és egy kanál olajon pároljuk meg. Tálaljuk a spenóttal együtt. (A képen fent.)

Cukkinis bulgursaláta

Cukkinis bulgur

Hozzávalók 4 személyre:

A bulgurt sós vízben főzzük puhára, szűrjük le. A felkockázott cukkinit kevés olívaolajon süssük ropogósra adagonként (ha egyben sütjük, inkább csak párolódik és puha lesz), majd keverjük a bulgurhoz. A megmosott citrom héját reszeljük le, a levet facsarjuk ki, ezeket is keverjük a bulgurhoz a lecsöpögtetett csicseriborsóval és a zúzott fokhagymával együtt. Ha kihűlt a bulgur, keverjük hozzá a zöldsalátát és az aprított petrezselymet. Sózzuk, borsozzuk.

Kurkumás quinoa

Kurkumás quinoa

Hozzávalók:

10-15 perc alatt főzd meg a quinoát. Várd meg, amíg hűl egy kicsit, majd keverd hozzá az összes hozzávalót! Szórd meg a választott feltéttel, és fogyaszd egészséggel!

simply quinoa

Tökmagos édesburgonyapüré

Tökmagos édesburgonyapüré

Hozzávalók:

Az édesburgonyát hámozás nélkül süsd egy órán át 200 fokos sütőben. Hagyd hűlni 10 percet, majd hámozd meg. Pakold a burgonyákat egy tálba és nyomkodd össze pürésre egy villa segítségével. Sózd, fűszerezd. Tálald a tökmaggal megszórva azonnal, vagy tartsd hűtőben légmentes tárolóban. 

Forrás: Popsugar

Zöldséges quinoa

Zöldséges quinoa

Hozzávalók:

Opcionális:

A quinoát először mossuk át alaposan, majd csöpögtessük le! Egy magas falú serpenyőben kezdjük el pirítani, várjuk meg, amíg pattogni kezd egy kicsit – ettől sokkal ízesebb lesz a végeredmény! Öntsük fel vízzel és 12-13 perc alatt főzzük puhára – eddigre a levét is el fogja főni. Amíg a quinoa fő, a többi hozzávalót tegyük egy nagy tálba, és keverjük össze őket! A megfőtt quinoát villával lazítsuk fel, majd keverjük a zöldségek és a feta közé! Készítsük el a szószt: keverjük össze az olívaolajat, az ecetet, a sót és a borsot, és öntsük a quinoára! Friss petrezselyemmel megszórva tálaljuk!

Fokhagymás-parmezános édesburgonya

Fokhagymás-parmezános édesburgonya

Hozzávalók:

190 fokra melegítsd elő a sütőt. Az édesburgonyát vágd hosszúkás szeletekre, majd tedd félre. A zsemlemorzsát, a parmezánt és a fűszereket keverd össze egy tálban. Egy másik tálban verd fel a tojást. Forgasd meg az édesburgonya-szeleteket először a tojásban, majd a morzsában. Helyezd őket egy sütőpapírral borított tepsire és süsd 30-35 percig. Ezalatt készítsd el a mártogatóst: nyomkodd össze az avokádót, és turmixgépben keverd össze a hozzávalókkal.

Goodful

Sült zöldséges kuszkusz

Sült zöldséges kuszkusz

Hozzávalók:

 

Melegítsd elő a sütőt 180 fokra. A zöldségeket kockázd fel. Pakold a zöldségeket egy tepsire, szórd rájuk a fűszereket, valamint locsold meg őket 2 evőkanál olívaolajjal! 25 percre mehetnek a sütőbe. Eközben készítsd el a kuszkuszt: önts rá másfélszeres mennyiségű forró vizet, keverd hozzá a maradék olajat, és hagyd fedő alatt állni 15 percet! Ha megsültek a zöldségek, szórd meg őket a parmezánnal, majd keverd össze a kuszkusszal. 

Tejszínes paradicsomos gersli

Hozzávalók 4 személyre:

Az árpagyöngyöt átöblítjük. A hagymát apróra vágjuk, az olajon megfuttatjuk, majd hozzáadjuk az árpagyöngyöt. Vízzel felöntjük, sózzuk, és kb. 20 perc alatt puhára főzzük. Mikor megpuhult, hozzákeverjük a paradicsomot, az összezúzott fokhagymát és a tejszínt. Néhány percig tovább főzzük, míg besűrűsödik. A legvégén hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet. Párolt zöldségek és natúr húsok nagyszerű kísérője lehet.

Exit mobile version