Ha unod már a chiapudingot: chiapizza, chiapanír és majdnem chialekvár

Jámbor Eszter | 2018. Január 31.
Kipróbáltam a Dragomán-féle panírozást chiamaggal, sütöttem pizzát chiatésztával, és megcsináltam a világ leggyorsabban készülő lekvárját. Ha az újévi fogadalmad az életmódváltás volt, akkor jól jönnek majd ezek a chiamagos receptek.

Amikor beírtam a Google-be, hogy chia, máris kiegészítette  a kereső chiapudingra, vagyis arra, amire a legtöbben rákeresnek. Pont amire gondoltam, ugyanis a ismerőseimtől, akik rendszeresen esznek chiamagot azt hallom, hogy leginkább pudingot csinálnak belőle, vagy turmixba dobálják. Arról, hogy miért is olyan szuper a chiamag, itt lent, a képes cikkben olvashatsz. 

Arról pedig, hogy mennyi chiát szabad enni egy nap  a Nébih is kiadott egy közleményt még 2017-ben. Na, szóval a lényeg, hogy csak okosan csináljátok! Külföldi oldalakon keresgéltem chiamag ügyben, miket főznek, sütnek belőle, vele, és arra jutottam, hogy 3 dolgot próbálok ki. Először csináltam egy chiamagos pizzát: ezt ne úgy képzeljétek el, hogy a pizza tetejét megszórtam chiával, hanem egy magokból készült „tésztát” gyúrtam. Aztán gondoltam, panírozzunk is vele, hátha jó lesz. Végül pedig lekvárt főztem málnából és chiából, azt is biztosan bevezetem majd, mert pofonegyszerű, és nagyon friss.

A chiapizza

Én odavagyok a pizzáért, imádom a vékony, ropogós pizzatésztát. Bevallom ennek a receptnek kicsit kételkedve álltam neki. Gondoltam, hogy majd leírom, hogy nem rossz, nem rossz, de többet nem kérek. Hát, teljesen más lett a végeredmény. Írom a hozzávalókat:

A tésztához:

Mi legyen rajta?

Ők mennek majd a paradicsomszósz fölé.

Nyilván választhatsz másik lisztet, mondjuk gluténmenteset, én azért választottam a zablisztet, mert szeretem az ízét. A magokat is variálhatod: lehet napraforgómag is, fenyőmag – e pénztárcafüggő is. Az pedig, hogy mit teszel rá, rajtad múlik. Én a sajtos-paradicsomos pizzát szeretem a legjobban, azért ezeket pakoltam rá, ennyi.

Nyilván nem bírtam ki, hogy ne nyúljak bele.  Fotó: Jámbor Eszter

Látszik, milyen jól megdagadtak a chiamagok. Fotó: Jámbor Eszter

 

 A chiapanír

Nézegettem, keresgéltem az internet világhálón, és rábukkantam a blogerre, aki halat paníroz chiamaggal és kukoricapehellyel. Gondoltam ezeket a hozzávalókat, meg a Dragomán-féle panírozást ötvözöm, és megnézem, mire megyek a chiapanírral. Előre mondom, nem lesz szép, ellenben finom. Régóta híve vagyok Dragomán György író panírozási technikájának. Ha még nem próbáltad, most vasárnap csak így csináld, abszolút zseniális ötlet. Mutatom, hogyan csináltam Dragomán nyomán:

Hozzávalók:

Oké, persze mondhatjátok, hogy a chiamag elég drága ahhoz, hogy azzal panírozz minden héten. Igazából, nem kell annyit rátenni, mint amennyit én beletettem.  Direkt ki akartam próbálni, hogy milyen az, ha tojás és liszt helyett is azt használom. Illetve lehet keverni: mondjuk teszel a zsemlemorzsába, vagy a lisztbe. Tényleg próbálgasd, neked meg a családnak, melyik keverék jön be a legjobban.

Chialekvár

Válassz egy gyümölcsöt a mélyhűtőpultból, persze, ha éppen szezonja van a málnának, akkor vegyél a piacon, vagy ha olyan szerencsés vagy, szedjél a kertedből. Én málnalekvárt csináltam chiamaggal. Ennek is többféle verziója van, például Esztiii a Nosaltyra feltöltött chiadzsem receptjében nem is főzi, csak turmixolja. Van, aki tesz bele mézet vagy bármilyen cukorhelyettesítőt, én direkt nem tettem bele a chiamagon kívül semmit. Arra számíts, hogy ez nem olyan lekvár lesz, amit jövő nyáron is leveszel a polcról, maximum egy hétig áll el a hűtőben. Ha vasárnap megcsinálod, arra pont jó, hogy a reggeli zabkásádra tedd, vagy a kalácsodra.

Hozzávalók: (ez nagyjából két reggeli zabkására elég mennyiség)

Olyan mintha nagyon magasról fotóztam volna babot, pedig nagyon közelről chiamagot.

Hagytam kicsit kiolvadni a málnát, aztán feltettem a kedvenc rózsaszín lábosomba kis lángon. Nem szabad otthagyni, mert hamar le tud égni.

 

Exit mobile version