Nem tudom, ti hogy vagytok vele, nekem már nagyon február van. Éppen kikeveredtem valami vírusos borzalomból, az ismerőseim influenzásak, nyűg a télikabát, a szürke ég, a sötét meg a hideg. Ölni tudnék valami friss zöldért és harsogósért.
Így aztán szombatra amolyan könnyű, nyári ételt hoztam, hátha nem vagyok egyedül a tél végi nyomorult, főznisincskedvem hangulatommal.
Figyelem, pénteken megint lesz dolgod, tartósított gyömbért készítünk, lásd lejjebb! És vegyél rizsborecetet is meló után, az is kell majd a vasárnapi ebédhez.
Szóval szombaton összeütünk egy tortinót. Padlizsánnal, cukkinivel és parmezánnal.
A receptet jegyezzétek fel, mert a zöldségeket ízlés szerint kicserélhetjük benne, például nemsokára spárgára, tudom, jelen pillanatban ez nagyon távolinak tűnik, de higgyétek el, egyszer véget ér a tél.
A tortinót ehetjük köretként vagy főételként, zöldsalátával.
Hozzávalók (4 személyre):
- egy nagy fej vöröshagyma,
- 1 padlizsán (kb. 450-500 grammos),
- 2 cukkini (darabonként 220-225 grammos),
- 5 tojás,
- 4 ek. balzsamecet,
- 250 ml zsíros tejszín,
- 100 gramm frissen reszelt parmezán,
- só,
- olívaolaj
Melegítsük fel a sütőt 160 fokra.
A vöröshagymát pucoljuk meg, vágjuk félbe és vágjuk szeletekre. Egy serpenyőben melegítsünk fel 4-5 evőkanál olívaolajat, és kevergetve, közepes tűzön süssük kb. 15 percig, amíg teljesen puha és aranybarna lesz. Tegyük félre egy tálba. A serpenyőbe tegyünk megint 4-5 evőkanál olajat és a meghámozott, felnegyedelt, kb. egy centis szeletekre vágott padlizsánt pirítsuk 4-5 percig. Utána adjuk hozzá a karikákra vágott cukkinit. Pirítsuk, míg a zöldségek megpuhulnak, aztán tegyük őket a hagyma mellé, sózzuk-borsozzuk, és hagyjuk kihűlni.
Közben verjük fel a tojásokat egy tálban. Tegyünk hozzá 2 evőkanál olívaolajat, a balzsamecetet, a tejszínt, a sajt kétharmadát. Sózzuk, borsozzuk. Jól keverjük össze, hogy krémszerű állagot kapjunk, majd keverjük bele a sült zöldségeket is.
Kenjünk ki olívaolajjal egy közepes nagyságú sütőedényt, öntsük bele a tojásos keveréket, kissé simítsuk el a tetejét. Fedjük le fóliával és süssük 35 percig. Ezután vegyük le róla a fóliát, szórjuk meg a maradék sajttal, és fólia nélkül süssük tovább 15 percig. Végül grillezzünk rá, amíg aranybarna és ropogós lesz. Tálalás előtt pihentessük 10 percig, majd vágjuk fel és tálaljuk.
A tortinót akár két nappal korábban is megsüthetjük és tárolhatjuk a hűtőben. Tálalás előtt a sütőben melegítsük fóliával lefedve kb. 20, aztán fólia nélkül 5 percig, hogy teljesen átmelegedjen.
A desszert tejkaramellás puding.
Hozzávalók a tésztához:
- 75 gramm vaj,
- 200 gramm porcukor,
- 3 tojás,
- 200 gramm liszt,
- 375 ml víz,
- 200 gramm magozott,
- apróra vágott datolya,
- másfél tk. sütőpor
Az öntethez:
- 75 gramm barna cukor,
- 300 ml sűrű tejszín,
- 60 gramm vaj
A vajat a cukorral krémesre keverjük, majd hozzáadjuk a tojásokat, végül a lisztet. Egy kis lábasban forraljunk vizet, szórjuk bele a datolyát és főzzük két percig.
Vegyük le a tűzről, és adjuk hozzá a sütőport. A datolyás keveréket öntsük a tésztához, majd az egészet öntsük egy magas falú, négyszögletes sütőedénybe, és 200 fokon süssük kb. 30 percig, míg megszilárdul.
Az öntet hozzávalóit tegyük egy lábasba és forraljuk fel. A felét öntsük a megsült pudingra, és két percre tegyük vissza a sütőbe, hogy beszívja. Tálaláskor a kockára vágott pudingra locsoljuk a maradék öntetet.
Vasárnapra Charlie Trotter receptjét hoztam, igazán különleges, pedig amúgy semmi különös, csirke meg krumpli. Na de a mártás!
Ehhez szükséged lesz jó minőségű desszertborra – Tokajira gondolok, nyilván – ami nem túl olcsó, de megéri a befektetés.
A recept egy egész tyúkot ír hozzá megsütve, persze ha ketten vagytok rá, nem érdemes megsütni egy egészet, az viszont fontos, hogy mindenképpen bőrös húst süss. Felső combot, például. A csirke-felsőcomb szerintem méltatlanul keveset fogyasztott húsféle, pedig sokkal jobb az íze, mint az unalmas alsó combé.
Szóval, a recept úgy kezdődik, hogy süss csirkét úgy, ahogy szoktál. A lényeg úgyis most következik, először a burgonya pavét csináljuk meg.
A burgonya pavéhoz kell:
- 2 nagyobb krumpli, meghámozva,
- vékonyra szeletelve,
- 2 édesburgonya, meghámozva és vékonyra szeletelve,
- egy bögre zsíros tejszín,
- 5 ek. olvasztott vaj
A krumplikat egy nagy tálba tesszük, annyi tejszínt öntünk rá, hogy a krumplikat mindenhol egyenletesen bevonja. Egy sütőformát kibélelünk alufóliával, megkenjük másfél evőkanál olvasztott vajjal. A sima krumplit egy rétegben a forma aljára tesszük, úgy, hogy egy kicsit fedjék egymást, sózzuk-borsozzuk, majd jön egy réteg édesburgonya. Ezt a rétegezést folytatjuk a kétféle burgonyával, míg az összes szeletet fel nem használtuk. Egy akkora alufóliát, amelyik pont befedi a formát, megkenünk másfél evőkanál olvasztott vajjal, és nagyon szorosan lefedjük a formát. A sütőformát lesúlyozzuk – az egész felületet, ne csak a közepére tegyünk egy féltéglát! – és 175 fokos sütőben másfél órát sütjük, míg a burgonya egészen meg nem puhul. A súlyt a formán hagyjuk és a rétegezett burgonyát legalább négy órára a hűtőbe tesszük.
Elkészítjük a mártást.
Illetve először leírom, hogy készül a tartósított gyömbér. Az adagok ehhez is és a mártáshoz is csészére vannak megadva, célszerű ugyanazt használni. Elrontani nem tudod, legfeljebb több mártásod lesz.
Két csésze vizet két csésze cukorral felforralunk, majd levesszük az edényt a tűzről, és hagyjuk kihűlni. Ez egy egyszerű szirup.
Veszünk egy csészényi nagyon vékonyra (julienne-re) vágott gyömbért, és gyöngyöző vízben három percig blansírozzuk. Leszűrjük. Ezt még kétszer megismételjük. Ezután 30 percig főzzük lassú tűzön a szirupban. Levesszük a tűzről és hagyjuk a szirupban kihűlni. (A gyömbér leve jól passzol almás desszertekhez is.) Felhasználásig a hűtőben tároljuk.
A mustáros-fehérboros mártáshoz vesszük az elkészült gyömbért, 100 gramm magos mustárt, kb. 5-6 deka vajat, 2 evőkanál rizsborecetet és 4 csésze zamatos desszertbor felére beforralva. Mindezt összekeverjük, sózzuk, borsozzuk.
Tálalás előtt kivesszük a burgonyát a hűtőből és kifordítjuk egy tepsire. Körülbelül öt centis kockákra vágjuk. Olajat melegítünk egy serpenyőben és közepes hőfokon a kockákat aranybarnára sütjük. Megfordítjuk és a másik oldalát is sütjük 3-4 percig. (Ha a krumplikocka közepe még mindig hideg, melegítsük át a sütőben.
A mártást tálaláskor a húsra és köré kanalazzuk. Elkészíteni egyszerűbb, mint érthetően leírni, de ez így van a hulahoppozással is.
A desszert legyen mellé madártej, ehhez receptet itt találtok.