A bevásárlást sokan csak futtában intézzük, így nem biztos, hogy alaposan megnézzük, mit is teszünk a kosarunkba. Egy-egy konzerv vagy száraztészta esetében ez is nem is jelenthet gondot, de a húsokkal már más a helyzet. Fogadd meg a következő tanácsokat, amelyek segítségével másodpercek alatt megállapíthatod, friss-e a sertéshús.
A sertéshús színe
Ha fiatal a sertés, akkor halvány rózsaszínűnek kell lennie a húsnak, ha pedig idősebb, akkor lehet sötétebb is. Az biztos, hogy a szürkés elszíneződés nem egészséges – amíg a csirkehúsnál egy minimális szürke árnyalat még elfogadható, addig ugyanez a sertéshús esetében kizáró tényező. Vagyis: ha nem rózsaszín, és nem élénk a sertéshús színe, biztos lehetsz benne, hogy nem friss.
A sertéshús állaga
Ha nyákos a hús felszíne, és vékony bevonat képződött rajta, még véletlen se tedd a kosaradba! A friss sertéshúson nem szabad ragacsos rétegnek lennie. Helyette a száraz, tömött állag utal a frissességre – persze, ne csontszáraz húsra gondolj, de a nyákos réteget vedd figyelmeztető jelnek.
Emellett ne feledd: az egészséges sertéshúsnak nemcsak kiterjedése, hanem súlya is van. Ha túl könnyűnek érzed a húst, akkor jó eséllyel növekedési hormonokat is kaphatott az állat a takarmányon kívül.
A sertéshús szaga
A sertéshús illata (rosszabb esetben szaga) sok mindent elárul. Alapesetben a friss sertéshús illata semleges. Ahhoz, hogy felismerd a romlott húst, még csak különösebb szakértőnek sem kell lenned, hiszen, ha megszagolod, és kellemetlennek találod az illatát, az már egy figyelmeztető jel lehet. Sem a savanykás, sem az édeskés nem a friss hús ismérve. Ha nem közvetlenül a termelőtől vagy megbízható boltból vásárolsz, akkor jó, ha az előre pácolt sertéshúst is mellőzöd, mert a különböző fűszerekkel könnyen elnyomható a hús szaga.
+1 tipp: ha előre csomagolt húst veszel, nyomd egy kicsit össze. Ha gyorsan visszanyeri az eredeti vastagságát, jó eséllyel friss áruval van dolgod.