Valószínűleg nem lesz hagyományos az idei húsvét, nem lesznek nagy összejövetelek és lehet, hogy kimarad a nagyi kertjében a tojáskeresés is, ha addig nem kap oltást. De azért ne csüggedj, szűk családi körben is lehet emlékezetessé tenni az ünnepet, például ezzel a mennyei, csokis húsvéti kaláccsal.
Húsvéti csokis kalács
A tésztához:
- 170 gramm liszt
- 1 csipet só
- 50 gramm cukor
- 60 ml tej
- 1 evőkanál porcukor
- 7 gramm szárított élesztő
- 3 tojás
- 125 gramm olvasztott vaj
A csokis töltelékhez:
- 125 gramm étcsokoládé
- 60 gramm vaj
- 50 gramm cukor
Elkészítés:
1. A mixer dagasztó funkciójának segítségével összeállítjuk a tésztát: a lisztet, sót és egy evőkanál porcukrot összekeverjük a langyos tejjel és élesztővel, félretesszük tíz percre. Közben habosra verünk két tojást az olvasztott vajjal és a tíz perc letelte után ezt is a tésztához adjuk.
2. Hozzáadjuk a tejet a keverékhez és 6-8 percig dagasztjuk a géppel, amíg lágy és levegős tésztát nem kapunk. Lekenjük a tésztánk tetejét olvasztott vajjal, letakarjuk egy tiszta konyharuhával és meleg helyen hagyjuk megkelni nagyjából 1,5 óra alatt.
3. A csokis töltelékhez összeolvasztjuk a hozzávalókat vízfürdő felett.
4. Egy lisztezett deszkára borítjuk a húsvéti kalács megkelt tésztáját és 40×40 centiméteres négyzetre nyújtjuk. A csokis tölteléket egyenletesen elkenjük a tészta felén, a másik felét ráhajtjuk, és így újra kinyújtjuk. Három egyenlő részre vágjuk a tésztát.
5. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, ráfektetjük a három tésztadarabot úgy, hogy az egyik végüket összekapcsoljuk. Ezután jöhet a fonás, vagy ha az bonyolultnak tűnik, lehet két szálból is dolgozni és csak összetekerni a két tésztadarabot. Amikor a művelet végére érünk, összenyomjuk a tésztaszálakat, és békén hagyjuk 40 percig a tepsiben a tésztát.
6. Előmelegítjük a sütőt 180 fokra. Az utolsó egy darab tojást kicsit felverjük, és lekenjük a húsvéti kalácsunk tetejét vele, megszórjuk kristálycukorral, így toljuk be a sütőbe 20-25 percre, amíg aranybarnára nem sül a kalács.