Így faragj tököt! – Tanács Attila ételszobrász tippjei Halloweenra

Hídvégi Krisztina | 2021. Október 30.
A tökfaragás roppant szórakoztató családi tevékenység. Ahhoz, hogy idén nektek legyen a legszebb, kövessétek a többszörös olimpiai és világbajnok ételszobrász és mesterszakács tanácsait!

Vajon hogyan kell a halloweeni töklámpásokat a lehető legegyszerűbben, mégis profin kifaragni? Tanács Attila megmondja a tutit! Legalábbis ebben bízva érkezem meg Szigetszentmiklósra. A házszám stimmel, mégis csak némi tétova bolyongást követően sikerül megtalálnom a cukrászda alatt található szuterénbe vezető lépcsőt. A többszörös olimpiai és világbajnok ételszobrász az „irodájába” invitál. Lenyűgözően sok díj, oklevél, serleg sorakozik a falakon és polcokon, megannyi hazai és világverseny dobogós emlékei. Mintha egy mesebeli titkos műhelybe léptem volna be, olyan érzés. Működik itt ételszobrász iskola és mindenmentes főzősuli is, amelyeket ő alapított. Tanács Attila sorra mutatja legutóbbi műveit. Merthogy azok bizony egytől-egyig művészeti alkotásoknak is beillenének. Fantasztikus kézügyességgel és fantáziával varázsol a szezonnak megfelelő alapanyagokból, zöldségekből és gyümölcsökből egyedi kompozíciókat és karaktereket. Ma kétféle töklámpás készült, egy vámpírfogú, szivarozó és egy boszorkányos arcú. Szombaton pedig rekord nagyságú, egy 530 és egy 630 kilogrammos tökből farag töklámpást a mester Tápiószentmártonban. Kár, hogy nem lehet hosszasan gyönyörködni a kifaragott tökökben, legfeljebb egy hétig maradnak szépek.

De térjünk is rá az interjúra:

Tanács Attila világbajnok ételszobrász

Milyen eszközzel fogjunk neki a tökfargásnak?

Tökfaragáshoz bármilyen vágóeszközt, hegyes, vékony pengéjű kést, kanalat, karalábévájót lehet használni. A tök belsejét például utóbbi segítségével a legcélszerűbb eltávolítani, tényleg csak néhány perc az egész. A legpraktikusabb, ha az alján skalpoljuk meg és úgy kezdünk neki a tisztításnak. Ráadásul szerintem esztétikusabb is. Minden esetben ez a művelet legyen az első lépés. Azt tanácsolom, hogy ennél a mozzanatnál ne törekedjünk a tökéletességre. Nem baj, ha nem távolítjuk el az összes szálat és magocskát. Elég, ha belül üreges, de nem teljesen üres a tök. A művelet végén belehelyezett lámpácskák kellő mennyiségű oxigént kapnak majd így is. Ezzel sok időt spórolhatunk. Nekem itt,- ha rápillantasz erre a tálcára-, láthatod, hogy rengeteg eszközöm van. Körülbelül annyi van belőlük, mint egy fogorvosnak a rendelőjében. A finom, recésebb, fűrésszerű kiskéssel a legjobb faragni. Meglehetősen addiktív tevékenyég ez szerintem, egy faragásnál szinte sosem tudok megállni.

Mikor essünk neki a faragásnak?

Halloween előtt már két-három nappal érdemes elkezdeni. Ezek a szépségek vagy nevezzük inkább rondaságoknak őket, a hideg levegőn tovább elállnak, de szobahőmérsékleten is jó állapotban maradnak három-négy napig. Minden egyes nappal veszítenek frissességükből, ezért ha mindennap lefújjuk egy kis vízpermettel, tovább élvezhetjük a látványukat.

Milyen szempontok szerint válasszuk tököt?

A tök mérete teljesen mindegy. Kalkuláljuk bele a döntésbe, hogy minél nagyobbra esik a választásunk, annál tovább tart majd a faragási művelet. Próbáljunk egyenletes felületű, ütődésektől mentes, egészséges tököt választani.

Tanács Attila ételszobrász műhelyében (A szerző fotója)

Le kell tisztítani a tök felületét?

Mindenképpen gondosan takarítsuk le. Ahol a tököket termesztik, ott azért sokféle szennyeződés és baktérium van, ezektől szabaduljunk meg akár egy hipós öblítéssel és csak ezt követően tegyük fel a konyhaasztalra. Ezután már bátran kiválaszthatjuk a tök legtetszetősebb oldalát, amire faragni fogunk.

Hogyan kezdjünk neki a faragásnak?

Ne essünk neki, ad-hoc jelleggel! A tapasztalat az, hogy nem annyira érdemes improvizálni. Gondoljuk ki a mintát és rajzoljuk meg a sablont egy papírra egy filctollal. Ragasszuk rá a faragni kívánt oldalra a rajzunkat és a vonalak mentén, apró, kis mozdulatokkal kezdjük el kifaragni a kívánt mintát. A legjobb recés késsel vagy egy tökfaragásra készült minifűrésszel dolgozni. Óvatosan dolgozzunk, nehogy a kés megcsússzon! Én már sokszor jártam így, szerencsére komolyabb sérülésem nem volt!

Mire figyeljünk a lámpások elhelyezésénél?

Ha kifaragtuk a tököt, következhet a hangulatvilágítás. Tehetünk a tökbe mécsest, gyertyát. Lényeg, hogy elég nagyok legyenek a faragott nyílások ahhoz, hogy oxigént kapjanak a világítóeszközök. Használhatunk LED-lámpát is, csodálatosan bevilágítja a tököt és nem tűzveszélyes.

Tökfaragás tippek Tanács Attilától

A szerző fotója

Tökfaragás tippek Tanács Attilától

A szerző fotója

Tökfaragás tippek Tanács Attilától

A szerző fotója

Tökfaragás tippek Tanács Attilától

A szerző fotója

Tökfaragás tippek Tanács Attilától

A szerző fotója

Tökfaragás tippek Tanács Attilától

Tanács Attila ételszobrász műhelyében (A szerző fotója)

Tökfaragás tippek Tanács Attilától

Tanács Attila ételszobrász műhelyében (A szerző fotója)

További érdekes olvasnivalók Halloweenről:

Exit mobile version