„Akkor inkább nem eszem, legalább lefogyok” – így spórolnak a fiatal felnőttek

Neményi Márton | 2022. Május 15.
Van, aki naponta vadászik az akciókra, van, aki beéri a polc alján található kétes minőségű alapanyagokkal, más rosszul van, mert nem fér bele a gluténmentes kenyér, és akad, aki egyszerűen inkább nem eszik. Megrázó vallomások pályakezdő magyaroktól az árrobbanás közepén.

Nem volt nekünk semmink annak idején, mégis boldogok voltunk: elég volt az, hogy együtt vagyunk.

Valószínűleg nincs magyar ember, aki ne hallotta volna ezt a mondatot. A negyven-ötvenesek a szüleiktől, a húsz-harmincasok a nagyszüleiktől, esetleg némi passzív-agresszív kiegészítéssel, mint például:

A valóság azonban ezzel szemben az, hogy most, 2022 májusában hivatalosan is kijelenthetjük:

A fenenagy jólétnek vége, a bérből, fizetésből élő fiatal felnőtteknek évtizedek óta nem volt olyan nehéz, mint most.

Hogy miért, nem kell magyaráznunk: az eleve időszerű gazdasági válságot berobbantotta a világjárvány, az akadozó vagy teljesen leálló ellátási lánc pedig azóta sem jött helyre. Ha meg is történt volna, jött a háború, amely a nyilvánvaló szörnyűségeken túl további brutális áremelkedést hozott, egyelőre csak bizonyos élelmiszereknél, de a helyzet alighanem csak rosszabb lesz. A hatósági árszabályozás csak itt-ott segít, „cserébe” áruhiányt eredményez, és persze további áremelkedést, hiszen a kereskedőknek valahol kompenzálniuk kell a kiesést.

Több mint húszéves csúccsal, a legpesszimistább forgatókönyveket is túlszárnyalva 9,5 százalékos volt az infláció áprilisban, és ez főleg az élelmiszereket érinti. Több termék ára egy hónap alatt 10, egy év alatt pedig akár 30-40 százalékkal emelkedik, ha ez így megy tovább – és ez a hivatalos KSH-adat már a hatósági árstopok figyelembevételével jött ki. Az egy évvel ezelőttihez képest másfélszeresére nőtt a liszt, a csirkecomb és a paradicsom ára, és brutálisan drágultak a tejtermékek, tészták, kenyerek is. A legtöbb hús és a tojás ára csak áprilisban emelkedett 10-15 százalékot.

Képünk illusztráció – Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Feltettünk tehát pár kérdést egy több mint tízezer tagot számláló Facebook-csoportban, amelyben fiatal felnőttek (rövidítve fifék – ők is így hivatkoznak magukra, ez az életkoron túl már identitást is jelent számukra, maradjunk tehát mi is ennél) adnak egymásnak tanácsokat a legkülönfélébb praktikus, életvezetési, lelki és egyéb ügyekben. Főleg városiak, értelmiségiek, a magyar átlaghoz képest jól szituáltak, ami korántsem azt jelenti, hogy gondtalan életet élnek. Többségük éppen most áll(na) munkába, vagy ami még rosszabb: már felépített egy szerény, de fenntartható egzisztenciát, ami most vagy veszélybe került, vagy „csak” le kell mondaniuk a felnőttléttel járó luxusokról, mint a fodrász, a mozi, az étterem… Vagy éppen a paradicsom, az egészségükhöz szükséges gluténmentes termékek és a gyógyszerek.

Esetleg egyszerűen magáról az evésről.

Arra voltunk kíváncsiak, hogyan szervezték át az életüket a drágulás hatására, mennyi időt és energiát vesz mindez el tőlük, és hogy dolgozzák fel lelkileg a helyzetet. Záporoztak a válaszok, eleinte inkább gyakorlatiasan közelítették meg a kérdést, később sokan rátértek arra, hogy pszichésen mennyire nehéz ez, végül pedig előkerültek a megrázó történetek, amelyeket hallva az ember szíve szerint a bűnbakokat listázná, de tudjuk jól, hogy azzal senkinek sem segítenénk. A (jogosan) csúnya szavakat mindenesetre  meghagytuk.

„Nehéz ez, mert szerintem vagyunk úgy egy páran, hogy nagyjából kijöttünk az egyetemista és a fifelét csóróságából, végre elkezdtünk rendes pénzt keresni meg félretenni, esetleg gyűjteni, hogy vehessünk lakást jó kis hitelre, és akkor most beüt ez a fos gazdasági helyzet” – magyarázta egyikük. „Amúgy is egy átgondolatlan, szar gazdaságú országban próbálunk meg jól (legalább középszínvonalon) élni, és így megint alább kell adni azt az életszínvonalat, ami nem a csak a legszükségesebbe veszem meg elven alapszik. Szerintem ez brutálszar és szomorú.” Ő már elérte azt a pontot, aminél tovább spórolni nagyon egészségtelen lenne: „van egy-két dolog, amit drágán is megveszek, de például felvágottból nem fogom az olcsó, maradék húspépes szar sonkát megvenni 300 forintért, viszont a 6-700 forintos 20 szeleteset sem, mert az is nevetséges.”

Ugyanazt, olcsóbban

A válaszok nagy része azt taglalta, hogy igyekeznek ugyanazt az életet élni, csak éppen sokkal alaposabban körbejárják a boltokat akciós termékekre vadászva. Ez persze ördögi kör, hiszen lehet, hogy a végén ugyanúgy jönnek ki, mint egy éve, de ez közben rengeteg időt is elvesz tőlük, amit munkára vagy pihenésre fordíthattak volna (mint kiderült, inkább munkára), így mégis rosszabbul járnak. Itt nagy drámák nincsenek, inkább gyakorlati tanácsok és ötletek – a névtelen megszólalókat szó szerint idézzük, bekezdésenként egyet-egyet.

Konkrétan a hűtőben minden is akciós címkés, szomorú, de ez van. Tiszta depi.

Ugyanazt, rosszabb minőségben

Nagyon sokan hajolnak le és választanak az alsó polcokról, tudva, hogy nem kapják meg ugyanazt az ízt, minőséget, adalékanyag-mentességet. A legtöbben „sajátmárkás szarokként” hivatkoznak ezekre az ételekre; érdekes, hogy ez a kifejezés még mindig egyet jelent a rosszabb minőséggel.

Az egészséges kaják helyett átálltam az olcsó, de kábé biztos, hogy nem egészséges fast foodra (fotó: getty images)

Semmit, amin nem az életben maradás múlik

Itt kezdődnek az igazán szomorú történetek: azokról van szó, akik kénytelenek voltak (vagy lesznek hamarosan) mindenről lemondani, ami nem a Maslow-piramis alján van, tehát nem szükséges az életben maradáshoz. A szórakozás, szociális élet, mozi, színház szinte természetes, hogy megy a levesbe, de általában ételből is igyekeznek kevesebbet vásárolni. Ők azok, akik a saját egészségükre sem tudnak figyelni, mert például glutén- és laktózérzékenyek, az ilyen termékek pedig másfélszer-kétszer annyiba kerülnek, mint a „rendes” kenyerek, tészták, lisztek, tejek.

Ezek a hosszú távú tervek elég motiválóak ahhoz, hogy ne süllyedjünk bele egy önsajnálat-mocsárba.

Hónap végén meg eladom pár dolgomat, hogy tudjunk mit enni.

Az alábbi történetet pedig teljes egészében idézzük.

„A gyakorlatban kevésbé érint, a jelenben legalábbis, mert a barátom relatíve jól keres (380 nettó plusz céges kocsi, aminek a munkába meneteli benzinpénzét fizetik), de mivel én tanár vagyok és csak idén diplomázok, így arányaiban sokkal kevesebbet tudok bedobni a közösbe. Szóval toporgunk a nullán, nem haladunk előre. De szó szerint nullára jövünk ki. Nem ülök a babérjaimon, sok pluszmunkát vállalok, mindemellett végeztem a tanárképzést, ami 2 BSc-nek felel meg… Minden nap pörgök ezen. Rohadt szarul esik, hogy így sem keresek úgy, mint a barátom, pedig ugyanolyan szintű végzettségünk van, csak én angolból még erősebb is vagyok. Jó vagyok a szakmámban, lelkes vagyok, csinálni akarom. De úgy rohadt nehéz, ha az 1-2 évvel ezelőtti árakhoz képest basszus hatezrekkel fizetünk többet ugyanazért a kajáért. Sőt, a gluténmentesről leszoktunk, tehát elvileg olcsóbban kéne kijönnünk. Két éve élünk együtt, azóta egy forintot nem emelkedett a spórolt pénzünk. És kurvára nincs kedvem a kaját számolhatni mert egyrészt nagyon válogatós vagyok, ami persze egyéni szocproblém, de beteg is, szóval figyelnem kéne arra, hogy mit eszek. Kurva szar érzés, hogy hülyére dolgozom magam a semmiért.

Konkrétan megalázva érzem magam, amikor csippan a fizu.

Az pedig már »jónak« fog számítani, amikor ősztől megkapom a teljes állású kezdő tanári fizut, ami mondjuk legyen 180 mindenestül. Szóval ja, elég kilátástalan és nagyon demotiváló látni, hogy hónapról hónapra többet fizetünk a kajáért.”

Önsanyargatás, éhezés

Vannak, akik egy huszárvágással megoldják: nem esznek és kész. Reggeli? Kinek kell? Vacsora? Fölösleges urizálás! Van, aki annyira szorong, hogy étvágya sincsen, és van, akinek csak addig van, amíg meg nem látja az árakat.

Ha pedig éhen halunk, az nem sok embert izgat majd, a 20 százalékos árnövekedés kiteszi a GDP-t, amit megtermelnénk.

Exit mobile version