Strata. Laktató reggeliként lett ismert ez az olasz casserole, magyarán sütőben sült egytálétel. Itália-szerte inkább édes reggeliket fogyasztanak, de nem kizárólag. A mindennapok reggelije az édes péksütemény vagy fette biscottate (kétszersült) cappuccino mellé. Úgyszintén a pane, burro e marmellata, avagy a jó öreg vajas kenyér lekvárral. A strata sem egy úri muri, eredetileg egy igazi maradékmentő étel – habár a vaj, tojás, tej, tejszín egyáltalán nem olcsó hozzávaló manapság.
Arra viszont tökéletes, hogy ha csak egy kis felvágottunk, kis adag zöldségünk, kisebb darab sajtok maradtak a hűtőben, a stratában egy új ételként születhetnek újjá.
Strata, a „réteges” egybensült
Az olasz strata szó réteget jelent. A strata nem szigorú receptúra szerint készül, mint bizonyos autentikus olasz fogások. Egy igazi „mindent bele” étel lehet, ha a hűtőből, maradékokból improvizálunk.
Mi most megmutatjuk az alapreceptet két plusz hozzávalóval: gombával és kolbásszal, de ezek nélkül, kizárólag zöldségekkel is ízletes kenyérfelfújtat kapunk.
Az isteni strata 8 trükkje
- Ez egy előkészítést igénylő étel. Több órát kell a tojásos masszának állnia a hűtőben, ezért akár kényelmesen, előző nap is beáztathatjuk, így reggel már csak sülnie kell.
- Ha friss kenyérből készítjük – nem szikkadtból –, pirítsunk rá a kenyérre sütőben vagy serpenyőben az áztatás előtt.
- Minél jobb minőségű kenyeret használunk hozzá, annál finomabb lesz a strata! A gyorskelesztett, morzsalékos, „rosszul öregedő” ipari kenyér nem ideális alapanyag hozzá.
- Ne spóroljuk le az áztatási időt! Akár egy egész éjszakát is pihenhet a hűtőben a tejes-tojásos lében.
- Karakteresebb ízvilágú sajtokkal az igazi, ezért szerepel parmezán és Gruyère keveréke alapreceptben. De ha valóban maradékmentésben vagyunk, jöhet bele gouda, edami, maasdamer, vagy a magyarok közül Pannónia, Óvári, esetleg trappista is. Ha magyar sajt kerül bele, a legcsodálatosabb persze, ha kistermelői, érlelt sajtot tudunk beletenni.
- Felvágottakkal jóval tartalmasabb ételt kapunk, fél napra jóllakhatunk vele: remekül illik hozzá a sós-fűszeres kolbász és bacon is.
- Kedvenc zöldségeinkkel is készíthetjük, de vigyázzunk, a túlságosan lédús zöldségek eláztathatják (pl. paradicsom).
- Bonyolultabb receptekben külön besamel mártás is szerepel. Nem érdemes vele külön bűvészkedni, ha követitek az alábbi instrukciókat, tökéletes lesz a felfújt!
Strata, az olasz kenyérfelfújt receptje
Hozzávalók:
- 40 dkg kenyér
- 20 dkg Gruyère vagy Comté sajt
- 5 dkg parmezán vagy Grana Padano
- 6 dkg vaj
- 5 dl tej
- 2 dl tejszín
- 6 db tojás
- Egy csokor újhagyma
- 1 nagy fej vörös- vagy lila hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 zacskó = 160 g bébispenót
- 15-20 dkg gomba (opcionális)
- Sütnivaló kolbász (opcionális)
- Só, frissen őrölt bors és őrölt szerecsendió ízlés szerint
- 1 evőkanál mustár
- 1 csokor petrezselyem
Elkészítése:
- A szikkadt kenyeret falatnyi darabokra vágjuk vagy tépjük. Ha friss kenyérből dolgozunk, száraz serpenyőben vagy tepsiben pirítsunk kérget a kenyérre.
- Egy tepsit vagy sütőtálat kenjünk ki vékonyan vajjal, és halmozzuk bele a kenyérdarabokat.
- Egy nagy keverőtálban verjük fel a tojásokat. Adjuk hozzá a tejet és a tejszínt, a mustárt, sót, borsot szerecsendiót. Keverjük össze jól, és öntsük rá!
- Fóliával vagy a sütőtál tetejével borítsuk le, és legalább 2-3 órára vagy akár egy éjszakára tegyük hűtőbe.
- Egy serpenyőben közepes lángon futtassuk meg a vöröshagymát, és kevergetés mellett üvegesre pároljuk. 3-4 perc után adjuk hozzá a fokhagymát, majd a friss spenótot. Fonnyasszuk meg a hagymán a leveleket.
- Minimális zsiradékon enyhén pirítsuk meg a gombát és a kolbászt, de semmiképpen ne süssük át! A kolbász által kieresztett zsíron piríthatjuk a gombát is, plusz zsiradék hozzáadása nélkül. Ha más zöldséget, bacont tennénk bele, ugyanígy készítsük el. Kapjon egy kis kérget, de ne süssük át.
- Melegítsük elő a sütőt 170 fokra! A hűtőből kivett keverékre tegyük rá a spenótos hagymás keveréket és a gombát/kolbászt is. Finoman forgassuk át.
- Süssük kb. 60 percig, letakarás nélkül a kenyérrakottast, míg megemelkedik, és a folyós állag szilárddá, felfújtszerűvé nem válik, és aranybarna színt kap.
- Tipp: ha előbb kivettük a hűtőből a tojásos masszát, és szobahőmérsékleten kezdjük sütni, kevesebb idő is elég.
- Tálalás előtt hagyjunk neki egy kis időt! Ha fogyasztás előtt 10-15 percig állni hagyjuk, össze fog állni, szeletelhető és szebben tálalható lesz.