Az édes, hideg levesek világa a magyar konyha egyik nagy misztériuma. A legtöbb külföldi furcsán méregeti őket, és nem érti, hogy miért eszünk gyümölcsös édességet a főétel előtt. Még megtévesztőbbek tejszínhabbal díszített gyümölcsleveseink. Számtalan blogbejegyzés, közösségimédia-poszt rögzíti a külföldiek álmélkodását, ennél jobban talán csak a magyar édes főtt metéltek, mint a lekváros-grízes tészta és a mákos tészta lepi meg őket.
Márpedig mi, magyarok nem csak a nevünket használjuk fordítva – szerintük –, hanem bátran indítjuk édessel az étkezéseket. Receptjeinkben a cukor mennyisége azonban nem szentírás: sokan kedvelik akár émelyítően édesen a gyümölcsleveseket, más családokban a fanyarkás ízek is érvényesülnek.
Egész évben velünk vannak a gyümölcslevesek, amelyek szépen le is követik az évszakok terményeit. A tavasz és nyár gyümölcsei színpompásak, majd szépen lilába fordulnak a szederrel és a szilvával, télen pedig a fakóbb színű, de remek ízű, fűszeres alma-, a birsalma- és körteleves van soron.
Friss hozzávalókból persze (majdnem) mindent jobb elkészíteni. Végre egymás után érkeznek a szezonális gyümölcsök, és már nem a fagyos meggyből, eperből, málnából kell dolgoznunk, hanem a friss termésekből. Megsúgjuk azért, hogy éppen a gyümölcslevesek elég jól elkészíthetők fagyasztott terményekből is, de most ünnepeljük a nyár kincseit!
A gyümölcsleves műfaja kimeríthetetlen: lehet sűrű és krémes, vagy készülhet könnyedebb, áttetszőbb lével is. Főzhetjük hosszabban, vagy csak gyorsan összeforralhatjuk a hozzávalókat, egy harmadik út pedig a nyers alapanyagok használata. Az így összeturmixolt variációkkal őrizhetjük meg legteljesebben a gyümölcsök vitamintartalmát.
Cifrázhatjuk alkohol hozzáadásával, sőt laktató levesbetéttel (lásd alább!), a hedonisták pedig tejszínhabbal, a még hedonistábbak pedig egy gombóc fagyival koronázzák meg a színes, nyári leveseket.
Palacsinta a levesben? Mégpedig fahéjas!
A gyümölcslevest is készíthetjük laktatóbban. A Flädlesuppe, avagy a sváb palacsintaleves mintájára kínálhatjuk levesbetéttel. A vastagra sütött, hagyományos palacsintatésztába keverjünk fahéjat, esetleg vaníliát is. A natúr palacsintákat tekerjük fel, majd vágjuk fel néhány centis szakaszokra őket. Körbetekert szalagok kerülnek így a levesbe. Nézd meg a palacsintaszalagokat a sós Flädlesuppéban.
Tél és nyár találkozása egy tányéron: málnás céklakrémleves
Hiszed vagy sem, a málna és a cékla két jóbarát. Igazi íztalálkozó, amin csak tovább csavar a krémes habtejszín és a fanyarkás natúr joghurt. Ha ránk hallgattok, nem szűritek le a levest, és benne maradnak az apró málnamagok és a cékla rostjai is.
Hozzávalók:
- 250 g málna
- 3 db közepes méretű cékla
- 2 evőkanál kristálycukor
- 2 dl habtejszín
- 1 dl natúr joghurt
- Só a főzővízbe
- Díszítésnek friss bazsalikom
- + Ízlés szerint adagonként egy-egy nagy kanál mascarpone
Elkészítése:
- A céklákat hámozzuk meg, és daraboljuk fel. Enyhén sós vízben főzzük puhára őket, és ne öntsük ki a főzőlevet.
- Mossuk meg a málnát, és vegyünk ki néhány szemet a díszítéshez.
- Egyszerűen turmixoljuk össze a málnával, cukorral, a csipet sóval, a habtejszínnel és a natúr joghurttal.
- A sűrű turmixot fokozatosan öntsük fel annyi főzőlével, hogy ideális levesállagot kapjunk.
- Fogyaszthatjuk melegen, langyosan vagy behűtve is.
- Friss bazsalikomlevelekkel díszítve tálaljuk!
- Ha tovább szeretnénk fokozni az összhatást, adagonként egy-egy nagy kanál sűrű, jól behűtött mascarponével tálaljuk.
Mentás sárgadinnye-krémleves – főzés nélkül
A hazai sárgadinnye is megjelent már a piacokon, a görögdinnye egyelőre várat magára. A sárgadinnye önmagában is igen édes, különösebb utóédesítést nem igényel. A krémes görög joghurt mellett a citrusféle fanyarsága (lime-ot is használhatunk) és a menta frissessége egy kellemesen üdítő levessé áll össze hőkezelés nélkül is, megőrizve a hozzávalók magas vitamin- és ásványianyag-tartalmát.
Hozzávalók:
- 500 g sárgadinnye
- 2 dl görög joghurt
- 1 mokkáskanál vaníliakivonat (ennek híján vaníliás cukor)
- Fél citrom leve
- Menta ízlés szerinti mennyiségben
Elkészítése:
- Meghámozzuk a sárgadinnyét, és nagyobb darabokra vágjuk.
- A menta kivételével az összes hozzávalót összeturmixoljuk, és annyi vizet adunk hozzá, hogy kényelmesen kanalazható krémlevest kapjunk.
- Hűtsük le, végül görögjoghurt-csíkokkal és tépett mentalevéllel díszítve tálaljuk!
Hűs málnás áfonyakrémleves
Az áfonyalevesnél és a málnalevesnél csak egy jobb van, a kettejük szerelemgyereke. A lila és a rózsaszín árnyalataiban játszó leves készítését mi kevés vízzel ajánljuk, így sűrű lesz, ízes, és igazán erős színű.
Hozzávalók:
- 250 g málna
- 250 g áfonya
- 2 dl habtejszín
- 2 vagy 3 evőkanál kristálycukor (fanyarkásabban vagy édesebben)
- 1 mokkáskanál fahéj
- 1 mokkáskanál vaníliakivonat (ennek híján vaníliás cukor)
- Egy-két facsarásnyi citromlé
- 1 csipet só
Elkészítése:
- Óvatos mozdulatokkal mossuk át a bogyós gyümölcsöket, mert mindkettő sérülékeny fajta. Néhány szemet vegyünk ki mindkettőből a tálaláshoz!
- Egy lábasban karamellizáljuk folyósra a cukrot (esetleg vaníliás cukrot is vele), majd jöhetnek rá a gyümölcsök, a fahéj, a vanília, a csipet só. A karamellizált alap eszméletlen jó elegyet alkot a fanyarkás gyümölcsökkel.
- Ne hagyjuk magára, míg fel nem öntöttük annyi vízzel, hogy egy ujjnyira ellepje.
- Facsarjuk rá a citromlevet, forraljuk össze, legvégül adjuk hozzá a habtejszínt, és keverjük össze jól.
- Botmixerrel turmixoljuk a simára, és ha kihűlt, tegyük be hűtőbe.
- Hidegen tálaljuk néhány szem áfonyával és málnával, esetleg mentalevéllel díszítve. Díszítésként húzhatunk bele tejszíncsíkot.
Miért ajánlunk habtejszínt a krémlevesekhez?
Mi habtejszínt írunk a receptekben, de főzőtejszínnel is jól fognak sikerülni a levesek. A habtejszínnel krémesebb, selymesebb, jobb tartású, szebb állagú a levesek textúrája, de ne hallgass ránk! Próbáld ki így is, úgy is, és válaszd azt a tejszínt, amelyik számodra szimpatikusabb!
Retró tejfölös meggyleves – nem pudingporból!
Hagyjuk most a „poros” verziókat, nincs szükség a levesünkhöz aromákra és színezékekre. Ezúttal azonban liszttel készülő receptet adunk, a kicsit retró meggyleves ugyanis lisztes habarással autentikus!
Hozzávalók:
- 500 g meggy
- 2 kristálycukor
- 1 + 0,2 dl tejföl
- 2 evőkanál liszt
- Fél citrom leve
- 1 teáskanál szegfűszeg
- 1 mokkáskanál fahéj
- 1 csipet só
Elkészítése:
- Távolítsuk el a meggyek szárát és leveleit, és mossuk át.
- Egy fazékba magozzuk ki a szemeket, majd öntsük fel 1,5 liter vízzel, és forraljuk fel.
- Tegyük bele közben a cukrot, a csipet sót, a fűszereket.
- 10 percig főzzük, közben az 1 dl tejfölben keverjük el egyenletesen a lisztet, és merjünk ki a forró léből annyit, hogy csomómentesre keverjük vele a habarást.
- Folyamatos kevergetés mellett fokozatosan adagoljuk hozzá a habarást a leveshez, utoljára forraljuk össze, majd húzzuk le a tűzről, és hagyjuk kihűlni.
- Ezután mehet a hűtőbe, majd a maradék tejföllel díszítve kínáljuk.
Szamócaleves kókusztejjel – laktózmentes leves, főzés nélkül
A világ legegyszerűbb levese következik. Nevezhetnénk akár smoothie-nak is, de ha liszt, tej és tejtermékek nélkül szeretnénk nyári levest készíteni, és sajnáljuk elfőzni a gyümölcs magas vitamintartalmát, vállaljuk be nyersen! Az eper (hivatalos nevén szamóca) éppen most érik le, de az utója tökéletes krémleves-alapanyag a már nem tökéletes szemekkel is.
Hozzávalók:
- 750 g szamóca
- 2 evőkanál kristálycukor vagy méz, esetleg más cukorhelyettesítő (sztívia, nyírfacukor, eritrit)
- 2 dl zsíros kókusztej
- 1 mokkáskanál vaníliakivonat
- Fél mokkáskanál fahéj
- Negyed citrom leve
Elkészítése:
- A szamócát kicsumázzuk, és finoman átmossuk a szemeket.
- Egyszerűen turmixoljuk le az összes hozzávalóval, és csak annyi vizet adagoljunk hozzá, hogy krémleves állagot kapjunk. Így tudjuk megőrizni igazán az eper és a citrom vitamin- és ásványianyag-tartalmát!