Az ideális lángos? Kívül ropogós, belül átsült, de a tésztája lágy és puha. Csakis frissen sütött lehet, és ha nem nehezíti el az olaj, nem fáj tőle órákig a gyomrunk sem majd.
Ma már csak a sima, feltét nélküli lángost ússzuk meg egy ezres alatt. Már csak anyagi okokból is érdemes tehát feltűrni az ingujjat, és otthon lángost sütni: több ezer forintot spórolhatunk, ha mi magunk készítjük el az alábbi receptet, amely tíz szép nagy lángos kisütéséhez alkalmas.
Mi nem egy sima kenyértésztás, hanem egy tej- és kefirtartalmú tésztát hoztunk, ami különösen lágy, telt belsőt eredményez. A macerás része, hogy a kelesztett tésztát dagasztani, majd pihentetni kell, továbbá az olajban sütéshez kell némi türelem – és utána nem árt egy hajmosás is.
Formázhatunk kis duci lángosokat is a tésztából, a maréknyi gombócok a strandos lángosok méretének felelnek meg. Kezdhetjük?
A házi lángos készítésének trükkjei
- A lisztet azért szitáljuk át, hogy szépen tudjunk vele dolgozni akkor is, ha szorosan volt csomagolva vagy régóta egy helyben állt.
- A kefirtől és a tejtől telt, puha lesz a tésztája. A dagasztás során igényelni fog egy kis vizet a tészta: langyos vizet adjunk hozzá, mindig csak fokozatosan annyit adjunk hozzá, amennyit felvesz.
- Ha nem szeretnénk tíz nagy lángost kisütni, akár egyben, akár adagonként is lefagyaszthatjuk a kelesztett tésztáját. Ez esetben olajozzuk át a tésztagombóc(ok) külsejét, így tegyük zacskóba, hogy ne ragadjon bele.
- A tésztakorongok formázásakor emlékezzünk a lángossütők oly sokszor látott mozdulatára: a kezünkkel, a levegőben dolgozzunk, az egyik kezünkön nyújtogatva a tésztát. Húzzuk ki egészen vékonyra, de csak annyira, hogy ne szakadjon ki a lángostésztánk!
- Forrósítsunk olajat, és ne feledjük az aranyszabályt: ha nem elég forró olajban sütjük, megszívja magát a tészta olajjal, és nehézkes lesz.
- Ha az olajban nagyon felpúpozódik, felhólyagosodik a lángos tésztája, kilyukaszthatjuk a tetejét.
Hozzávalók (10 nagy darab lángoshoz):
- 1 kg finomliszt
- 5 dl kefir
- 2 dl tej (2,8% vagy 3,% zsírtartalmú)
- 2 csomag szárított vagy 50 g friss élesztő
- 1,5 teáskanál cukor
- 2 púpozott teáskanál só
- Langyos víz
- 5 dl étolaj
Ízlés szerint feltétnek: fokhagyma, tejföl, sajt, szalonnapörc – ki hogyan szereti!
Elkészítése:
- Kezdésként szitáljuk át a lisztet! Így lesz annyira levegős, hogy ideális lesz a dagasztáshoz.
- Egy keverőtálban adjuk a liszthez a sót.
- Friss élesztőt futtassunk fel szoba-hőmérsékletű tejben, vagy dolgozzunk por alakú, instant élesztővel. Olvasd el az nlc kis élesztő kisokosát!
- Hozzáadjuk a liszthez az élesztőt, tejet, kefirt és cukrot, majd összegyúrjuk a tésztát. Langyos víz hozzáadásával és néhány löttyintésnyi étolajjal könnyítsük a munkát!
- Kézzel jó 5 percen át dagasszuk a tésztát. Az állaga akkor ideális, ha ragacsos, nyúlós, de már csillogó, van tartása.
- Olajozzuk be a kezünket és egy kicsit a tészta a felületét, úgy dolgozzunk tovább vele.
- A tenyerünkben kényelmesen elférő gombócot formázzunk belőle.
- Takarjuk le konyharuhával, és szobahőmérsékleten hagyjuk kelni. 30 perc alatt kétszer akkorára kell kelnie a gombócoknak.
- A tésztakorongok formázása során olajozzuk be a kezünket, és mindig belülről húzzuk kifelé a tésztakorongokat. A büfékből is ismerhetjük a jellegzetes formázó mozdulatokat a levegőben.
- Csakis forró olajban süssük, ha nem elég forró, meg fogja szívni magát a tészta, és a gyomrunk fogja bánni.
- Süssük aranybarnára, és itassuk le róla a felesleges olajat.
- Ízesítsük kedvünk szerint!