Szupertrükk: ha van csicseriborsód, teljesen ingyenes „tojásfehérjéd” is van!

Haranghy Orsi | 2023. Július 19.
Amit eddig egyszerűen kiöntöttél, valójában értékes alapanyag a konyhában. Egy új szó, amit érdemes bevésnünk a gasztroszótárunkba: aquafaba.

Az aquafaba a latin aqua (víz) és faba (babok) szavak összetételéből áll. A csicseriborsó levéről lesz most szó.

Ha valaha kiöntötted már a konzerv csicseriborsó levét, biztosan feltűnt, hogy egy sűrű, opálos, picit nyálkás konzisztenciájú lében állnak a csicseriborsószemek. Nos, a konzervek leve valójában további konyhai felhasználási lehetőségek sorát rejti, de ugyanígy az általunk beáztatott, majd megfőzött csicseriborsó leve is értékes alapanyag.

Íme, a csicseriborsó leve / Fotó: MurzikNata, Getty Images

Az aquafabában, vagyis a hüvelyes kifőtt levében a szénhidrátok és a fehérjék aránya nagyjából megegyezik a főzés nélküli száraz csicseriborsóban található arányokkal. A tojásfehérjéhez hasonlóan felverve az aquafaba is stabilizáló hatású, de kevesebb benne a fehérje. Egy kis trükköt is bevethetünk: a háztartásokban is alkalmazott borkősav egy természetes állagjavító- és konzerválószer, egészségkárosító hatása nem ismert. A savas kémhatású borkősav segít befogni a levegőbuborékokat, így ennek hozzáadásával stabilabban álló habot kapunk az aquafabából.

A tojásallergiával élők és a vegánok számára különösen nagy segítség, de bárki használhatja tojásfehérje helyettesítésére ezt a növényi eredetű konyhai hozzávalót. Legnépszerűbb felhasználási módja a tojásmentes majonéz és sütemények, habcsókok, krémek, habok, mousse-ok, fagylaltok növényi összetevőjeként.

Tojásmentes majonéz aquafabával / Fotó: RHJ, Getty Images

Praktikus tanácsok az aquafaba felhasználásához

  1. Ha nem konzervet használunk, hanem magunk főzzük meg a csicseriborsót, az áztatólevet használjuk főzőlének. Miután legalább 6 óra áztatás után puhára főztük a hüvelyest, a főzőlevét hagyjuk kihűlni. Ekkor tegyük hűtőbe, és várjuk meg, hogy besűrűsödjön.
  2. Az íze és illata semleges, ezért kiválóan felhasználható sós és édes ételekhez is.
  3. Akár konzervet, akár saját főzőlevet használunk, szűrjük le apró lyukú szűrőn az aquafabát a további felhasználás előtt!
  4. 1 tojásfehérje mennyiségének kb. 2,5-3 evőkanál aquafaba felel meg.
  5. A tojásfehérjéhez képest kitartóbban kell felvernünk, hogy szép habot kapjunk.

Akár habcsókba is / Fotó: Irina Petrakova, Getty Images

Csokoládémousse aquafabával (tojásmentes)

Hozzávalók:

nlc. tipp

Ha van a háztartásunkban borkősav, keverjük a aquafabahabhoz a cukor hozzáadásakor. Ez a kis adalék segít megtartani a mousse levegős szerkezetét.

Aquafaba: világos színű folyadékból fehér hab / Fotó: Kristina Ratobilska, Getty

Elkészítése:

Exit mobile version