Ha nem szeretnénk sokat ácsingózni a konyhában, de van otthon kenyér, egy kis sajt és felvágott, mindig jó ötlet a melegszendvics. De hogyan varázsolhatunk belőle komfortmegoldás helyett az egész család által rajongott ételt?
A melegszendvics-készítés minden bizonnyal egyidős lehet a kenyérsütéssel. Egy jó minőségű friss kenyér önmagában vagy egy kis vajjal megkenve is élmény, de a melegszendvics még finomabb egy kicsit szikkadt kenyérből. (Sőt, egy kis vízzel sikeresen hidratálhatjuk a már száradófélben lévő kenyeret is a sütőben.)
A melegszendvics több tehát egyszerű reggeli- vagy vacsoraötletnél: ételmentésre is kiváló, ráadásul úgy tehetünk csábító illatú meleg ételt az asztalra, hogy nem kellett valójában nekiállnunk sütni-főzni.
Melegszendvics-iskolák
Kétféle melegszendvicset süthetünk: nyitottat, rápirított sajttal, és csukott szendvicset, két egymásra borított kenyérszelettel. A retró szendvicseket a jól ismert szovjet gyártmányú sütőben készítettük – sőt készítik sokan ma is, hiszen nem kell a nagypapakorú sütőket használnunk, új változatokban is kapható a milliónyi háztartásban bevált eszköz. A szerkezet kiváló: hihetetlenül gyorsan és erősen felforrósodnak az izzócsövek, és percek alatt aranybarnára sülnek a szendvicsek alatta.
Modernebb eszközök azok a lecsukható sütők, amelyekben a háromszögszendvicseket süthetjük, illetve a nagyobbacska kontaktgrillek. Ezek más megközelítésben működnek: a szendvicsek mindkét oldalát közvetlenül pirítják, egyben fizikailag össze is nyomják a szendvicseket.
Mitől is igazán finom egy melegszendvics?
Ha ránk hallgattok, attól, hogy szaftos. Ehhez márpedig szükséges a zsírtartalom. Egy száraz melegszendvicsért nem is érdemes bekapcsolni a sütőt, sokan csak beledobnak egy szelet felvágottat, rátesznek sajtot, és így sütik. Ilyenkor elválik a feltét a kenyértől, és egy felejthető étel lesz belőle.
Kenjünk meg tehát a kenyereket, és ha nem a nyitott sütőt használunk, hanem lecsukhatót vagy kontaktgrillt,
ne hagyd ki ezt a lépést: ne csak a kenyérszeletek belsejét vajazd meg, hanem a kenyerek külső felét is. Kívül elég vékonyabban kenni. A forró felülettel érintkezve, közvetlenül pirítva aranybarnára és ropogósra fog sülni – kiszáradás nélkül.
Akkor is bevethetjük ezt az ötletet, ha nincs otthon lecsukható tetejű kontaktsütőnk. A serpenyő lesz segítségünkre: ugyanúgy vajazzuk meg a szendvicsek két oldalát, és pirítsuk meg tapadásmentes felületen. Használhatunk lapátot is hozzá, lenyomkodva a szendvicseket.
Ha pedig a nyitott melegszendvicset csinálnál, kövesd Belső Olga kollégánk receptjét, és készítsd el a retró gombás melegszendvicset. Nem fogod megbánni!