Isler, tiramisù és pohárdesszert megmaradt mézeskalácsból – 3 recept

Pásztor Rozi | 2024. Január 03.
Ugye eszetekbe sem jut kidobni a maradék mézeskalácsot? Rá sem fogtok ismerni ebben a három új desszertben.

A mézeskalács nem megy ki a divatból. Szeretjük sütni, újabb figurákat formázni, cukormázzal díszíteni, karácsonyfára akasztani… Pont amiatt, hogy ilyen sok funkciót betölt ez a karácsonyi édesség, sok marad belőle az ünnepek után. Komoly élelmiszer-pazarlás a kukába dobni őket, hiszen annyiféleképpen felhasználhatjuk őket!

Az alábbi három recept azért is különleges, mert nincs olyan érzésünk, hogy „eltüntetjük a maradékot”. A három desszert mindegyike önjogán is kedvenc, és örömteli plusz, hogy egy karácsonyi maradéknak adunk új életet vele.

Mézeskalács x isler

Egy jó isler egész évben jöhet, nem igaz? Az alapanyag kulcskérdés. Ha dzsem helyett jó ízű gyümölcslekvár tapasztja össze a diós tésztakorongokat, és jó minőségű csokival vonjuk be a süteményt, egy meglepően jó süteményt kapunk a bolti vacakok helyett.

De hogyan lesz isler a mézeskalácsból? Ha kiszáradt a süteményünk, először is fel kell puhítanunk a figurákat. Erre az alábbiakban négy módszert is mutatunk.

Linzertészta helyett mézeskalácsból / Fotó: Alexandra Simon, Getty Images

Fontos, hogy két ugyanolyan formájú mézeskalácsból tudunk islert készíteni. Csillagot a csillaggal, fenyőfát a fenyőfával illesszünk össze. Ha elfogytak az összeillő figuráink, persze egy picit csalhatunk is. Az ízeken nem fog változtatni, hogy itt-ott túllóg a mézeskalácsforma.

Hozzávalók:

Elkészítése:

4 bevált tipp a mézeskalács felpuhítására

Sokan hetekkel, sőt akár hónapokkal korábban megsütik a mézeskalácsot az ünnepek előtt. A nem frissen és puhára sütött kalácsok előnye, hogy hosszabban eltartható, nem kezd el penészedni (mint a puhább változatok). A régóta álló, kemény kalácsokat többféle módszerrel is megpuhíthatjuk.

  1. Ha van magas páratartalmú, de nem hideg helyiség a lakásban, csak tegyük ki egy tálba, és hagyjuk felpuhulni őket. A fürdőszoba vagy a mosókonyha például alkalmas lehet rá.
  2. Jól záródó fém- vagy műanyagdobozban tegyünk egy kis tálkát mellé, benne vízzel átitatott vattapamacsokkal. Zárjuk le a dobozt, és várjunk pár napot.
  3. Jól záródó fém- vagy műanyagdobozban tegyünk néhány almacikkelyt a kalácsok mellé. Az almák ne érjenek a kalácsokhoz, és néhány napnál tovább ne hagyjuk benne, mert penészedni kezd. Ez egy széles körben ismert, hagyományos módszer.
  4. A modern sütőkben elérhető párásító funkció, vagy a régebbi sütőnkben képezhetünk mi magunk is párás közeget benne. Melegítsük fel, majd tegyünk egy hőálló tálba vizet. NEM forró, hanem kb. 50 fokra felmelegített, majd kihűlőfélben sütőbe rakjuk a víz mellé a mézeskalácsokat. A sütő kikapcsolt állapotban legyen, csak hagyjuk hűlni. Semmiképpen se legyen túl meleg vagy forró a közeg, mert így csak még jobban ki fogjuk szárítani a kalácsokat.

Meggyes-morzsás pohárdesszert

A maradék mézeskalács tökéletes morzsaalap. Le is darálhatjuk a mézeskalácsokat, de sokkal finomabb lesz, ha az alábbi módszert alkalmazzuk. Ez esetben nem is kell puhítani a megkeményedett mézeskalácsot. Először összetörjük, aztán vajon megfuttatjuk, így a krémes pohárdesszert morzsarétegeként fog funkcionálni.

A vaníliás réteghez magunk készítjük a pudingszerű krémet, és meggyet veszünk elő a fagyasztóból. Más savanykás nyári piros gyümölcsökkel is jól működik, mint a cseresznye, ribizli, szeder, málna, eper.

Akár reggelire is remek / Fotó: Image Professionals GmbH, Getty Images

Hozzávalók:

Elkészítése:

Tiramisù mézeskalácsalapon

Ebben az édességben szintén ideális a szárazra keményedett mézeskalács. Az eredeti receptben babapiskótát áztatunk kávéba és rumba vagy likőrbe, most viszont a mézeskalács ad neki még ízesebb alapot. Kezdjük is!

Piros gyümölccsel díszítve / Fotó: Rimma_Bondarenko, Getty Images

Hozzávalók:

Elkészítése:

Exit mobile version