A napközis sült túrós zsemlét annak ellenére imádtuk, hogy az alja vizesen átázott, és a túró jócskán fel volt hígítva benne. Volt benne valami ellenállhatatlanul vonzó. Talán az, hogy otthon soha nem kaptunk ilyet, és egyébként is: ami túrós és sült, az csak jó lehet.
Sokaknak lehet, hogy kevésbé lelkesítő a maradék péksüteményből készített édesség, de ha felébredt bennünk a nosztalgia, érdemes tenni vele egy próbát. Lényeges, hogy ehhez a retró finomsághoz kifejezetten a szikkadt zsemle ideális, nem a friss!
Egy jó minőségű kenyér soknaposan is mutatós és ehető. Egy igazi jó kovászos kenyér különösen jól bírja a napok múlását. A zsemle ezzel szebben „csúnyábban öregszik”. Frissen akár magában is finom – még a vizes zsemle is –, de amint szikkadni kezd, összeesik a buci, a bélzete elveszíti a puha légiességét, és nem utolsósorban nem is fest túl megnyerően.
A frissességét veszített zsemle azonban remek alapanyag!
Töltött húsokhoz ideális, legyen az göngyölt hússzelet vagy egyben sertésdagadó: a tejbe áztatott zsemlét sózzuk, borsozzuk, friss petrezselymet és tojást adunk hozzá, végül kinyomkodjuk, és ízletes tölteléket gyúrhatunk belőle.
A szikkadt zsemle remek édesség-alapanyag is, sőt egy igazán okos megoldás. Gyakorlatilag a tésztakészítés munkafázisát spórolhatjuk meg vele. Duplán hasznos tehát, mert a maradékot is megmentjük, és tésztát sem kell gyúrnunk/kevernünk.
Pontosan így lehettek vele anno a közétkeztetésben is. A sok gyerekre, diákra, dolgozóra nem lehetett előre kikalkulálni a zsemlemennyiséget (sem), így a megmaradt pékáru újrahasznosítása egy racionális döntés volt a menzákon. Otthon ugyanígy eljárhatunk.
A sült túrós zsemle receptje
Az alábbi recept a sok hozzávaló ellenére egyszerű és haladós. Ha szeretnénk vinni bele egy kis extrát, válasszuk szét a tojásfehérjét- és sárgáját. Utóbbit keverjük a túróhoz, a fehérjét pedig egy teáskanál cukorral habbá verve is hozzáadhatjuk a túróhoz. Így könnyedebb, légiesebb lesz a töltelék.
Bár a napköziben szó sem volt baracklekváros kísérőről, a túrós édességekhez jól illik a barackíz!
Hozzávalók:
- 8 szikkadt vizes zsemle
- 2,5 dl tej
- 50 dkg félzsíros tehéntúró
- 23 dkg kristálycukor: 13 dkg cukor a túróhoz + 10 dkg cukor a tejhez
- 220 g tejföl
- 2 tojás
- 2 teáskanál vaníliakivonat, ennek híján 2 csomag vaníliás cukor
- 2 csipet só
- 1 citrom reszelt héja
- Kis vaj a tepsi kikenéséhez
- Ízlés szerint fél/egy marék mazsola – mazsolakedvelőknek!
- Tálaláskor porcukor a szóráshoz és baracklekvár kísérőnek (opcionális)
Elkészítése:
- Ha szeretjük a mazsolát, pici vízben áztassuk elő a mazsolákat, hogy puhán kerüljenek majd a túróba.
- Minden zsemle tetejét levágjuk, kb. a felső 1/5 részét. A zsemlék bélzetét kézzel szedjük ki, de a héj körül hagyjunk egy réteg puha, belső réteget, hogy a töltés-sütés során maradjon tartása a zsemléknek, és ne folyjon ki a belseje.
- Egy tálba gyűjtsük az eltávolított zsemlebelsőt.
- Egy kis lábasban vagy mikróban melegítsük meg a tejet, csak annyira, hogy jól oldódjon benne a cukor. Keverjünk el a tejben 10 dkg cukrot.
- A 3 dl tejben áztassuk be a kivett zsemlebelsőt.
- A túrót vegyük ki a csomagolásból, és villával törjük át. Adjuk hozzá a tejfölt és adjuk a beáztatott zsemlebelsőhöz.
- Édesítsük be a 13 dkg kristálycukorral és ízesítsük a vaníliával vagy a vaníliás cukorral, továbbá a 2 csipet sóval. Adjuk hozzá a két egész tojást is.
- A reszelőnk legapróbb lyukú oldalával reszeljük bele a citrom héját. Keverjük össze egyenletesen.
- Ha teszünk bele mazsolát, most jöhet bele. Addig keverjük, amíg a túró krémessé nem válik.
- Kis vajjal kenjük át a tepsit, sorakoztassuk fel benne a kivájt zsemléket, és egy kanállal töltsük be a zsemléket. Tegyük vissza rá a zsemlék tetejét.
- Előmelegített sütőben hőlégkeveréses funkción 175 fokon min. 30 percig sütjük a zsemléket. 30 perc után már pillantgassunk rá, hogy elkészültünk-e! A tetejüknek meg kell pirulnia.
- Porcukorral meghintve tálaljuk, ízlés szerint baracklekvárral kenhetjük meg a tetejét!