A muffin egy angolszász süteményfajta, Angliában és Amerikában különösen népszerű. Ma már itthon is egyre többen sütnek rendszeresen, a sietős hétköznapokban kifejezetten hálás műfaj.
Ha sós változatban készítjük, ideális reggelire, uzsonnára vagy könnyű vacsorára is. Bár tésztaalapú, nem kell hozzá beliszteznünk a gyúródeszkát, sem a tésztát pihentetnünk. A muffin egy igazán egyszerű, kevert tésztaféle, amit egy kis gyakorlással majd elrontani sem tudunk majd.
Így vásárolj be hozzá!
Fontos, hogy betartsuk a liszt-tojás-sütőpor-joghurt arányokat, de az ízesítésben már improvizálhatunk, és akár találomra, a hűtőnk tartalmából is válogathatunk a töltelékébe. Mire figyeljünk a sós muffinok sütésekor?
- A tészta készítésének alapja, hogy a száraz hozzávalókat és a folyékonyakat külön keverjük ki simára, majd lapáttal forgassuk össze a kétféle textúrát.
- Ha egy felvágott semlegesebb ízű, felesleges is beletenni, nem fog kiérződni. A csirkemellsonka vagy párizsi nem a legjobb ötlet hozzá. Ellenben jól állnak neki a karakteres ízek, akár a kolbász vagy érlelt sonkák is.
- Bármilyen zöldség jó lehet bele, egyedül a paradicsommal vigyázzunk, hogy ne áztassa el a tésztát. A bébispenótlevéltől a párolt brokkolin át a hagymákig sokféle zöldséggel gazdagíthatjuk.
- Bátran fűszerezhetjük a tésztát zöldfűszerekkel, chilivel, borssal.
- A sajtot nem csak ráreszelhetjük, keverhetünk is a tésztájába. Érdemes tartogatni persze a szóráshoz is, hogy ropogós legyen a teteje. Ne hagyjunk ki a zsiradékokból sem! A kiszáradt muffin nagy csalódás. Szerepe van benne az olajnak, vajnak, kefirnek/joghurtnak és a tojássárgája zsírtartalmának is.
Süss előre, és fagyaszd le egyenként a muffinokat!
Nem csak az édes, a sós muffinok is tökéletesen alkalmasak a fagyasztásra. Nem kell megijedni a tojástól sem a hozzávalók között, biztonsággal kiolvaszthatjuk, ha a kiolvasztás után már nem rakosgatjuk, hanem elfogyasztjuk.
A sütés után tehát először hagyjuk kihűlni a muffinokat, majd egyenként vonjuk be frissen tartó fóliával vagy tegyük fagyasztható műanyagtasakba. Mélyhűtőben akár 2 hónapon át is tárolhatjuk őket. Miután kivettük a mélyhűtőből, csomagoljuk ki, és tegyük át benedvesített papírtörlőbe. Mikrohullámú sütőben rásegíthetünk a kiolvasztásra félperces etapokban, míg felmelegszik. Sütőben is rásüthetünk a végén pár percet.
Sajtos-sonkás muffin recept
Hozzávalók:
- 2 L-es tojás
- 24 dkg liszt
- 2,5 dl kefir (vagy natúr joghurt)
- 15 dkg sonka vagy bacon
- 100 g édes húsú paprika vagy mexikói zöldségkeverék
- 120 g félkemény sajt (pl. gouda, Pannónia, edami, trappista)
- 12 g (2 teáskanál) sütőpor
- 4 evőkanál vaj
- 4 evőkanál olaj
- Őrölt fekete bors ízlés szerint
- 2 mokkáskanál só
- Negyed csokor újhagyma vagy metélőhagyma
- Ha nem papír muffinformát használunk, kis olaj a muffinforma kikenéséhez
Elkészítése:
- Egy evőkanál olajat hevítünk közepes-magas lángon serpenyőben, és az apró darabokra vágott sonkát vagy bacont finoman átpirítjuk rajta. A zöldségeket is finoman átforgathatjuk vele a végén, de ízlés szerint akár nyersen is hagyhatjuk.
- 185 fokra melegítsük elő a sütőt, készítsük elő a hozzávalókat, reszeljük le a sajtot.
- Egy muffinsütő tálcán béleljük ki a mélyedéseket papír muffinformákkal, vagy olajozzuk (vagy vajazzuk) ki.
- Egy nagyobb keverőtálban konyhai robotgéppel keverjük ki a lisztet, sütőport, a sót és borsot,
- Külön egy kisebb edényben lazára keverjük a szoba-hőmérsékletű vajat, a kefirt vagy joghurtot és a tojásokat.
- Ezt egy spatulával vagy fakanállal adagoljuk a lisztes keverékhez, majd keverjük hozzá a sonkát/bacont és a zöldségeket is.
- A muffinformákba adagoljunk maximum 3 evőkanálnyit a masszából, végül szórjuk meg a sajttal.
20 percig süssük, amikor kezd aranybarnára sülni a teteje, már szúrópróbával, fogpiszkálóval ellenőrizhetjük, hogy nyers-e a belseje. Ha nem ragad rá semmi, elkészültünk. - Tálaláskor szórjuk meg a tetejét újhagymával vagy metélőhagymával. Amit nem fogyasztunk el frissen, fagyasszuk le a fentebb írt módszer szerint!