Míg a franciák tükörtojással koronázzák a Croque Monsieur szendvicsüket, amit immár Croque Madame-nak neveznek, az Alpok túloldalán az osztrákok egy serpenyős egytálétel tetejére helyezik a frissen sült tojást. A céljuk hasonló: így még laktatóbb lesz az étel, a folyós sárgája pedig szaftosabbá teszi.
A tiroli grösztli megszületéséhez egy történet is fűződik. Eszerint egy alpesi vendégház szakácsa mindig túl sok ételt főzött a szállóvendégeknek. A maradékot a beosztó osztrákok nem dobták ki, másnap felfrissítve új ételt kreáltak belőle. Ez is az oka annak, hogy egyes receptek sertéshúst, mások szalonnát, a harmadik pedig Speck-sonkát is húsféle gyanánt. Egyik recept sem szentírás.
Látható tehát, a Tiroler Gröstl, vagyis a tiroli grösztli nem a földkerekség legkifinomultabb étele, de ez nem is elvárás vele szemben. Ha nincs ötletünk, de van egy kis krumplink, tojásunk és valami hús-/sonkaféle otthon, összedobhatjuk a tiroli egytálételt. El fog fogyni!
Ausztriában egyébként nem csak ebédre és vacsorára, hanem laktató reggeliként is eszik.
Tiroli grösztli – recept
A fentiekből is kiderül, hogy kiváló maradékmentő ez az étel. Ha maradt egy kis egyben vagy szeletben sült sertéshús, netán tokány vagy pörkölt, akár az is mehet bele, ez esetben csak össze kell sütnünk a többi hozzávalóval. A nyers hússal több dolgunk lesz.
Hozzávalók:
- 1 kg krumpli
- 50 dkg sertéscomb- vagy lapocka
- 20 dkg Speck-sonka (vagy szalonna, ízlésünk szerint)
- 4 tojás
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál olaj vagy zsír
- Fél mokkáskanál őrölt kömény
- Só, fekete bors, egy kis pirospaprika ízlés szerint
- Egy csokor metélőhagyma és/vagy petrezselyem
Elkészítése:
- A krumplikat meghámozzuk, karikákra vágjuk, és sós vízben megfőzzük. Maradjon ress, nem kell túl puhára, hogy ne essen szét a sütés során.
- A vörös- és fokhagymát meghámozzuk, és ízlés szerint félkarikákra vagy apróra vágjuk. A metélőhagymát és/vagy petrezselymet megmossuk, és apróra vágjuk.
- Egy serpenyőben felhevítjük az olajat vagy a zsírt. Közepes lángon, pirítsuk át rajta a hagymákat. Ha teszünk bele, jöhet rá a sonka vagy szalonna is.
- Ha nyers húsból dolgozunk, vágjuk fel csíkokra, és süssük át rendesen. Egy kis vizet is adhatunk hozzá, ha nem akarjuk kiszárítani.
- Ha maradékot használunk, akkor csak forgassuk össze a főtt krumplival, és süssük őket együtt aranybarnára. Ízesítsük közben sóval, borssal és az őrölt köménnyel.
- Vegyünk elő egy másik serpenyőt, és a másik kanál olajat hevítsük fel rajta, és készítsük el a tükörtojásokat. A végén sózzuk, borsozzuk, egy kis pirospaprika is jöhet rá.
- A tükörtojással a tetején, metélőhagymával és/vagy petrezselyemmel megszórva tálaljuk.