Így készül a sütőtökpüré, amit bármikor lekaphatunk a kamrapolcról

Belső Olga | 2024. November 01.
Sütőtökpürére egy csomó recepthez szükség lehet, ráadásul határtalanul menő, ha van otthon házi. Az utolsó akadályt is elhárítjuk a tökös piték, tökös muffinok és tekercsek elől!

Ilyenkor ősszel, de még inkább halloween tájékán felbuzog bennünk a vágy, hogy sütőtökös ételeket készítsünk. Ez nagyon derék, a sütőtök nagyon egészséges és tápláló, tele van rostokkal és A-vitaminnal, mellette számtalan érv szól, ellene viszont egy sem. Kivéve a lustaságunkat.

Az első tökös ételt még nagy lelkesen elkészítjük, aztán a többi receptet már csak nyálcsorgatva nézzük, mert szinte mindegyikhez sütőtökpüré kell, azt meg elég hosszadalmas előállítani. Még akkor is, ha a kevésbé szofisztikált, főzős módszert választjuk, hiszen a tökkel meg kell küzdeni: meg kell hámozni, ki kell magozni, fel kell vágni, és még csak ezután jön a hőkezelés. És ha ezzel megvagyunk, kezdődhet(ne) a sütisütés, a csodás piték, sütőtökös muffinok és tekercsek, csak hát ugye addig már nem jutunk el.

Sütőtök-előkészítés / Fotó: Ana Rocio Garcia Franco, Getty Images

Egy szó, mint száz: szükségünk van sütőtökpürére. Méghozzá olyan formában, hogy csak lekapjuk a kamrapolcról, és már süthetünk is vele. Nos, jó hír, hogy a sütőtökpürét elkészíteni nem egy agysebészet, és a hosszú, sötét, késő őszi esték alatt úgysincs jobb dolgunk, mint otthon sütni-főzni, közben pedig élvezni, hogy betölti a lakást a sütőtök illata.

Határozott véleményem szerint a sütőtökpüré akkor jó, ha sült tökből készül. Ekkor ugyanis a sütőtök cukortartalmának egy része karamellizálódik, így a sütőtökpürénk sokkal édesebb és ízdúsabb lesz. Olyan, amiért már megérte dolgozni.

Ha pedig kész a sült tök, akkor jön a tartósítás. A befőzés szintén nem egy ördöngösség, még akkor sem, ha irtózunk a tartósítószerektől. Meg lehet oldani anélkül is, egyszerű hőkezeléssel, magyarul: dunsztolással.

Tepsi, sütőpapír, sütőtök, és csak ennyi / Fotó: robynmac, Getty Images

Sütőtökpüré télire

A sütőtökpüré egyetlen összetevője a sütőtök. Tudom, most arról kéne legalább két mondatot regélnem, hogy válasszunk olyan fajtát, ami igazán finom, páldául a nagydobosi kéket, ami igen szép álom, csak az esetek többségében megvalósíthatatlan. Szóval válasszunk olyan tököt, amit kapni lehet, és a pénztárcánk is megengedi.

Az egyszerű, legolcsóbb sütőtök mindenhol kapható és tökéletesen alkalmas a feladatra: ez a kanadai Orange. Mostanában szintén egyre több helyen kapható a muskotályos sütőtök. Ennek a színe halványabb, termete zömökebb, mint az Orange fajtának. Amit én kóstoltam, tényleg finom volt, csak pont másfélszeresébe került. Mérlegelni kell.

Sütőtökpüré szépen megdizájnolva. Utóbbitól eltekinthetünk. / Fotó: PxHere

  1. Tehát, ha megvan a kiválasztottunk, akkor kapcsoljuk be a sütőt 200 fokra, és amíg melegszik, mossuk meg a tököt és vágjuk kb. tenyérnyi darabokra. A magokat kanalazzuk ki, vagy ha nem adja magát, vágjuk ki a szálakkal együtt. Ha akarjuk, megpiríthatjuk a magot is. Ha nem, nem.
  2. Rendezzük a tökdarabokat sütőpapírral kibélelt sütőlemezre és süssük puhára. Tényleg puha legyen! Közben nem baj, ha az élek némiképp megbarnulnak, sőt, ez külön ízt ad neki. Amikor kihűlt, kanalazzuk a tök húsát egy tálba, majd egyengessük el botmixer segítségével.
  3. A kimosott üvegeket tegyük be tíz percre a sütőbe, hogy a maradványhő sterilizálja. Ezekbe a sterilizált üvegekbe kanalazzuk át a tökpürét, majd szintén steril (vízben kifőzött) fedőkkel zárjuk le. Használjunk kisebb üvegeket, hogy felbontás után már ne kelljen tárolni, se kidobni a maradékot.
  4. Most pedig jön a dunsztolás. Egy megfelelő méretű fazékba tegyünk több rétegben konyharuhát és állítsuk bele az üvegeket. A konyharuha azért kell, hogy ne zörögjenek, amikor forr a víz. Töltsük fel vízzel a fazekat az üvegek kétharmadáig, majd kezdjük el lassú tűzön főzni. Nagyjából egy órát kell rászánni, ez idő alatt a hő alaposan átjárja a tökpürét és sterilizálja.
  5. Ekkor vegyük ki az üvegeket, csomagoljuk újságpapírba és tegyük paplanok közé, hogy ott hűljenek ki. Ez mennyiségtől függően tarthat egy, de akár 3-4 napig is. Amikor teljesen kihűltek, állítsuk az üvegeket a konyhapolcra, és tá-dám, lubickoljunk a „szuperháziasszonyságunk” tudatában!
Exit mobile version