Az előkék anyagukat tekintve három nagy csoportba sorolhatóak: lehet textil, műanyag vagy papír (ez utóbbi eldobható). Az alakjára vonatkozóan azonban nem tudunk komolyabb rendszerezést végrehajtani.
Műanyag |
Az egyik típus mélyen előrelóg, hogy minél nagyobb felületen védje a baba ruháját és nyakba köthető, tépőzárazható, a másik fajta pedig belebújós. Ez utóbbi maga a professzionális, teljes körű védelem. Örökmozgó, nyúlkálós babáknál ideális megoldás. Vannak zsebes és zseb nélküli modellek, melyeknél a zseb a leeső morzsák és egyéb lehulló ételdarabkák begyűjtésére szolgál. Általában nem túl hatékonyan teszi mindezt, főleg ha nem merev a zseb. A rögzítés módját tekintve vannak megkötős és tépőzáras kivitelek. Ez utóbbi talán praktikusabb, hiszen a kicsik imádják lekapkodni az előkét, a megkötőset azonban nem tudják lekapni, a rántással csupán egy kibogozhatatlan csomót képeznek rajta.
Brendon |
A kizárólag textilből készült előke hátránya, hogy könnyen és gyorsan átnedvesedik. A műanyag hátoldalú vagy teljesen műanyag modellek könnyen tisztíthatóak, mivel csak egy nedves ruhával kell áttörölni őket. Különösen a nehezen eltávolítható foltokat (gyümölcs, paradicsom, cékla, spenót…) kerülhetjük el a műanyag előke használatával. Ellene szól azonban, hogy meleg nyári napokon, ha a baba félmeztelenül van, nem túl kellemes viselet a műanyag…
Babyjar |
Utazásnál mindenképpen a praktikus eldobható partedliket javasoljuk, amitől amint bevégezte kötelességét, megszabadulhatunk. Így nem kell bajlódni az esetlegesen beszáradt, el nem távolítható foltokkal, ételmaradványokkal.
Eldobható |
Érdekes megtapasztalni azonban, hogy partedlifronton az elmúlt 10 évben nem történt nagy bumm. Nincsenek komoly dizájnerdarabok, érdekes kivitelek. A változatosság csupán a színekben és mintákban fedezhető fel, és stabil helyet képvisel a fehér textil színes szegéssel, amit erőteljesebb mosóhatású tisztítószereknek is ki lehet tenni.
IKEA |
Nektek melyik típusú előke vált be?