A hüvely természetes védelmét a szerv pH-ja biztosítja jótékony baktériumok által. Mit is jelent ez? Az egészséges hüvely nyálkahártyáján tejsavterelő baktériumok élnek, amelyek megalapozzák a szerv védelmét. A természetes biológiai rendszer észrevétlenül védi az intim egészségünket. Ám ha a tejsavbaktériumok elpusztulnak, vagy jelentős mértékben csökken a számuk, a hüvelyflóra felborulhat, és kellemetlen fertőzések alakulhatnak ki.
A megfelelő hüvelyflóra működésének egyik tünete, ha nincs tünete. Sokan azt gondolják, hogy a hüvelyi folyás problémát jelez, pedig ez nem feltétlenül igaz. A színtelen, szagtalan, vizes állagú folyás valójában természetes: a test öntisztuló folyamatának része. Akkor sem kell azonnal betegségre gondolni, ha az egészséges folyás mennyisége megváltozik, ugyanis ha az ovuláció közeledik, a folyamat részeként több, adott esetben sűrűbb, tojásfehérje-állagú váladék is távozhat a testből. Mindez optimális esetben annak a természetes körforgásnak a része, amely a női szervezetet mozgatja. A rendszer azonban nagyon sebezhető, a megfelelő mennyiségű tejsavbaktérium hiányában felborul a hüvelyflóra pH-ja, és kártékony gombák, baktériumok is megtelepedhetnek. Ezt sok esetben megelőzhetjük olyan készítmények használatával, amelyek pótolják a tejsavbaktériumokat.
Ha nem megfelelő a hüvelyflóra, a kórokozók elszaporodása hüvelygyulladáshoz vezethet. A kellemetlen tünetekkel járó betegséget a nők legtöbbje legalább egyszer átéli. A nem megfelelő étkezési szokások, a műszálas fehérneműk használata, a gyakori uszodába járás vagy a túlzásba vitt intim mosakodás mind-mind hozzájárulhatnak a szervezet természetes védelmének felbomlásához. Egyes gyógyszerek – elsősorban antibiotikumok vagy hormontartalmú készítmények – használata is csökkentheti az intim védelmet. Egészséges hüvelyflóra esetén hiába kerülnek a kórokozók a szervre vagy annak környékére, a megfelelő intim flóra nem ad esélyt a megtelepedésüknek.
Ezek a tünetek utalhatnak a hüvelygyulladásra:
- színes folyás
- kellemetlen szagú folyás
- a folyás állaga megváltozott
- csípő, viszkető érzés az intim területeken
- fájdalmas vizelés
- a nemi szervek kipirosodása