Bár a tojásfestést a húsvéti szokásokhoz kötjük, sokkal régebbi hagyomány. Amikor Móra Ferenc ásatásokat végzett, már az avar kori sírokban is talált hímes tojásokat a nők kezében.
A tojás a termékenység szimbóluma. A húsvéti tojás piros színű, és a hagyomány szerint Jézus vérét szimbolizálja, de utalhat a menstruációra is, így szintén a termékenységre térünk vissza. Régebben jelzésértékkel is bírt: ha a lány piros tojást adott a fiúnak, azt jelentette, hogy fogadja az udvarlását, a zöld tojás az elutasítással volt egyenlő.
A magyar hímes tojás díszítésének jelképrendszere is jóval a kereszténység előtti időkből való. Az ősi kultikus jelek a régi magyar élet és hitvilág fontos mozzanatait tükrözik. A messzi múltból származó, erősen absztrakt rajzokban felismerhető a pásztorkodás, lovas élet, természet, örök élet, termékenységvarázslás és a világmindenség ábrázolása. A tojás felső részére festett minták a túlvilágot, az alsó részére festettek az e világot szimbolizálták. A leggyakoribb technikák a magyar tojásfestő hagyományban:
Írott tojás
A mintákat viasszal rajzolják a tojásra egy íróka segítségével, utána mártják festékbe.
undefined
Karcolt tojás
A több rétegben befestett tojásra karcolják rá a mintákat. A színárnyalat aszerint változik, hogy milyen erősen nyomják rá a kést.
undefined
Berzselt tojás
A tojást tavaszi levéllel lekötve teszik a festőlébe, így rajta marad a levél lenyomata.
undefined
Még több húsvéti tojásfestés:
- 5 villámgyors tojásfestő módszer
- Húsvéti tojásfestés természetesen
- Ilyen egyszerű a húsvéti tojásfestés aranyfóliával
- Ilyen egy igazi utolsó pillanatos tojásfestés