Szolnoki kifli
Családi recept, a párom nagynénjétől tanultam. Hogy miért szolnoki a neve (noha senki nem lakott és lakik a családból Szolnokon), azt nem tudom, mindenesetre nagyon finom.
Hozzávalók:
– 40 dkg liszt szitálva
– 2,5 dkg friss élesztő
– 1 tojássárgája
– 5 dkg lágy vaj
– 2-3 dl langyos tej
– 1 teáskanál só
– 3 mokkáskanál cukor
– házi szilvalekvár
16 darab lesz ebből a mennyiségből.
Az élesztőből, cukorból, 1 dl tejből és 2 evőkanál lisztből kovászt készítünk. A lisztbe belemorzsoljuk a vajat, hozzáadjuk a sót, a tojássárgáját, a felfuttatott élesztőt és a maradék tejet. Először fakanállal, majd kézzel dagasztjuk a tésztát addig, amíg a lágy, kicsit ragadós állagot elérjük. Ha szükséges, adjunk még hozzá lisztet, dagasszuk tovább, hogy a végén a tészta elváljon az edény oldalától, és hólyagos legyen. Letakarjuk, és langyos helyen fél óráig kelesztjük. A tésztát deszkára/gyúrólapra borítjuk, kettévágjuk. Mindkét adagból 1 cm vastag köröket nyújtunk, és 8-8 cikkelyre vágjuk. Mindegyikbe kevés házi szilvalekvárt teszünk, és összecsavarjuk őket. A kifliket kivajazott, kilisztezett tepsire helyezzük, még fél óráig kelesztjük. Tojással megkenjük a tetejüket, és előmelegített sütőben 180-190 fokon sütjük kb. 25-35 percig. Ellenőrizzük a sütőt, mert mindenkié más és más, és előfordulhat, hogy rövidebb vagy hosszabb idő alatt fog elkészülni.
Zöldséges lepény
Készen vett leveles tésztát használtam ehhez a recepthez. Olyat, amelyikbe 2 adag van csomagolva, és a tésztatekercsek sütőpapírba vannak csavarva, így csak a tepsibe kell helyezni őket. A feltét rá kb. 20 perc alatt összedobható, aztán már csak sütni kell, és készen is van a finom vendégváró!
Hozzávalók:
– 2 tekercs leveles tészta
– 30 dkg friss spenót
– 1 fej közepes cékla
– 5 gerezd fokhagyma
– 5 evőkanál mascarpone
– egy darabka sajt
– só, bors, szerecsendió
– olívaolaj
A tésztákat a sütőpapírral együtt egy nagy tepsibe helyezzük, és összenyomkodjuk középen, ahol a két tészta találkozik, tetejüket megkenjük egy kevés olívaolajjal. Egy serpenyőben olívaolajon megpároljuk a fokhagymát, majd a vékony szeletekre vágott céklát úgy, hogy egy kevés vizet öntünk hozzá, nehogy leégjen. 10 perc után hozzáadjuk a spenótot, sózzuk, borsozzuk, és szerecsendiót reszelünk bele. Pároljuk még néhány percig, majd belekanalazzuk a mascarponét. Az így elkészült zöldséges szószt a tészta tetejére szedjük, elegyengetjük, és egy kevés sajtot reszelünk a tetejére. 180 fokon kb. 25-30 percig sütjük. A leveles tészta kicsit meg fog emelkedni, finom, ropogós lesz, és igen laktató.
Gombás-répás polentafalatkák
– 30 dkg polenta (kukoricadara)
– 6 dl víz
– 30 dkg laskagomba
– 6 gerezd fokhagyma
– fél póréhagyma
– 2 darab répa
– 1 darab mozzarella
– só, bors, friss kakukkfű (jó a szárított is, de abból több kell, hogy intenzívebb ízt kapjunk)
– olívaolaj
– egy kevés vaj
Olívaolajon megpárolunk 4 gerezd felaprított fokhagymát, a karikára vágott póréhagymát, majd hozzáadjuk a répát és egy kevés vizet. Kb. 10 perc után mehet bele az apróra vágott gomba is, sózzuk, borsozzuk, és beletesszük a kakukkfüvet. Amíg elkészül a zöldség, egy másik edényben felforraljuk a vizet, beleöntjük a kukoricadarát, sózzuk, borsozzuk, és hozzáadjuk a 2 gerezd fokhagymát összezúzva. Folyamatosan kevergetjük fakanállal legalább 10 percig, a végén beledobjuk a vajat. Egy közepes tepsibe sütőpapírt teszünk, és ebbe beleöntjük a polentát. Hagyjuk megszilárdulni és kihűlni. Az így elkészült kukoricadarából pogácsaszaggatóval korongokat szaggatunk, kivajazott tepsibe helyezzük őket, mindegyik tetejére rákanalazunk egy kevés zöldséges mixet, és ráteszünk egy darabka mozzarellát. Sütőben 190 fokon 10 percig pirítjuk, amíg a sajt megolvad.