Erősebben verejtékezik a túlsúlyos és dohányos ember, és fokozza az izzadást a kávé- és az alkoholfogyasztás éppúgy, mint az erősen fűszeres ételek fogyasztása. A fenti élvezeteket mi magunk is kordában tarthatjuk, és úgy csökkenthetjük a verejtékezést, hogy változtatunk életmódunkon. Szintén erősítik az izzadást a lelki feszültségek, a stressz és a pszichés betegségek.
A stressz mértékét szintén csökkenthetjük, de akut lelki betegségeink kezelését már inkább bízzuk szakemberre. Egyéb betegségek, például hormonális rendellenesség, cukorbetegség, fertőzés – például tuberkulózis – jele szintén lehet az izzadás, ez esetben is orvosnak kell megoldani a problémát. Ha azonban nem betegség miatt izzadunk sokat, hanem csak azért, mert ilyen az alkatunk, akkor különféle módszerekkel magunk is mérsékelni tudjuk ezt a jelenséget és kellemetlen kísérő tüneteit. A legkézenfekvőbb megoldás, ha hatékony izzadásgátló készítményt használunk, de emellett az alábbi módszerek is szóba jöhetnek.
Megfelelő öltözék
A laza, hónaljban, testhajlatoknál bő szabású, természetes anyagú és könnyű szövésű ruházat nem engedi befülledni, felhevülni a bőrt, így annak nem kell annyit verejtékeznie. A világos színű ruhák visszaverik a napsugarakat, így mérséklik a test és a bőrfelszín felhevülését.
Mesterséges izzadásgátló készítmények
A különféle dezodorok, izzadásgátló szerek hosszú időre, akár egész napra is képesek megakadályozni a verejtékezést. Használatukkal elkerülhetjük a nem kívánt foltokat és a testszagot is. Elérhető ennél drasztikusabb mesterséges beavatkozás is, például botoxinjekcióval, amely meggátolja a verejtékmirigyek idegi ingerlését, és hónapokra „kivonja őket a forgalomból”.
Természetes készítmények és módszerek
Számos természetes és népi módszer ismert a verejtékezés csökkentésére. A legegyszerűbb mind közül a szőrzeteltávolítás a testről, különösen a hónalj és az ágyék tájékáról, ahol egyébként is a legsűrűbben találhatók verejtékmirigyek. Ezen kívül áldásos hatásuk van egyes gyógynövényeknek, például a zsályának, zsurlónak, tölgyfalevélnek, bojtorjánnak, amelyeket teának lefőzve italként vagy fürdőként használhatunk fel. Szintén jót tesz izzadás ellen a szódabikarbónás, ecetes lábfürdő.
Relaxáció
A jóga és a meditáció összhangot teremt a test és lélek között, egyensúlyba hozza az embert és jótékonyan hat a lelki, szellemi békére és a szervezet működésére. Homeopátiás szerek kiegészítő használata mellett az ilyen relaxációs gyakorlatok drasztikus és pozitív változást idézhetnek elő még az izzadás terén is.