A legrövidebb utca Guinness-rekordját nehezen ismerték el, a leghosszabbét pedig elvették, ám ettől még a világ ezeket az utcákat tartja számon rekorderekként.
A legrövidebb
A világ legrövidebb utcája, az Ebenezer Place a skóciai Wick településen található. Mindössze 2.06 méter hosszú és egyetlen házszám tartozik hozzá, mely alatt a No 1 Bistro nevű vendéglátóhely üzemel, a Mackay’s Hotel részeként.
Egy Alexander Sinclair nevű férfi 1883-ban tért vissza Amerikából, ahol előzőleg tisztességesen megszedte magát. Vagyona egy részét egy szálloda építésébe fektette a Union és a River Street sarkán. A helyi tanács azonban arra utasította, hogy az épület legkeskenyebb oldalának adjon külön nevet. Ezt a rövid szakaszt aztán 1887-ben hivatalosan is önálló utcának nyilvánították, így jött létre az Ebenezer Place. A hotelt mintegy 60 éven át Sinclair és leszármazottai üzemeltették, és máig is szállodaként működik.
A világ legrövidebb utcája címet korábban az alig 5.2 méter hosszú Elgin Street birtokolta a szintén brit Bacup városkában. Az Ebenezer Place rekordját sokáig azért nem ismerték el, mivel egyetlen ajtó sem nyílt az utcára. A hotel akkori tulajdonosa aztán 2006-ban vágatott egy ajtót az Ebenezer Place felé eső falra, ezt követően az utca végre bekerülhetett a Guinness Rekordok Könyvébe is.
A leghosszabb
A világ leghosszabb utcája a Torontóban található Yonge Street, melyet Ontario főutcájaként is emlegetnek. Az 1,896 kilométer hosszú utca a Ontario-tavat köti össze a Simcoe-tóval, mely egyben a Nagy Tavak kapuja is. Maga a hagyományos értelemben véve utcának nevezhető szakasz valójában »csak« 56 kilométer hosszú, de hozzászámolják az Ontario 11-es főút egy részét is, így jön ki a teljes hossz. Az utca emiatt ugyan már nem birtokolja a hivatalos Guinness-rekordot, azonban ennek ellenére továbbra is a világ leghosszabb utcájaként tartják számon.
Az út megépítését, mely az 1790-es években indult, Kanadában a mai napig is történelmi jelentőségű eseményként tartják számon. Az útvonal nagy része egyébként az egykor az őslakosok által használt ösvényen halad, amely az Ontario-tó partját kötötte össze a régió északi részeivel. Felső-Kanada első alkormányzója, John Graves Simcoe egy barátjáról, Sir George Yonge-ról nevezte el az utcát, mivel a brit előkelőség az ókori római útépítések nagy szakértője volt.
A Yonge Steet elsősorban kereskedelmi utca, a város első bevásárlóközpontját, a Yonge Street Arcade-ot is itt hozták létre annak idején. Ma már egy komplett bevásárló- és szórakoztató negyed kapcsolódik hozzá. Az utca Torontón belüli szakaszát szinte teljes egészében kiszolgálja az 1-es metróvonal, mely egyben a városi metróhálózat gerince is.