Ha nincs lehetőséged rá vagy nem akarsz komposztálni, akkor sem kell feltétlenül kárba vesznie a konyhában keletkező hulladékoknak, hiszen a kertben a komposztáláson túl is sokféleképpen használhatók. Lássuk, hogyan!
Kávézacc
Az első és legkézenfekvőbb módszer a kávézacc újrahasznosítására, ha szerves trágyaként alkalmazod: a rózsabokrok, rododendronok, kaméliák, az örökzöldek, illetve a konyhakertben a retek és a répa is különösen örülni fog neki. Ha nem szeretnéd, hogy a környékbeli macskák toalettnek nézzék a virágágyásaidat, akkor is érdemes a kávéfőzőből kiszedett zaccot a szemetes helyett az ágyásokba szórnod, ugyanis a macskák ki nem állhatják a kávé illatát, így elkerülik majd a területet.
A használt kávéfilter sem megy kárba, ha ültetés előtt kibéleled vele a virágcserepeket: a filter megakadályozza, hogy a virágföld a cserép alján lévő lyukakon keresztül távozzon a felesleges vízzel.
Narancshéj és alufólia
A levéltetvek odavannak a narancshéjért, melynek fogyasztása azonban számukra halálos. A védendő növények – például a rózsabokrok – köré szórd szét minél több kifacsart narancs héját! A citrusos gyümölcsök héjának jelenléte emellett a csigák gusztusát is elveszi attól, hogy féltett növényeid közelébe merészkedjenek és összerágcsálják a leveleit.
Levéltetvek ellen az alufólia is beválik: gyúrj gombócokat a használt fóliából – úgy, hogy lehetőleg a fényesebb oldaluk legyen kifelé –, majd szórd szét ezeket a növények között: a fényes labdák szétszórják a napfényt, ami megijeszti a levéltetveket.
Kemény héjak
A tojáshéjat és a dió, mogyoró, napraforgómag vagy a pisztácia héját sem érdemes kapásból kidobni, hiszen az tökéletesen alkalmas arra, hogy odakinn fellazítsuk vele a talajt. Mossuk meg a héjakat, a nagyobb darabokat törjük össze, majd dolgozzuk be a talajba!
A kiürült tojástartót ültetőtálcaként hasznosíthatod: fúrj mindegyik rekesz aljára egy kis lyukat – ezzel biztosítva a vízelvezetést – töltsd fel földdel és ültesd el a magokat!
Tea
A maradék, kihűlt teát add az öntözőkanna vizéhez és/vagy áztasd ki benne újból a már használt teafiltereket, ugyanis a tea a növények egészségének is jót tesz. A filtereket ezután vágd fel és a teafüvet szórd egy virágágyásba vagy egy bokor alá: növeli a talaj nitrogénszintjét és táplálékot biztosít a gilisztáknak.
Öreg krumpli
Ha maradt a kamrában öreg, hibás, poshadt krumpli, szeleteld fel és helyezd el a kert azon pontján, ahol nincsenek olyan növények, amiket féltesz a csigáktól: a puhatestűek tömegével gyűlnek majd a burgonyára, így könnyűszerrel összegyűjtheted és eltávolíthatod őket a kertedből.
Lejárt fűszerek
A lejárt szavatosságú, erős aromájú fűszereket – bors, fahéj – se dobd ki, hiszen a vakondok elleni – vegyszermentes – védekezésben nagy hasznukat veheted. Szórd a vakondtúrások tetejére, így elveheted az állat kedvét attól, hogy feltúrja a kertedet.
Hagyma, pirospaprika
A feleslegessé vált pirospaprikából és/vagy hagymából hatékony és természetes növényvédő szert készíthetsz: vízben főzd össze a hagymát és a pirospaprikát, hagyd kihűlni, majd egy szórófejes flakon segítségével permetezd a növényekre! Ez távol tartja majd a kártevőket.