A vizes világbajnokság szervezőinek megbízásából készült új kampányban Juhász Péter rendező és Szőke Gábor Miklós olyan legendás vízi teremtményeket keltettek életre, amelyek a világbajnokság 6 sportágát szimbolizálják. Szőke éppen Atlantában járt, amikor beérkezett a felkérés. “A hatalmas sólyom szobron dolgoztam” – mondja.
Akkor már mennyi ideje?
Maga a projekt mondhatni két éves. Két évvel ezelőtt keresett meg az Atlanta Falcons tulajdonosa, hogy a világ legmodernebb sportlétesítménye elé tervezhetnék egy madarat, pontosabban a csapat szimbólumát, a sólymot.
Rögtön téged szemeltek ki?
Több szobrászt is megkerestek, ez nem volt titok.
Miért a te sólymod akarták?
Már a terveim is tetszettek, de amikor látták a Fradi Sast vagy a szlovákiai lószobromat, nem maradtak kétségeik.
A két madarat gyakran mérik össze és találják hasonlónak.
Pedig nagyon különbözőek. Annyi az egyezés, hogy mindkettő madár és mindkettő egy labdaformára érkezik, de közben teljesen más elemekből épülnek fel. A sólyom több tízezer egyedi elemből áll össze, amelyeket kicsi, 6-8 méteres darabok is kiegészítenek. Külön formatervezési szempont volt, hogy nem párhuzamos elemekből áll össze a test, inkább rombuszok, éles szögek jellemzik. Az egésznek futurisztikus, dinamikus hatása lett így. A szobor nem csupán a távolság, hanem a méret miatt is az eddigi legnagyobb léptékű munkám, 34 tonnás rozsdamentes acélból és bronzból készült, 21 méteres szárnyfesztávolsága, ezzel pedig a világ legnagyobb madár ábrázolása.
Mintha a súlypontja is dőlne.
Azt az érzetet akartam kelteni, mintha a madár egy ketrecből szabadult volna. Szabad, épp mozgásban van, lendületes, erős, dinamikus. Semmi sem szimmetrikus.
Tetszik az atlantaiaknak?
A stadion épp szemben van a CNN központjával. Naponta jöttek forgatni, sűrűn adtam interjút, akkor már híre ment, hogy a világ legnagyobb madárszobrát készítem. A stadiont csak szeptemberben adják át, akkor lesz a hivatalos megnyitó. Az egész még építkezési területnek számít, le van zárva. Az autók azonban mégis erre kanyarodnak, az emberek kiszállnak, fényképezkednek a sólyommal, már most úgy emlegetik, mint Georgia állam egyik szimbólumát. Hatalmas rajongótábor várja a megnyitást és köröz naponta a csarnok körül, hogyan áll az építkezés. A sólyom a stadion főbejárata előtt áll, aki ide eljut, itt fog szelfizni.
A vizes vébé állatai közül melyik a kedvenced?
A bálna. A nyílt vízi úszás szimbóluma. Masszív, nagy darab elemekből áll össze. Rusztikus tölgyfából készült, a testébe egy régi hajólámpát tettem, attól világít a szeme. A szilái ipari beömlőkből állnak össze. A tervezés 3D modell formájában indult, folyamatosan kísérleteztem. Figyeltem a vizes sportok analógiáját, hozzákapcsoltam az egyes állatok karakterét. Így született meg a bálna is.
Ez a Dagálynál lesz, ha jól tudom.
Mint ahogy a cápa és a delfin. Minden állat karakterét erősíti az anyag és a felület. A cápáét láncfűrésszel koptattam.
És az orka?
Az a Batthyany térre kerül majd. Hat és fél méteres, már elkezdték installálni.
Mi lesz, ha ezek után állatszobrászként tartanak majd számon?
Eddig is sokan az állat szobraimról ismertek, ez nem véletlen, hiszen ők a legfontosabb inspirációs forrásaim. A világom mozgatórugói legtöbbször vadállatok. Nincs kedvencem, de a kutyám, Dante, egy dobermann lett a logóm. Bútorokat is tervezek, absztrakt szobrokat, sőt festmények is kikerülnek a kezeim alól.
Világhír felé
- Amibe belefog Mihalicz Ivett, abból siker lesz
- Totth Benedeket már fordítják