Ha minden a terv szerint halad, akkor a pesti Rumbach Sebestyén utcában álló zsinagóga 2018 októberében már régi fényében pompázhat. Végre elkezdték az épület felújítását, ami valójában már évtizedek óta húzódik. A We love Budapest azt írja, hogy a felújítás első üteme már idén decemberben befejeződik, és jövő ősszel az épületben az Együttélés Háza kap majd helyet.
A lap felidézi, hogy az Otto Wagner, bécsi szecessziós építész által tervezett különleges, mór hatású épületet az utóbbi bő húsz évben módszeresen hagyták amortizálódni. Már a nyolcvanas években felmerült a zsinagóga felújításának ötlete, de akkor egy építőipari vállalat teljes mértékben mellőzve minden vallási funkciót, irodaházat és konferenciaközpontot akart itt kialakítani. Miután a cég csődbe ment, a megkezdett felújítási munkálatok soha nem fejeződtek be.
Aztán a kívülről egészen szépen rendbe hozott épület állapota 1991 óta folyamatosan romlani kezdett, főként a befejezetlen részek használódtak el, illetve számos helyen be is ázott a zsinagóga. A Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) 2005-ben kapta vissza az épületet, a Kőnig és Wagner Építészek Kft. 2007-ben készített terveket a helyre hozatalára, amelyek szerint a templomtér eredeti állapotban kerül helyreállításra, a félbehagyott restaurátori munkákat befejezik és a hiányzó elemeket pótolják – írják.
A most el kezdett felújítás során az összesen 5700 négyzetméteres, hatszintes épületben a jelentős és látványos munkák a belső térben zajlanak majd, a Magyar Építők értesülései szerint teljesen el kell bontani az épületgépészeti és elektromos rendszereket, emellett a tetőt, a nem szükséges mennyezeteket, burkolatokat, lifteket, nyílászárókat és válaszfalakat is bontani fogják.