Koncert, filmvetítés, drámaíró és felolvasó találkozók, táncórák, kiállítások lappanganak szerte Szeged belvárosában, csak fel kell őket fedezni. Poétikus és félhomályos polgári házak emeletén, pincéjében szól az élő zene esténként, bölcsészek támasztják a pultot sör mellett miután lement a nap. Egy hétre a nyakamba vettem a várost hogy megnézzem, mihez kezd a város értelmiségi és szórakozni vágyó része, miután a kedvenc szabadtéri kocsmák bezártak szeptember végén.
Fotók: Pál Anna Viktória
Utolsó pillantás a Várkertre, ahol egész nyáron könyvbemutatók, konferenciák, kiállítások voltak. A kinti nyilvános helyiségeket az üzemeltetők építették. A százhatvannégy ezer lakójú városban mindössze egy nyilvános vécé működik közterületen. A Várkert üzemeltetői plusz néggyel toldották meg ezt, mindenkinek lehetővé téve a használatát díjmentesen, koncert belépőtől függetlenül.
Ezen a helyen változatos külföldi és hazai underground zenekarok játszottak minden este a színpadon, míg a fák alatt pingpongoztak naphosszat a vendégek.
Reggelig tartó tánccal zárult ez a szezon, jövőre folytatja ugyanitt a Várkert.
A „válás” vagyis „szakítás” vonzza az érdeklődőket a Kálvária Kávézóba október első hétfő estéjére.
Az “Okuláré project” drámaíróverseny- felolvasó színházi est, ahol a három, egyénileg írt mű meghallgatása után a közönség szavaz, beszélget.
Analóg fényképezőgép kattan a közönség első sorában, otthoni előhívásra váró színes filmmel töltött Praktica SUN city-ben.
Alternatív zenei rezervátum, klub, közösségi rádiós kuckó, terápiás kör a Jazz kocsma.
Alex Jønsson díjnyertes dán gitáros és zeneszerző, 2013-ban kapta meg a rangos Nordic Master of Jazz (NOMAZZ) címet a Dán Királyi Zeneakadémiától. Zenéjére zeneszerzőként és előadóként is az északi melankólia jellemző, Dánia egyik legjobb gitárosaként tartják számon, a híres aarhus-i jazz iskola képviselője.
Elvarázsolt közönség, telt házas kedd este.
Ingyenes mozgás órát tartott Kun Attila a Közép-Európa Táncszínház vezetője a Régi Zsinagógában.
Korlátok nélkül felszabadultan, képzett táncos az óra végére mindenki.
Hétvégenként városnéző túrákon boszorkányégetésről, betyárokról mesélnek legendákat és igaz történeteket a szegedieknek. Rózsa Sándort itt tartották fogva a szegedi vár alá a föld mélyébe épített kazamatasorokban, amit patkányok, bogarak, csúszómászók tettek még elviselhetetlenebbé Szeged sötét időszakában.
A Csillag börtön a kriminálpszichológiai történetek mai helyszíne és az ismeretterjesztő túra utolsó pontja, ahol a szerb származású, Magyarországon elfogott Magda Marinkó hírhedt sorozatgyilkos kezdte meg életfogytiglani büntetését a falak között. Marinkó, azaz „Ricsi” akár egy macska, végtagjait összehajtva bármilyen szűk kis részen be tudott jutni. Egy olyan szabadulótechnikát talált föl, amit be is mutatott a Csillagban. Kért egy takarót a lebilincselt kezére és öt másodperc múlva kivette szabad kezeit alóla.
Két év múlva szabadulhat a fogvatartásból. Többször kérte a kiadatását, hogy Szerbiában tölthesse a büntetését, de ott halálra ítélték volna. Ha szabadul Szegeden, automatikusan Szerbiába kerül és leghamarabb 89 évesen szívhat újra szabad levegőt.
Szemben vele a fegyházról elnevezett kocsmában csocsóasztal, billiárd mellett zajlik az élet, teraszán a szabadulókat délutánonként családtagok várják.
A Reök Palota „Káosz és Rend” szalon jellegű tematikus kiállítása, speciális installációs rendszere az aktuális tárlat.
Főként bölcsészek és művészek törzshelye a Deák Ferenc utcában a régi belvárosi mozi és a hozzá tartozó kávéház. Írók, filmrendezők, filozófusok a meghívott előadók, közéjük sorolhatjuk például Krasznahorkai László írót és Tamás Gáspár Miklós erdélyi magyar filozófust. Vendégeik a Várkert nyári szezon végétől járnak ide, otthon érzik magukat a Grand-ban.