1. A bélrendszerünk 200-300 négyzetméter, és az egészet bélflóra borítja.
2. A bélflóra kiemelt szerepet játszik az immunrendszer működésében. Ennek oka az, hogy az immunsejtjeink 70-80%-a a tápcsatorna immunrendszerében fejlődik ki. Itt az immunsejteket – azok érése során – a bélflórában jelen lévő jótékony baktériumok modulálják és stimulálják, mintegy “tanítják” a szervezet számára leghelyesebb működésre. Innen a keringéssel azután a szervezetünk minden részébe eljutnak.
3. Mi károsíthatja a bélflórát?
- gyomorrontást és bélfertőzést okozó vírusok, baktériumok
- nem megfelelő higiéniájú ételek
- helytelen táplálkozási szokások (pl. túlzott cukor-, zsír- és alkohol-fogyasztás)
- stressz
- kemoterápia
- antibiotikumok
4. Milyen tünetei vannak?
- az antibiotikum szedéséhez kapcsolódó hasmenés, hasfájás, hányinger;
- a fertőzéses hasmenések;
- mással nem magyarázható gyakori puffadás, hasfájás, hányinger;
- bizonyos vitaminhiányos állapotok;
- a vitaminhiány és bizonyos toxikus anyagok felszaporodása miatt gyengeség, rossz közérzet;
- egyes betegségek utáni elhúzódó lábadozás;
- gyengült védekezőképesség miatti visszatérő fertőzések.
5. A gyümölcsben, zöldségben és tejtermékben gazdag étrend nemcsak az emberi szervezet, de a velünk együtt élő hasznos baktériumok számára is megfelelő tápanyagforrásul szolgál, segíti tehát a bélflóra egészséges egyensúlyának megőrzését, a bélflóra védelmét.
6. Az élőflórás joghurt fogyasztása javít a kedvezőtlen állapoton, de a teljes bélflóra regenerálást általában nem végzi el, mivel ahhoz huzamosan, naponta többször és nagy mennyiségben kellene fogyasztani őket. A megoldást a probiotikumok jelentik.
7. Érdemes tudni, hogy az egyoldalú diéta kellemetlen hasi tüneteket (hasmenést, puffadást, hasfájást) is okozhat, mert bizonyos élelmiszerek és összetevők felborítják a bélflóra egyensúlyát és a kártékony baktériumok elszaporodásának kedveznek az emésztőrendszerben! A magas fehérjetartalmú étrend elősegíti a bélrendszer baktériumflórájának károsodását és fokozza a potenciálisan káros bakteriális anyagcseretermékek mennyiségét a belekben. Különösen az állati eredetű fehérjékben gazdag étrend károsítja a bélflórát. Változatos étrenddel megelőzhető, hogy túl sok állati eredetű fehérje kerüljön a szervezetünkbe.