bemutassa: milyen páratlanul változatos a női énekhang világa.
Diane Schuur (USA), Jazzpression
2006. március 21., kedd 20h
Jegyárak: 9900, illetve 5900 Ft.
Szívhang sorozat
Diane Schuur kétség nélkül korunk egyik legnagyobb, kétszeres Grammy-díjas énekesnője. A születése óta vak Schuur pályafutását a hetvenes évek végén Stan Getz egyengette, a korai Schuur-lemezeken Getz finom játéka pompás kiegészítője a díva erőteljes és tiszta vokáljának. Diane Schuur minden műfajban otthonosan mozog, előszeretettel dolgoz fel és ad elő popszerzeményeket is – legutóbbi lemezén például a Duran Duran Ordinary Worldjét emelte éteri magasságokba. Fájdalmas blues-balladák, sodró szvingek, bigband vagy szólóest – Diane Schuur sokoldalú egyénisége bármely stílusban nagyszerűen érvényesül. Krisztálytiszta és masszív mezzója BB Kinggel duettezve éppoly meggyőző, mint Stan Getz-cel felelgetve, vagy Maynard Ferguson, a Count Basie Orchestra bigband-kíséretében, esetleg a Caribbean Jazz Project elegáns latinjaiban.
1982-ben Nancy Reagan tiszteletére rendeztek egy koncertet a Fehér Házban.
Stan Getz, Dizzy Gillespie, Chick Corea, Miroslav Vitous és Roy Haines játszott ezen a koncerten – úgy tűnik a First Lady jó ízléssel hívott meg zenészeket. A legenda szerint a koncert felénél Getz abbahagyta a játékot, és felkonferált egy ifjú énekesnőt. Diane Schuur leült a zongorához, egyedül kezdett játszani. A közönség, a First Lady és maguk a zenészek is lenyűgözve figyelték. Így kezdődött Diane Schuur pályafutása.
Legalábbis a legendák szerint. Ugyanis az 1953-ban született, Seattle környékén felnőtt, szeme világát születésekor egy műhiba következtében elvesztett Schuur – remekül zongorázó rendőrtiszt apja biztatására – már gyerekkorában rendszeresen koncertezett. 1979-ben a Monterey Jazz Festivalon lépett fel szóló előadásával, és több ezren ünnepelték produkcióját, többek között az Amazing Grace feldolgozását. Ekkor ismerkedett meg Stan Getz-cel, aki egyengetni kezdte karrierjét – egészen a Fehér Házig.
Talán a – televízión közvetített – Fehér Ház-beli koncertből következik Schuur elnevezése: “a dzsessz új First Ladyje”. És valóban, Diane Schuur erőteljes, mégis kristálytiszta intonációja, három és fél oktávos hangterjedelme, korábban kissé gyermeki, mára páratlanul éretté vált hangja, kiegyensúlyozott karrierje a mai dzsesszénekesnők legnagyobbjai közé emeli.
Nem ortodox, purista módon közelíti meg a dzsesszt, de igencsak távol áll tőle a crossover giccsgyártás is. Előszeretettel lépi át a műfaji határokat:
szvinget éppúgy énekel, mint latint, pop-átdolgozásokat vagy bluest.
A kilencvenes évek végéig tizenegy lemezt készített Dave Grusin legendás kiadójánál, a GRP-nál. 1987-ben és 1988-ban kétszer egymás után Grammy-díjat kapott, és azóta is rendszeres szereplője a jelölési listáknak. Diane Schuur legutóbbi lemezei a Concorde-nál jelentek meg. Bájának és tehetségének köszönhetően mindenki imád vele dolgozni: a már említett Dave Grusin, Stan Getz, BB King, Herbie Hancock, Stevie Wonder, Ray Charles, Maynard Ferguson, Karyn Allison, Barry Manilow – csak néhány név a Schuur felvételein és koncertjein közreműködők névsorából.
A Fehér Háztól a fekete hajóig – Diane Schuur első alkalommal az A38 Hajón lép fel Magyarországon. Állandó koncert-kísérőzenészeivel szinte egyenesen a Dubai Dzsesszfesztiválról érkezik.
A zenekar felállása
Diane Schuur: ének, zongora
Scott Steed: bőgő
Reginald Jackson: dob
Rodney Fleeman: gitár
http://www.dianeschuur.com
Az előzenekar a 2000-ben négy zeneakadémiai hallgatóból alakult Jazzpression lesz. A zenekar eleinte klasszikus sztenderdek feldolgozásával szerzett magának hírnevet, de később számos saját szerzeményt írtak. Azóta két nagylemeze jelent meg, 2004-ben elnyerte az év dzsesszegyüttesének járó eMeRTon-díjat, számtalan koncertet adott és fesztiválmeghívást kapott.
Az együttes gyakran játszik együtt Pély Barnával, Sárik Péter Ways című szerzeménye pedig 2005-ben döntőbe jut a nashville-i nemzetközi dalszerzői versenyben. A Jazzpression TV-felvétellel egybekötött lemezbemutató koncertjére egy évvel ezelőtt került sor az A38 Hajón.
A zenekar tagjai
Tóth Sándor: szaxofon
Sárik Péter: zongora
Frey György: basszusgitár
Dörnyei Gábor: dob
Lemezek:
Ways, 2003
Few Minutes Dream, 2004
www.jazzpression.hu