Ilyen alkalmakkor az udvaroncok, udvarhölgyek drámai dialógusokat és méltóságteljes táncokat (olaszul ballo) adtak elő. Ezek a csillogó színpadi produkciók a francia királyi udvarban is meghonosodtak, miután az itáliai Medici Katalin házasságra lépett II. Henrik francia királlyal, s magával hozta a pazar balettelőadások megrendezésének szokását.
Pjotr Iljics Csajkovszkij (Votkinszk, 1840. május 7. [április 25. a régi naptár szerint] Szentpétervár, 1893. november 6. [október 25. a régi naptár szerint]) orosz romantikus zeneszerző.
A diótörő, mesebalett, op. 71 (1892),
bemutató: Szentpétervárott
A darab rendszeresen játszott, legismertebb zenei részletei:
Induló / Marche. Tempo di marcia viva
3 b) A Csokoládétündér tánca / Danse de la fée Dragée.
Andante non troppo
4 c) Trepak. Orosz tánc / Danse russe.
Tempo di Trepak, molto vivace
5 d) Arab tánc / Danse arabe. Allegretto
6 e) Kínai tánc / Danse chinoise. Allegro moderato
7 f) Nádsíptánc / Danse des mirlitons. Moderato assai
8 III. Virágkeringő
A december 22-i, budapesti előadás főszereplői:
Marianna Ryzhkina (Mária) és Andrei Yevdokimov (A Diótörő herceg)
OLÁH GUSZTÁV jelmeze és díszlete
VASZILIJ VAJONEN koreográfiája
Marianna Ryzhkina (Mária) |
Andrei Yevdokimov (A Diótörő herceg) |
750. előadását ünnepli ma este az Operaház repertoárjának egyik legnépszerűbb darabja, A diótörő. Az itthon 1950-ben bemutatott balettet az elmúlt 55 évben összesen 750 ezren látták.
Magyar Nemzeti Balett társulatának vezető szólistái, két Kossuth-díjas művész, Popova Aleszja és ifj. Nagy Zoltán táncolják A diótörő jubileumi előadásának felnőtt főszerepeit, Mária hercegnőt és a Diótörő herceget.
A világ színházai közül kizárólag a Magyar Állami Operaházban látható A diótörőnek ez a változata, melyben Vaszilij Vajnonen koreográfiája összesen 67 gyerekszereplőt vonultat fel közülük hárman főszerepet is táncolnak , ami a világon egyedülálló teljesítmény. Ezt az új verziót 1934-ben mutatta be a leningrádi Kirov Színház balett-társulata, majd 1950-ben jutott el Magyarországra.
Ez a darab lett a Magyar Állami Operaház első egész estés nagybalettje, s már eredeti szereplői között is olyan kiválóságokat találhattunk, mint a nemzetközi hírű balettművész és koreográfus, Harangozó Gyula, valamint Kún Zsuzsa, Orosz Adél, Fülöp Viktor és Róna Viktor.
Az óriási sikerhez a kezdetektől hozzájárultak Oláh Gusztáv költői szépségű díszlet- és jelmeztervei. A csodálatos hangulatú mese 55 éve a közönség kedvence: gyakorlatilag minden évben telt házzal játssza az Operaház a karácsonyi időszakban. Az idei, összesen 14 előadásra is néhány nap alatt elkelt valamennyi jegy.