Bármit eladhatnak!
Az EU Bizottság április végén vizsgálatot indított a Kínából származó textil- és ruházati import kilenc kategóriájában (pólók, pulóverek, blúzok, harisnya és zokni, női kabátok, melltartók, stb.) |
Üzletmustra
A helyi eladók tapasztalatai alapján már nem elsősorban a termékek olcsósága a fő szempont abban, hogy idejönnek a vásárlók: Érdekes megfigyelni, hogy lassan a vastagabb pénztárcájúak is nálunk vásárolnak, ennek pedig az lehet az egyik oka, hogy egyre jobb színvonalú ruházati termékek kerülnek polcainkra, ezzel párhuzamosan pedig kevesebb selejtes holmi kerül vissza.
Kína dinamikusan bővülő piaca igen fontos a világgazdaság egészének lendülete szempontjából: a foglalkoztatottak több mint 13 százaléka a textil- és textilruházati iparban dolgozik, ezen belül a legnagyobb ütemben a kötöttáru, a pulóverek és az alsónemű gyártása nő. Kína legendás mértékű textilexportja mellett egyben a legnagyobb importőrnek is számít. |
Sőt, ha igazán körülnézünk egy elegánsabb pláza alsó szintjén, találunk olyan üzletet, ami silányabbat árul, mint a kínai, de “pláza árakon”!
Fontos tudni, hogy kínai és kínai között is van különbség. Egy vidéki város kínai üzlete olcsóbb árakkal dolgozik, mint fővárosi társai. Ha őszinte akarok lenni, talán a cipők minősége más, mint márkásabb rokonaiké, de a közeljövőben ez is változni fog.
De mit is veszünk itt?
Az üzletben való mustrálgatás során képzeletben összeállítottuk a gyerek útravalóját a táborozáshoz: kék színű, kényelmesnek tetsző gyermekszandál: 700-2500 Ft-ig; fehér színű atléta: 400 Ft; póló, 3-as kiszerelésben: 500 Ft; pulóver: 1000-2000 Ft; pizsama: 800-1000; pamut zokni: 200-300 Ft; kis hátizsák: 3-500 Ft; bögre: 150-400 Ft;
Hölgyeknek felsők, topok, blúzok: 400-2000 Ft. A fiatalok körében a leggyakrabban vásárolt termék a farmernadrág, mert akár 2500 Ft-ért is hozzá lehet jutni.
Női-férfi pizsama 1200-1600 Ft-ért, ennél a méretezéssel lehet probléma, leginkább a nadrág hosszával, így ahol arra lehetőség nyílik, mindenképpen próbáljuk fel, vagy mérjük hozzá a lábhosszunkhoz!
Ha szerencsések vagyunk, az őszi-téli szezonra kifoghatunk magunknak női kabátot akár 2000 Ft-ért is, ebben az esetben akár többet is beszerezhetünk, mondjuk ugyanabból a fazonból kétféle színben.
Érdekes szokása az igényesebb női vevőkörnek, hogy míg bugyit, melltartót nem szívesen vásárol azok olcsósága miatt (150-800 Ft), addig párjának bátran választ pamut(?) alsónadrágot vagy boxert 200-600 Ft-ért.
A női táska választékot tekintve megállapítottuk, hogy a most trendinek számító, feltűnő méretű és színű, virágos-strasszos dizájnúak 800-3000 Ft között kelletik magukat.
A ruházati termékeken kívül a kínai üzletek sok más egyebet is kínálnak, melyek használati célját tekintve nem a magas minőség a mérvadó. Ilyenek például a hajgumik, a kabalafigurák, lakásdíszek, konyhai kiseszközök, ajándéktárgyak, 200-3000 Ft között.