Négyrészes sorozatunk első három részében a tavasz, nyár, illetve az ősz típussal foglalkoztunk, sorozatunk utolsó cikkében pedig szemügyre vesszük a téli típus jellemzőit.
A téli típus
Téli típus Fotó: Yves Saint Laurent
Ezt a típust erős színkontrasztok jellemzik. Ilyen a mesebeli Hófehérke is. Tehát egyrészt a sötét hajú, világos bőrű emberek alkotják a téli típust. Másrészt idesorolhatók a fekete vagy sötétbarna hajú, kreol bőrű, úgynevezett déli, azaz mediterrán típusúak is.
A téli típusúak arcbőre hideg árnyalatú, gyakran kissé áttetsző. Hajuk sötétbarna vagy fekete, és jellemzően hamvas tónusú. Szemük lehet egészen sötét vagy világosabb barna, kék, zöld vagy szürke.
A színválasztásnál fő szempont, hogy a tiszta, élénk, hideg árnyalatok mellett döntsenek. Ideálisak számukra a világosabb és a mélyebb tónusok, valamint a szinte világító színek is. A négy színtípus közül a télibe tartozóknak áll igazán jól a vakító hófehér és a koromfekete.
Kerüljék a meleg árnyalatokat, a földszíneket, mert azok sárgásnak és betegesnek mutatják bőrüket, sőt, általuk mélyebbnek tűnnek a ráncok, feltűnőbbek a bőrhibák. A ruhadarabok közül elsősorban a felsőrészek, illetve sálak, sapkák színe fontos, hiszen ezek vannak az arc közelében, és színük visszatükröződik a bőrön. Általuk lesz az arc frissebb, üdébb hatású vagy fakóbb, sápadtabb.
Az évszakelmélet alkalmazása | ||
Ma a széles körben alkalmazott színtanácsadás Johannes Itten elméletére épül, ezt egészíti ki az egyén bőralapszínének meghatározásával. Így a meleg, sárgás bőralapszínűek a tavaszi, illetve őszi típusba tartoznak, a hideg, szürkés, rózsaszínes bőralapszínűek pedig a nyári vagy téli típusba. A színtanácsadáson a divatszakember meghatározza, hogy vendége melyik színtípusba tartozik, és ennek alapján megmutatja a hozzá illő színskálát. Az ebben szereplő árnyalatok harmonizálnak legjobban arcunk, szemünk, hajunk színével. Ezt megismerve és alkalmazva könnyebben vásárolhatunk ruhát, magabiztosabban állíthatjuk össze egyéni ruhatárunkat. Emellett a színskála segít a megfelelő sminkszínek kiválasztásában is. |
Ajánlott árnyalatok:
a kék hideg változatai: a vízkék, a világos szürkéskék, a fakó farmerkék, a sötét tengerészkék, a királykék,
a halvány kékeslila, a hideg pasztellrózsaszín, a világos orgonaszín, az ibolyakék,
a püspöklila, a fukszia, a pink,
a vörös hideg, élénk árnyalatai: a meggyszín, a borvörös, a mélybordó,
a zöld hideg, kékes és erőteljes változatai: a vízzöld, a mentazöld, a türkiz, a méregzöld,
a világító citromsárga,
a hideg szürkék, az ezüst, a fakó szürkéskeki,
a barnák közül a szürkébe hajló árnyalatok, például a fahéjszín és a kakaóbarna.
A téli színpaletta Kattints a képre és nyomtasd ki! |
Nem ajánlott árnyalatok:
a meleg árnyalatok,
a földszínek.
A témával kapcsolatos öltözködési és sminkelési kérdéseidet tedd fel bátran szakértőinknek! |
A témához ajánljuk: | |
Aki ismeri személyes színeit, megspórolhat magának néhány elhibázott vásárlást. A divattal foglalkozó rész bemutatja az optimális színpalettát az alapruhakészletéhez, és javasol néhány ideális színkombinációt. Saját színtípusának megállapításához 8 lapméretű, eltávolítható színpaletta lesz a segítségére ezek egyenként összefoglalják valamennyi típus minden színét, amely szóba jöhet. Ezt a színpalettát vigye magával a kézitáskájában, ha vásárolni indul, segíteni fogják a döntését, és gondoskodnak róla, hogy kizárólag olyasmivel térjen haza, ami igazán jól áll Önnek. |