Valamiért mi, magyarok haragszunk a pirosra – hogy az „átkost” juttatja-e eszünkbe, vagy csak egyszerűen idegenkedünk a feltűnő színektől, nem eldöntött kérdés. Mindenesetre kabátban itthon a fekete, a barna és a szürke a menő, a vérvöröst egyszerűen parkolópályára állították a konzervatívabb honfitársak. Pedig aki mutatós és más színekkel is jól kombinálható kabátra vágyik, annak érdemes elgondolkodnia a piros különböző árnyalatain is. Egyrészt mert jóval izgalmasabb és vidámabb szín, mint mondjuk a fekete vagy a barna, másrészt a zebrán átszáguldó autósok sokkal hamarabb észrevesznek a téli ködben egy piros kabátos gyalogost, mint egy szürkét. Mielőtt azonban mindenki fejvesztve rohanna az első boltba piros kabátért, érdemes néhány dolgot végiggondolni.
Nem mindegy az árnyalat
A pirosnak – csakúgy, mint bármilyen másik színnek – van hideg és meleg árnyalata, ráadásul a két tónus jelentősen eltér egymástól, így ameddig az egyik valakinek tökéletesen áll, addig a másik nagy valószínűséggel hibás választás lesz. Akinek szürkés az arcbőre, az a piros hideg árnyalatai közül válasszon, például meggypirosat, akinek sárgás a bőre, az nagy valószínűséggel meleg színtípusú, ezért hozzá az élénkebb árnyalatok fognak passzolni, például a narancsos piros vagy a téglavörös.
Mivel kombináld? A piros, bár nem a legegyszerűbb eset, ha arról kell dönteni, hogy milyen színekkel mutat jól, mégsem számít igazán nehéz ügynek. Jól működik kékkel, fehérre, barnával, szürkével és zölddel – de ezt csak a legbátrabbaknak ajánljuk. Azt viszont jól jegyezd meg, hogy egy szetten belül mindig ugyanolyan árnyalatú pirosakat keverj, hideg és meleg vöröset egy összeállításon belül tilos viselni. |
Milyen fazont válassz?
Klasszikus
Ha 165 centinél magasabb vagy, akkor választhatsz hosszabb fazont, pont olyat, mint Carly Zucker, de mindenképpen derékban szűkített darabban gondolkozz, ugyanis csak ezek vékonyítják a derekat és emelik ki a nőies formákat. Ha vékony a derekad, akkor keress olyat, aminek vastag öve van, az övet aztán később kedved és szetted színei szerint cserélgetheted. Szélesebb csípőre olyan fazont keress, aminek az alja A-vonalú, lehet akár kicsit redőzött is, ez vékonyítja a derekat, és optikailag néhány centivel keskenyíti a csípőt. A gombolással viszont érdemes odafigyelni, ugyanis a dupla soros megoldás alacsony csajoknak nem előnyös, főleg ilyen élénk szín esetében.
Különleges szabásvonal
A kevésbé megszokott szabásvonalakkal érdemes óvatosan bánni. Egyrészt gondold végig, hogy a ruhatárad legtöbb darabjához illik-e álmaid kabátja, vagy kénytelen leszel beruházni egy másik, sokkal hétköznapibb fazonra is. Leigh Lezard fodros kabátja például sportos szettekhez használhatatlan, sőt attól tartunk, hogy a rövid ujj miatt a téli mínuszokban sem az ember legjobb barátja, mindenesetre megszavazzuk neki, hogy ez a szezon egyik legszebb kabátja.
Mintás
Selena Gomez mintás kabátja jó választás akkor, ha valaki maximum 40-es méretű; bármennyire is fáj kimondani, e felett a méret felett a minták erősítik a viselőjét, főleg akkor, ha télikabátról van szó. Ezért vásárlás előtt ezt mindenképpen érdemes számításba venni.
Trükk: vigyél be magaddal a próbafülkébe hasonló fazonú mintás és sima kabátot is, tükör nem fog hazudni, ha nagyon erősít a minta, ne vedd meg.
Sportos
Ha sportos, de mégsem pufidzsekit keresel, akkor válassz olyat, mint Penelope Cruz. A gyapjú miatt elegáns a hatása, de összességében mégis sportos darabról beszélünk. Azok válasszanak ilyen stílusú kabátot, akik farmerrel és „félelegáns” szettekkel is szeretnék kombinálni. Alacsony termetre a csípő felett vagy maximum a csípő középig érő darabokat javasoljuk, magasabbak pedig nyugodtan gondolkodhatnak hangsúlyos gombokkal felturbózott fazonokban is.