![szakítás, szomorúság, ex](https://nlc.hu/uploads/2025/02/breakupc.jpg)
Kevés dolog tud olyan puha, meleg és kellemes lenni, mint egy igazi gyapjúholmi, legyen szó kabátról, sapkáról, pulóverről vagy takaróról. A jó minőségű gyapjúból készült holmik azonban igen drágák. Az egyik ok, hogy a juhállomány és az egy-egy állatról lenyírható mennyiség nagyjából állandó, tehát a forrás nem végtelen, mint a műszálak esetében. Másrészt pedig a feldolgozás, készítés folyamata is kényesebb, bonyolultabb. De ha egymás mellé teszünk és jól kezelt gyapjú- és akrilpulóvert, egyértelmű, melyiket érdemes megvenni.
Kidobott gyapjúpulcsit? Miért is ne…
Gyapjúból készült ruhadarabokat meglepő módon használtan is remekül lehet vásárolni. A meglepetést az okozta számunkra, hogy ismerve, hány pulóvert tettünk már tönkre nem megfelelő mosással vagy a disznó ruhamolyok segítségével, nem gondoltuk volna, hogy mások tökéletes állapotban lévő darabokat dobálnak a gyűjtőkonténerbe. De nagy szerencsénkre a rothadó nyugat fogyasztói társadalma lehetővé teszi, hogy akár soha nem hordott luxusholmik gazdái legyünk.
![]() |
![]() |
A gyapjút ránézésre felismerni tapasztalatlan szem számára nem könnyű feladat. Néha még fogásra is becsapós, ezért érdemes megnézni az összetevők listáját mutató címkét. Ha a következő szavak valamelyikét látjuk, nyertünk: wool, lana, laine, wolle. Szerintünk minimum 50 százalékos gyapjútartalom kell ahhoz, hogy az alapanyag áldásos hatásait érezhessük, a másik fele lehet pamut, selyem, de akár műszál is – a kevert anyagok kezelhetősége igen jónak számít.
Merinó a luxusgyapjú
A gyapjún belül is akadnak különböző kategóriák, amelyekre figyelhetünk. A merinó például egy különlegesen finom szőrű juh bundájából készült fonalat takar, amely a szokásosnál puhább, kellemesebb, vékonyabb, mégis ugyanolyan meleg. Cserébe persze még drágább, úgyhogy ha ilyet látunk, még érdemesebb megvenni. Angol nyelvű címkéken láthatjuk időnként a virgin, azaz szűz gyapjú kifejezést is. Ezt magyarul élőgyapjúnak nevezik, és azt jelenti, hogy az alapanyag közvetlenül a birkáról származik, nem újrafeldolgozott és szintén puhább tapintást biztosíthat.
![]() |
![]() |
Azonban ha gyapjúból készült holmikat vásárolunk, néhány dologra feltétlenül figyeljünk oda! Ne legyen az anyag filces, túlságosan összemosott, mert ez mindenképpen csökkenti az értékét és nehezíti a viselést. Nézzük át alaposan, nincs-e valahol kikopva, bolyhosodva (jellemzően könyöknél, hónalj alatt), mert bár a bolyhokat el lehet tüntetni, de a kopás az első mosás után lyukká változhat (tapasztalat sajnos). A molyok által okozott kisebb lyukakat is ellenőrizzük, sajnos nem csak nálunk imádják ezek a dögök szétrágcsálni a legszebb holmikat. Aki szépen varr, persze szinte nyom nélkül el tud tüntetni egy-egy kisebb lyukacskát, de ilyesmivel csak akkor érdemes foglalkozni, ha valami csodálatosat találunk (futottunk mi már bele Dolce & Gabbana kardigánba). A gyűrött gyapjútól azonban nem kell tartanunk, mosás után tökéletesen kirúgja magát.
![]() |
![]()
|
Így mosd!
És akkor a mosás, kezelés. Bár a legtöbb nagyon jó minőségű gyapjúholmira helyből ráírják, hogy csak vegyileg tisztítható, azért ez ordas nagy túlzás szerintünk. Tapasztalataink szerint a mosógép gyapjúmosása 30 fokon a ruhák 90 százalékának tökéletesen megfelelő, még kabátot, zakót is mosunk így rendszeresen. Persze azt a 10 százaléknyi gyönyörűséget sem szeretnénk elveszíteni, úgyhogy a biztonság kedvéért érdemes a csapvizes hideg mosást használni, ha van ilyen lehetőség a mosógépen. A legkényesebbeknek pedig marad a kézi mosás, öblögetés, törölközőbe csavarva víztelenítés és a fektetve szárítás. De megéri!
További képek a szerző blogján.