A klasszikus egyenes szárú
Angolul straight leg a hivatalos neve, ez az egyik olyan szabás, ami szinte mindenkinek jól áll. Csípőn-fenéken szorosabb szabású, térdig kényelmesen követi a a test vonalát, de nem túl szűk. Térdtől ugyanazt a szélességet hozza, innen az elnevezés is. Lapos és magassarkúval, edzőcipővel, bokacsizmával is jól mutathat, széles körű a használhatósága. Viszont hosszú szárú csizmába nem lehet szépen beletűrni és előnytelenül ráncolódik is, ahhoz nem ajánljuk. Megfelelő sötét színben irodai viseletnek is kiválóan alkalmas, ha tartalmaz egy kis elasztánt, egész napos üléshez is kényelmes.
A karcsúsított: slim
Az angol slim elnevezés a férfi és női divatban egyaránt használatos, a szó eredeti jelentése karcsú, a test vonalát követő szabásvonalra utal nadrágok, ingek és zakók esetében egyaránt. Az egyenes szárúnál jóval szűkebb a csípő-fenék-comb vonalon, térd alatt körülbelül ugyanazt a szélességet viszi tovább. Általában rugalmas anyag hozzáadásával készül, mivel elég tapadós. Szépen nyújtja az alakot, szinte minden típusnak ajánlható. Bármilyen cipővel jól mutat, ezt már hosszú szárú csizmával is fel lehet venni, bár nem feltétlenül ideális. Ha szép a színe, szintén hordható munkába, csak ne legyen túl koptatott.
A nagyon szűk: skinny
A skinny szó magyarul vékonyat jelent, eredetileg testalkatra használták, de ahogy a rugalmas anyagok térhódításának köszönhetően egyre inkább elterjedtek a tökéletesen szűk holmik, a kifejezés átszivárgott a divatba. Női és férfi holmiknál egyaránt használják, főleg nadrágok esetében. A legfontosabb különbség a slimhez képest, hogy a lábszárra-bokára is teljesen rásimul a szabás, kiadva ezzel viselője testkontúrját. Szintén bármilyen cipőhöz jól használható és természetes társa a csizmáknak is. Munkahelyi viseletként kérdéses lehet, kevésbé konzervatív elvárásokkal rendelkező irodákba azért felvehető, de lehetőleg szintén sötétebb színben.
Még szűkebb: jegging
A jegging elnevezés a legging és a jeans szavak összevonásából keletkezett és egy rendkívül kényelmes, egészen vékony anyagból készült farmert illetnek vele. A kiemelkedően magas elasztántartalommal készülő nadrágok minden esetben nagyon szűkek, szinte harisnyaszerűen tapadnak a viselő testére. Sok esetben felül gumírozott a dereka, így főleg hosszabb szabású felsőkkel hordhatóak jól. Merészebb viselet, hiszen tényleg minden látszik benne, cserébe valóban könnyű mozgást, hosszan tartó kényelmet tesz lehetővé. Mi nem vennénk fel munkába, bár hosszabb felsővel azért egészen másképp mutat.
A fiús – boyfriend
A fiúbarátot jelentő boyfriend az utóbbi években szinte önálló stílussá vált a női öltözködésben, szinte minden ruhadarabnál megtaláljuk ezt az elnevezést. Laza, kényelmes, sportos férfiholmira emlékeztető zakókat, pulóvereket, nadrágokat neveznek el így, amik úgy néznek ki, mintha csak felkaptad volna a fiúd valamelyik holmiját. Szerintünk az egyik legtrükkösebb szabásvonal, a boyfrienden belül számos változat létezik, és sajnos nincs olyan megoldás, ami mindenkinek jól áll, muszáj próbálgatni, míg megtalálod a tökéletest. Csípőn-combon-lábszáron egyaránt laza szabás a jellemző, szinte mindig felhajtva viselik. Általában világosabb színben készítik, szerintünk leginkább hétvégi-szabadidős tevékenységekhez ajánlott. A szabásból adódóan hosszú szárú csizmához nem jó, de megfelelő kiegészítőkkel tűsarkúhoz is jól illik. És gyakorlatilag bármilyen más fazonú cipőhöz is.
Csizmához, de kívülről: bootcut
A bootcut szó szerint csizmaszabást jelent, az olyan szabású farmereket nevezik így, amelyeknek a térd alatti szárszélessége és hossza pont úgy van kialakítva, hogy szűkebb szárú csizmákhoz ideális legyen kívül viselve. Mi elsősorban bokacsizmákra gondolunk, számunkra fura gondolat, hogy egy térdig érő lábbeli fölé nadrágot húzzunk, de persze az is lehetséges. Az az érzésünk, hogy ez a szabás főleg az angolszász országokban népszerű, mi legalábbis kevesebb ilyen típusú farmert látunk az utcán, de azért jó tudni, mit is jelent. Nekünk kicsit konzervatív, de a megfelelő fazon azért így is lehet csinos.