A maslow-i szükségletelméletet alapul véve az öltözködési szokásainkra is felállítható egy osztályozási rend, ami az egyes ruhatípusokat és kiegészítőket a legalapvetőbbtől a könnyen variálható kiegészítőkig kategóriákba sorolja. Nem kell megijedni, nem annyira tudományos a dolog, mint amilyennek elsőre tűnik, de tény, hogy ha figyelembe vesszük, hogy a különböző típusú ruhákra mennyire van szükségünk, jól felmérhetjük, hogy mi az, amire érdemes és szükséges többet áldozni, és mire lehet kevésbé fontos pénzt költeni.
Alapdarabok – 35%
Ezek a ruhák és kiegészítők kiállják a trendek próbáját, és jó, ha minden ruhatárban helyet kapnak. Egyéni stílusodat természetesen már ezek kiválasztásába is beleviheted. Ide tartoznak például
- a farmerek,
- a fehér ing,
- és persze a fehér póló,
- a trencskó kabát
- és a kis fekete ruha is.
Ha ezek megvannak, szerezz be melléjük néhány klasszikus női magassarkút, félcipőt, és jól variálható hétköznapi táskát. Máris kész van egy szuper gardrób alapruhatára.
Munkahelyi öltözékek – 20%
Miután túl vagy az alapdarabok beszerzésén, jöhetnek a munkahelyednek megfelelő ruhák és kiegészítők. Gondold át, milyen dress code vagy ki nem mondott öltözködési szabályok vonatkoznak rád, és eszerint válassz öltözéket. Ha irodában dolgozol, akkor nagy valószínűséggel a lenti ruhadarabokra lesz szükséged:
- kosztümök
- vagy pár jól szabott blézer
- és a hozzájuk illő klasszikus szabású szoknya vagy szövetnadrág,
- blúzok,
- egyrészes ruhák.
Munkahelyre a legjobb választás a középmagas sarkú, zárt orrú cipő, amely mellé érdemes lehet egy kisebb kézitáskát is beszerezned. Sokkal csinosabb lesz így az összkép.
Ruhák a hétköznapokra – 20%
A casual ruhadarabok remek társaid lesznek a hétköznapokon, amelyeket ügyesen kombinálhatsz egy csinosabb munkahelyi felsővel, vagy egy sportosabb alapdarabbal, attól függően, hogy mennyire szeretnél csinosan, vagy épp lazán öltözködni. Itt már jöhetnek a divattrendek is, hiszen még egy csíkos felsőre is rákerülhet egy kóbor masni, a nadrág lehet bokáig érő vagy coulotte. De maradhatsz a jól bevált skinny fazonnál is. Lássuk, miket lehet érdemes beszerezned:
- fekete bőrdzseki
- matrózcsíkos póló
- sportosabb blézer vagy kardigán
- fehér és bézs nadrág
A cipők terén érdemes bővítened a repertoárt egy divatos sneakerrel, de táskából is jöhet egy kisebb keresztpántos vagy egy most divatos hátitáska is.
Alkalmi ruhák – 10%
Hacsak nem esküvőszervező vagy, nem lesz rá szükséged, hogy tucatnyi koktélruha és kisestélyi sorakozzon a szekrényedben, az azonban nem árt, ha kéznél van egy-két csinos darab a kiöltözős alkalmakra. Persze ne feledkezz meg a ruhához illő cipőről és táskáról sem.
Szezonális ruhák – 10%
Ide tartoznak a fürdőruhák, esőkabátok, síruhák és társaik. Míg a bikinidet könnyen lehet, hogy évente lecseréled, a drágább síruhák esetén érdemes lehet egyet, de jobb minőségűt venned, hogy több szezonon át is hordani tudd. Felhalmoznod azonban kár ezeket, hiszen ha belegondolsz, meglehetősen kevés alkalommal fogod őket hordani – sajnos.
Kiegészítő ruhadarabok – 5%
Ide tartoznak a sálak, sapkák, kalapok, amik nélkül talán jól meg vagyunk, de a pontot az i-re ők teszik fel, így jó, ha kéznél van pár, a ruháidhoz illő darab.
Mielőtt vadul keresnéd, hová tartozik a mellény vagy a libbenő nyári ruha, elárulom: a fenti lista nem tartalmazza a létező összes ruhatípust. Célja, hogy iránymutatást adjon arra, hogyan érdemes felépíteni egy jól variálható ruhatárat, amely ha meg van, bátran kiegészítheted még számos más darabbal. Csak sose feledkezz meg róla: legalább másik két meglévő ruháddal tudd hordani az adott darabot, és figyelj az arányokra.
Az anyag a whowhatwear.co.uk cikke alapján készült.