Szabadgyökerű csemeték kiválasztása
– A szabadgyökerű növények kiválasztásakor, ültetésekor körültekintőbben kell eljárnunk,
mint a konténeresek esetében.
– Ha módunk van rá, akkor kertünkkel azonos termőhelyi adottságokkal rendelkező helyről vásároljuk a földlabda nélküli csemetéket, mert így biztosan jól fogják érezni magukat új környezetükben, és fejlődésük kiegyenlített lesz.
– A csemetét alaposan vizsgáljuk meg!
Fás kéregfelületét sebek ne tarkítsák, a gyökérzet megfelelő méretű legyen és a főgyökérzetet
itt-ott hajszálgyökerek borítsák.
– A szabadgyökerű növényeket ültetésig vermeljük el, vagy becsomagolva fagymentes helyen tároljuk!
Földlabda nélküli csemeték ültetése
– Földlabdával nem rendelkező husángokat és cserjéket csak ősszel vagy kora tavasszal telepíthetünk. Az utóbbi esetben lassúbb fejlődést várjunk az első vegetációs időszakban.
– A suhángok, cserjék ültetése gondos talaj-előkészítést igényel. A kiásott — fák esetén
90-100 cm, cserjéknél 40-60 cm mélységű — gödör alját ásóval lazítsuk fel, hogy a víz szivárgását elősegítsük. Ellenkező esetben a kialakuló pangó víztől a legtöbb növényke előbb-utóbb elpusztul.
Tápanyag-ellátás
– Az ültető gödör aljába dolgozzunk be nagyobb adag istállótrágyát, komposztot vagy más talajjavító anyagot.
– Az utóbbi időben elterjedő gombatrágyát csak kötött talajoknál használjuk, mert a tápanyagot csekély mértékben tartalmazó adalékanyag erősen szárítja a földet. Lúgos kémhatását pedig csak a mésztűrő növények bírják.
– A trágyát vékony réteg földdel takarjuk, majd helyezzük a csemetét beiszapolt gyökérzettel a gödörbe. A kiemelt földhöz keverjünk egy vödör komposztot. A tápanyaggal dúsított talajt visszalapátolhatjuk a gyökérzetre.
– A csemetét néha mozgassuk meg, hogy a föld a gyökerek közé is bekerüljön. A félig töltött gödör felszínét óvatosan tapossuk meg, majd fejezzük be a töltést!
– A növényt alaposan öntözzük, és mulcsréteggel takarjuk a földfelszínt, meggátolva ezzel a gyors kiszáradást és az elgyomosodást.
Szabadgyökerű növények ápolása
– A díszkert növényeinél minden évben végezzünk tápanyag-utánpótlást. Lehetőleg ősszel komposztot szórjunk ki a csemeték földtányérjába!
– Gyepfelületben álló növényeknél is késő ősszel vagy tél végén végezzük el a komposztszórást, hogy a talajba mosódhasson a tápanyag, mielőtt a zsendülő fű felhasználná azt.
– A kora tavaszi metszésre általános szabályok nincsenek, szakirodalomból tájékozódjunk a fajok és fajták igényeiről!