Legelőször is össze kell szedni a tél során rákerült leveleket és botdarabkákat, amelyek még a leggondosabb kertészeknél, akik pedig ősszel összegereblyézték a lehullott lombot, is előfordul. A téli szél a távoli kertekből is képes hozzánk fújni az össze nem szedett lombot. Ezzel megakadályozzuk a gyep berothadását, elősegítjük a felső réteg átszellőzését. A letört ágacskák összegyűjtése az első fűnyírás előtt feltétlenül elvégzendő feladat, ha nem akarjuk, hogy gépünkben kárt tegyenek.
Léteznek ugyan ún. kétszikű gyomirtók, amelyek a fű közül eltávolítják a gyomokat, a többi növény védelme érdekében mégis a legcélravezetőbb megoldás a mechanikai védekezés.
Ha agyagos a föld a kertünkben, könnyen összetömörödhet, levegőtlenné téve a gyökérzónát, ami a gyep elmohásodásához vezethet. Ez ellen a gyep szellőztetetésével védekezhetünk. Erre a munkára léteznek mindenféle célszerszámok (szöges henger), de ezek hiányában is el tudjuk végezni e fontos műveletet, méghozzá egy gereblye segítségével. Járjuk végig a gyepfelületet és erőteljes mozdulatokkal mélyeszük bele a gereblyét a gyepbe, ezzel levegőt juttatunk a gyökerekhez, ami a moha elpusztulását, a fű megerősödését fogja eredményezni.