Tengerben fürdőzők figyelmébe
Akik olyan vizekben fürödnek, ahol lehetőség van a cápákkal való találkozásra, vegyék figyelembe az alábbiakat:
A búvárok gyakran áldozatul esnek a cápatámadásoknak. A felmérések szerint az áldozatok 25%-a valamilyen víz alatti tevékenységet folytatott; 45% pedig mélyebbre úszó búvárok közül került ki.
A mélyebbre merülők sérült, vérző halak közelébe érhetnek, így megnő az esélyük a cápával való találkozásra.
Az áldozatok 34%-át úszás, 20%-át vízben gázolás és 8%-át szörfözés közben támadják meg a cápák. Csak a támadások 14%-ának volt az az oka, hogy a vízben való játék, fröcskölés vagy hangos zaj felkeltette a cápák figyelmét.
A víz mélysége szoros összefüggésben áll a támadások számával. A támadások 60%-a az 1,5 méternél sekélyebb vizekben történik! 12% 1,8-3 méter, 11% 3,3-6 méter között és így tovább.
A nők kevésbé érdekesek a cápák számára, mint a férfiak. Ennek oka még nem teljesen tisztázott. A támadások aránya 13:1.
Ami felmerülhet, hogy a férfiak sokkal aktívabbak a vízben, mint a nők, illetve általában több férfi merészkedik mélyebb vizekre.
Keskeny öblökben gyakrabban találkozhatunk cápákkal, mert ők ezeket használják szaporodáskor. A támadások 18%-a dokkokhoz, öblökhöz, kikötőkhöz, folyótorkolatokhoz közel történt. Ezeken a helyeken sajnos sok a szemét, ami vonzza cápákat.
Számos cápafaj – mint pl. a nagy fehér cápa és a tigriscápa fókákkal, rozmárokkal is táplálkozik. A tigriscápák tengeri teknősöket is fogyasztanak. Még kemény páncéljuk sem nyújt kellő védelmet az erős cápafogak ellen.
A szörfdeszkán fekvő, lábával evező embert könnyen összetévesztik a cápák a fókákkal, mert alulnézetből olyan, mintha uszonya lenne. Ezt az érzékcsalódást támasztja alá az a tény is, hogy számos esetben az embert ért első harapás után a cápa érdeklődését veszti, és továbbáll.