Atalanta lepke
Az egyik legszínpompásabb az atalanta- vagy admirális-lepke. Hernyója csalánon él, melynek leveleit tölcsér formában felcsavarja és összeszövi. Kifejlett példányai nálunk csak igen ritkán telelnek át, telelésre Dél-Európába húzódnak.
Fecskefarkú lepke
Ezek a lepkék csupán néhány hétig élnek a peterakás után. Virágnektárt és harmatot szívogatnak. Hernyóik különféle ernyős virágzatú növényekkel, leginkább kapor, sárgarépa és petrezselyem leveleivel táplálkoznak.
Kardoslepke
Közép- és Dél-Európában elterjedt faj. Tápnövényei: kökény, galagonya, vad- és termesztett gyümölcsfák.
Nappali pávaszem
Elterjedt faj. Tápnövényei csalánok, leginkább a nagy csalán. Az imágó védett helyeken telel át: barlangokban, pincékben.
Hajnalpír lepke
Zöld színű hernyója keresztesvirágúakon (pl. kakukktormán) fejlődik. Az országban mindenfelé gyakori.
Kéneslepke
Hernyója zöld, mindkét oldalon sárga sávokkal. Pillangósvirágúakon (lóhere, lucerna, bükköny) táplálkozik. Viszonylag gyakori, de nem tömeges faj.
Közönséges boglárkalepke
A leggyakoribb boglárkalepke-faj. Száraz réteken, erdőszegélyek mentén található. Hernyója világoszöld, hereféléken és más pillangósokon él.
Elterjedt, gyakori faj. A nyár végén kikelő példányok sziklarepedésekben, faodvakban, padlásokon telelnek át. Tápnövénye a nagy csalán.
Sakktáblalepke
Hazánkban mindenütt közönséges faj. Főleg napsütötte réteken fordul elő, a lepke bogáncson és egyéb fészkesvirágzatúakon szívogat, hernyója fűféléken él.